Nedir.Org*
Soru Sor

Vakıf Sunumları

 • 12
  4 yıl önce
  İlgili Yazı: Vakıf

  Dosya Adı: Vakıflar haftası sunusu (pptx)

  (Göster / Gizle) Sunum İçeriği: Düz metin (text) olarak..
  1. Sayfa
  VAKIFLAR HAFTASIVAKIFLAR HAFTASI (MAYIS AYI 2. HAFTASI)

  2. Sayfa
  İNSANIN DOĞUŞUNDA VAROLAN YARDIMLAŞMA DUYGU VE DÜŞÜNCESİ İNSANLIĞIN TARİHİ İLE YAŞITTIR. HER TOPLUM YARDIMLAŞMA HUSUSUNDA KENDİ YAŞADIĞI ZAMANIN SOSYAL YAPISINA GÖRE BAZI FAALİYETLERDE BULUNMUŞTUR. YARDIMLAŞMANIN TEŞKİLATLANDIRILMIŞ EN İDEAL ŞEKLİNİ İSE VAKIF OLARAK GÖRMEKTEYİZ.

  3. Sayfa
  VAKIF; KİŞİNİN TAŞINIR VEYA TAŞINMAZ MALLARININ HİÇBİR DIŞ TESİR ALTINDA KALMAKSIZIN SIRF KENDİ RIZA VE İSTEĞİ İLE ŞAHSİ MÜLKİYETİNDEN ÇIKARIP HAYIR VE HASENAT GAYESİ İLE YİNE KENDİSİ TARAFINDAN BELİRTİLEN ŞART VE HİZMETLERİN YERİNE GETİRİLMESİ İÇİN EBEDİ OLARAK TAHSİS ETMESİDİR. BU DURUMDA VAKIF KURAN KİŞİ İLE VAKIF (VAKFEDEN) KİŞİ ARASINDA VAKFIN HANGİ ŞARTLARA GÖRE YÜRÜTÜLECEĞİNİ BELİRTEN YAZILI BELGELERE DE VAKFİYE DENİLMEKTEDİR.

  4. Sayfa
  VAKFİYELER, MAHKEMELERDE HAKİMLER VE ŞAHİTLER HUZURUNDA TANZİM EDİLEN BELGELER OLMALARINDAN DOLAYI TARİHİ KIYMETİ HAİZ GÜVENİLİR BELGELERDİR. SADECE VAKIF HİZMETLERİNİN NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA; HUKUKİ, TARİHİ, COĞRAFİ, TOPLUMSAL, İKTİSADİ, DİNİ VB. YÖNLERDEN KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITAN BİLGİLER AÇISINDAN DA ÇOK ÖNEMLİ BİR HAZİNEDİR.

  5. Sayfa
  TARİHE BAKTIĞIMIZ ZAMAN ATALARIMIZIN SAYISIZ HAYIR KURUMLARI KURMUŞ OLDUKLARINI GÖRÜRÜZ. CAMİLER, MEDRESELER, YETİMHANELER, GÜÇSÜZLERİ KORUMA YURTLARI, KERVANSARAYLAR, TERSANELER, YOLLAR, KÖPRÜLER, HANLAR, HAMAMLAR, AŞ EVLERİ GİBİ VAKIF VE HAYIR KURUMLARI HEP ALLAH İNANCI VE İBADET AMACIYLA YAPMIŞLARDIR. VAKIF VE ÖNEMİ

  6. Sayfa
  ATALARIMIZ BU HAYIRLI İŞLERİ YAPMAKLA KALMAMIŞ, ONLARI AYAKTA TUTACAK, DEVAMLARINI SAĞLAYACAK, HARAP OLUP YIKILMALARINI ÖNLEYECEK TEDBİRLERİ DE ALMIŞLARDIR. VAKIFLAR, HZ. MUHAMMET (S.A.V.) İLE VÜCUT BULMUŞ, HAYIR KURUMLARI OLARAK BAŞLAMIŞ ATALARIMIZIN BU MANEVİ MİRASA SAHİP ÇIKMALARIYLA DA GÜNÜMÜZE KADAR UZANMIŞ GELMİŞTİR.

  7. Sayfa
  İNSANLAR BU HAYIR KURUMLARINDAN BEDAVA YARARLANIRLARDI. KÖYLERDE KÖY ODALARI, EVLERDE HARİCİYE ADI VERİLEN MİSAFİR ODALARI BULUNURDU. ATALARIMIZ, DEDELERİMİZ BİR YOLCU, BİR FAKİR VEYA BİR YABANCI BULUP SOFRASINA OTURTMAK İÇİN CAN ATARDI. NE YAZIK Kİ BU GÜN ÜST KATTA OTURAN ALT KATTAKİNİ TANIMAYACAK ŞEKİLDE KALABALIKLAR İÇİNDE YALNIZ YAŞAMAKTAYIZ.

  8. Sayfa
  BİR HİZMETİN GELECEKTE DE HİZMET OLARAK DEVAMINI SAĞLAMAK AMACIYLA KENDİ İSTEKLERİ İLE RESMİ YOLLARLA BAĞIŞLANAN MÜLK VE PARALARA VAKIF DENİR. TÜRK TOPLUMUNDA VAKIFLARIN ÇOK ESKİ BİR GEÇMİŞİ VARDIR. ESKİDEN BAĞIŞLANAN HANLAR, HAMAMLAR, YAPILAN KÖPRÜLER, ÇEŞMELER, OKULLAR VE CAMİLER BUNA ÖRNEK OLARAK VERİLEBİLİR. BAĞIŞLANAN BU ESERLERİN GELECEĞE SAĞLIKLI KALABİLMELERİ KORUNMALARINA BAĞLIDIR. GEÇMİŞİN GELECEKTE YAŞATILMASI DA VAKIFLARIN GÖREVLERİ ARASINDADIR.VAKIF NEDİR? VAKIF NASIL ÇALIŞIR?

  9. Sayfa
  BU ESERLERİN KORUNMASI VE VERİLEN HİZMETİN DEVAMINI SAĞLAMAK İÇİN VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURULMUŞTUR. BÜTÜN BU ESERLER, VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ONARILIR, KİRAYA VERİLİR, GELİRLERİ TOPLANIR. TOPLANAN BU GELİRLER ESERLERİN KORUNMASI, KİMSESİZLERE YARDIM VE ÇALIŞANLARIN MAAŞ ALACAKLARI OLARAK HARCANIR. TÜRKİYE’DE VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN MALI OLAN BİR ÇOK DÜKKAN VE İŞ YERİ BULUNMAKTADIR.

  10. Sayfa
  VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI VAKIF ESERLERİ SAYISI 7500 CİVARINDADIR. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BU GELİRLER DIŞINDA DEVLET TARAFINDAN DA DESTEKLENMEKTEDİR. BUNUN İÇİN HER YIL BÜTÇEDEN BELİRLİ BİR MİKTARDA ÖDENEK AYRILMAKTADIR.

  11. Sayfa
  VAKIFLARA BAĞLI ÖĞRENCİ YURTLARINDA ÖĞRENCİLERİN BARINMA, YİYECEK VE GİYECEK İHTİYAÇLARI KARŞILIK BEKLEMEDEN SAĞLANIR. DÜŞKÜNLER VE YOKSULLAR İÇİN AŞ EVLERİ AÇIP ONLARIN DAHA SAĞLIKLI YAŞAMALARINA KATKIDA BULUNURLAR. SAĞLIK HİZMETLERİ VEREN VAKIFLAR DA AYNI HİZMETLERİ İNSANLARA SUNARLAR.

  12. Sayfa
  VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE VAKIFLARIN HİZMETLERİNİ ANLATMAK AMACIYLA HER YIL BU VAKIFLAR HAFTASI KUTLANIR. HAFTA BOYUNCA VAKIFLARIN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİLİR. RADYO VE TELEVİZYONLARDA, OKULLARDA KONU İLE İLGİLİ KONUŞMALAR YAPILIR. OKULLARDA VAKIF ESERLERİNİ TANITICI DUVAR GAZETELERİ DÜZENLENİR. GİDİLEBİLECEK VAKIFLAR VE VAKIF ESERLERİNE GEZİLER DÜZENLENİR.

  13. Sayfa
  TARİHİN İZLERİNİN YAŞANDIĞI BU ESERLERE SAHİP ÇIKALIM. YAŞAMALARI İÇİN YARDIM EDELİM. VAKIF ESERLERİNİ KORUMAK İÇİN YARDIMCI OLALIM. HAYIRLI İŞ YAPMANIN EN EMİN YOLU VAKIFLARA YAPILAN BAĞIŞLARDIR. MEHMETÇİK VAKFI, MİLLİ EĞİTİM VAKFI, KALP VAKFI GİBİ VAKIFLAR KENDİ ALANLARI İLE İLGİLİ HİZMET VERMEKTEDİRLER.

  14. Sayfa
  VAKFIN TARİHÇESİ ÇOK ESKİLERE DAYANIR. DİNİMİZ YARDIMLAŞMAYI VE İHTİYACI OLANLARA DESTEK OLMAYI DİNİN TEMELİ SAYMIŞTIR. VAKIFLAR OSMANLILAR ZAMANINDA DAHA YAYGINLAŞMIŞTIR. CUMHURİYETİN KURULUŞUNDAN SONRA DA ETKİNLİĞİNİ AYNI ÖLÇÜDE SÜRDÜRMÜŞTÜR. 5 HAZİRAN 1935’TE ÇIKAN BİR KANUNLA “VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ” KURULDU. ÜLKEMİZDEKİ VAKIFLARIN HEPSİNİN YÖNETİMİ, BU TEŞKİLATA VERİLDİ.

  15. Sayfa
  VAKIFLAR EĞİTİME, ÖĞRETİME, BELEDİYELERE, SAĞLIK İŞLERİNE, YOKSULLARA HİZMET EDERLER. VAKIF TARAFINDAN YARDIM ALAN KİŞİLERİN ADLARI, KURUM TARAFINDAN AÇIKLANMAZ.

  16. Sayfa
  ÜLKEMİZİN SOSYAL, EKONOMİK, KÜLTÜREL VE YURT SAVUNMASINDA VAKIFLARIN YARDIMLARI BÜYÜKTÜR. BU KADAR GÜZEL BİR HİZMETİN SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR. VAKIFLARA YARDIM EDEREK GELİRLERİNİ ÇOĞALTMAK VE ÇALIŞMALARINI DESTEKLEMEMİZ GEREKİR. MEHMETÇİK VAKFI TSK ELELE VAKFI TSK GÜÇLENDİRME VAKFI TSK DAYANIŞMA VAKFI TSK SAĞLIK VAKFI TSK EĞİTİM VAKFI

  17. Sayfa
  VAKIFLARIN TOPLUMSAL YAŞAMIMIZDAKİ HİZMETLERİNİ ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ. 1. DİNİ HİZMETLER 2. SAĞLIK HİZMETLERİ 3. EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ 4. AŞ EVİ HİZMETLERİ 5. SOSYAL HİZMETLER 6. SANAT VE KÜLTÜR HİZMETLERİ7. PARA YARDIMI 8. MİLLİ SAVUNMA HİZMETLERİ 9. İKTİSADİ HİZMETLER10. ULAŞTIRMA HİZMETİ 11. SPOR HİZMETLERİ

  18. Sayfa
  İNSANLARDAKİ YARDIM DUYGUSUNU GELİŞTİRMEK, DAYANIŞMANIN ÖNEMİNİ ANLATMAK VE İNSANLARIN GÖNÜL ZENGİNLİĞİNE ULAŞMASINA YARDIMCI OLMAK AMACI İLE 1985 YILINDAN BERİ “VAKIFLAR HAFTASI” KUTLANMAKTADIR.

  19. Sayfa
  YARARLANILAN KAYNAKLARwww.wikipedia.org www.hilalegitim.net

  20. Sayfa
  HAZIRLAYAN VE SUNANBENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ALPEREN KOLDAŞ4-C NO:12

  İndir / Download : 14_vakıflar_haftası.pptx


  Yorumlar

  Sil