Nedir.Org
 • 1
9849
12
Okunma
13926
Cevap
1
Soru :

1. Dünya Savaşından sonra revizyonist politika takip eden devletler hangileridir?

Aşağıdakilerden hangisi 1. Dünya Savaşından sonra revizyonist politika takip eden devletlerden biri değildir

Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


202021-01-24 18:47:55 #
Cevap : I. Dünya savaşından önce revizyonist devletler ittifak devletleri olarak anılıyordu. Bunlar: Almanya, Avusturya-Macaristan İmp. ve İtalya idi. Savaş başlamadan İtalya'nın bu kutuptan ayrılması, Bulgaristan'ın katılması ve savaş başladıktan belli bir süre sonra Osmanlı İmparatorluğunun katılmasıyla;

1. Dünya Savaşı sonundaki revizyonist devletler belirlenmiştir:.

Almanya’nın başını çektiği ve Avusturya-Macaristan İmp., Bulgaristan ile Osmanlı İmp.

1870’li yıllarda siyasi birliğini tamamlayan Almanya ve İtalya’nın da hammadde ve pazar arayışlarıyla  sömürgecilik faaliyetlerine girişmesi Avrupa’da kutuplaşmanın temelini oluşturmuştur. Çünkü Almanya başta olmak üzere bu iki ülkenin yeni sömürgeler bulma olanakları yoktu. Mevcut bölgeler diğer Avrupalı devletler tarafından adeta parsellenmişti. Bu aşamada Almanya’nın İngiltere, Fransa gibi devletlerin sömürgelerini hedef almaktan başka bir çaresi kalmadı. Bu durum güçlü devletlerin birbirleriyle mücadelesine sebep oldu.
Bu mücadele sonunda “üçlü ittifak” ve “üçlü itilaf” blokları, daha doğru bir tabirle “revizyonist” ve “statükocu” ülke blokları uluslararası arenada kendilerini göstermeye başladı. 

İtalya I. Dünya Savaşı öncesi Almanya-Avusturya ittifakına katılarak Üçlü İttifak'ı oluşturdu. Bunun nedeni hem kendisini dış saldırılara karşı korumak, hem de İtalyanların potansiyel bir koloni olarak görüğü Tunus'un 1881'de Fransızlar tarafından alınmasıydı. İtalya, daha sonra İttifak Devletleri'nin tarafında savaşa girmemesinin nedeni olarak Üçlü İttifak'ın savunma amaçlı bir ittifak olmasına rağmen Almanya ve Avusturya-Macaristan'ın saldırıda bulunmasını göstermiş ve savaş öncesi revizyonist ülkelerin oluşturdur ittifak ülkeler arasından ayrılmıştır.

I. Dünya Savaşı’na sonradan giren Osmanlı İmparatorluğu revizyonist ülkeler arasında yer almıştır. 1. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915'te savaşa girmiştir. Osmanlı Devleti, İtalya'nın savaşa girmemesi ile müttefik arayan İttifak Devletleri yanında Kasım 1914'te savaşa katıldı.
Almanya’nın savaşı daha geniş bir coğrafyaya yaymak, Osmanlı’nın Halifelik makamından yararlanmak amacıyla desteklediği süreç, Osmanlı’nın da kaybettiği toprakları almak güdüsüyle ilerlemiştir. 

Bulgaristan’ın Balkan Savaşları sonrası konumu, Yunanistan-Sırbistan-Karadağ-Romanya ile batıda Osmanlı İmparatorluğu arasındadır. Savaş öncesi dönemde diğer Balkan Devletleri ile olan düşmanlığı, Bulgaristan için Almanya ile ittifaktan başka bir seçenek bırakmamıştır. Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun direnişi sonrasında revizyonist ülkelerin kazandığı büyük zafer de Bulgaristan’ın bu ülkeler arasında yer almasına neden olmuştur.

Böylelikle savaşın revizyonist kutbu devletleri belirlenmiştir:. Almanya’nın başını çektiği ve Avusturya-Macaristan İmp., Bulgaristan ile Osmanlı İmparatorluğu'dur.
0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Tarih Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Fatma Nur-826
  Fatma Nur-826
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • melda343477
  melda343477
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • hera
  hera
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×