1. Günde 12 litre süt tüketen bir aile, 2537 litre sütü kaç günde tüketir?
2. Emine'nin 486 lirası var. Abisi ona 215 lira verdi. Emine, bu paranın 95 lirası abisine verdi. Emine'nin kaç lirası kaldı?
3. 287 sayısının 397 fazlasının 12 katı kaçtır?
4. 6 tane elma bir kg gelmektedir. 180 tane elma kaç kg gelir?
5. 455 liranın 127 lirasını harcayan Yağmur Hanım, kalan parasını 4 çocuğuna eşit şekilde paylaştırıyor. Her bir çocuğa kaçar lira düşer?
6. 6 metre ipin in 3 m 45 santimetresini kullandık. Geriye kaç cm ip kalır?
7. Bir top kumaş 7 metre ise 12 top kumaş kaç metredir?
8. Bir köyde 2787 erkek seçmen, 1985 bayan seçmen ve 1758 çocuk olduğuna göre köyde kaç kişi yaşamaktadır?
9. Bir sayının 9 katı 1701 olduğuna göre bu sayı kaçtır?
10. Annem pazardan tanesi 14 liradan 47 tane havlu aldı. Annem kaç lira harcadı?
11. Bir tiyatroya 780 kız öğrenci, kız öğrencilerden 368 eksik de erkek öğrenci tiyatroya toplam kaç öğrenci gitmiştir?
12. 2450 liraya satın aldığım bir televizyonun 278 lirasını ön ödeme yaptıktan kalan borcu 6 taksitle ödediğime göre her ay kaç lira ödemem gerekir?
13. 789 sayısının yarısının 5 katı olan sayının 475 fazlası olan sayı kaçtır?
15. Bahçede 125 tane ağaç vardır. Her bir ağaçta 24 kg armut olduğuna göre toplam kaç kg armut vardır?
16. 278 sayısının 9 katının 3854 fazlası olan sayı kaçtır ?
17. Songül 14 yaşındadır. Babasının yaşı, Songül'ün yaşının 5 katından 9 eksik olan babası kaç yaşındadır?
Bu soruya 1 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
İşte Cevaplar
Cevap : 1. Günde 12 litre süt tüketen bir aile, 2537 litre sütü kaç günde tüketir?
CEVAP: 2537/12=211,41 litre süt tüketir
2. Emine'nin 486 lirası var. Abisi ona 215 lira verdi. Emine, bu paranın 95 lirası abisine verdi. Emine'nin kaç lirası kaldı?
CEVAP : 486+215=701
701-95=606 lirası kalır
3. 287 sayısının 397 fazlasının 12 katı kaçtır?
CEVAP: 287+397=684
684*12=8208 dir
4. 6 tane elma bir kg gelmektedir. 180 tane elma kaç kg gelir?
CEVAP: 180/6=30 kg
5. 455 liranın 127 lirasını harcayan Yağmur Hanım, kalan parasını 4 çocuğuna eşit şekilde paylaştırıyor. Her bir çocuğa kaçar lira düşer?
CEVAP: 455-127=328
328/4=82 lira düşer
6. 6 metre ipin in 3 m 45 santimetresini kullandık. Geriye kaç cm ip kalır?
Önce metre santimetreye çerilir.
6 merte=600 cm
600-345=255cm ip kalır
7. Bir top kumaş 7 metre ise 12 top kumaş kaç metredir?
CEVAP: 7*12=84 metredir
8. Bir köyde 2787 erkek seçmen, 1985 bayan seçmen ve 1758 çocuk olduğuna göre köyde kaç kişi yaşamaktadır?
CEVAP:2787+1985+1758=6530 kişi yaşar
9. Bir sayının 9 katı 1701 olduğuna göre bu sayı kaçtır?
CEVAP: 1701/9=189 dur
10. Annem pazardan tanesi 14 liradan 47 tane havlu aldı. Annem kaç lira harcadı?
CEVAP: 14*47=658 lira harcar
11. Bir tiyatroya 780 kız öğrenci, kız öğrencilerden 368 eksik de erkek öğrenci tiyatroya toplam kaç öğrenci gitmiştir?
CEVAP: 780-368=412
780 kız öğrenci
412 erkek öğrenci
780+412=1192öğrenci gitmiştir,
12. 2450 liraya satın aldığım bir televizyonun 278 lirasını ön ödeme yaptıktan kalan borcu 6 taksitle ödediğime göre her ay kaç lira ödemem gerekir?
CEVAP: 2450-278=2172
2172/6=362 lira aylık taksit tutarı
13. 789 sayısının yarısının 5 katı olan sayının 475 fazlası olan sayı kaçtır?
CEVAP: 789/2=394,5
394*5=1972,5
1972,5+475=2447,5 dir
15. Bahçede 125 tane ağaç vardır. Her bir ağaçta 24 kg armut olduğuna göre toplam kaç kg armut vardır?
CEVAP: 125*24=3000 kilo(3ton)armut vardır
16. 278 sayısının 9 katının 3854 fazlası olan sayı kaçtır ?
CEVAP: 278*9=2502
2502+3854=6356 dır
17. Songül 14 yaşındadır. Babasının yaşı, Songül'ün yaşının 5 katından 9 eksik olan babası kaç yaşındadır?
CEVAP: 14*5=70
70-9=61 babanın yaşı
Kaynak: https://www.nedir.org/soru/1-gunde-12-litre-sut-tuketen-bir-aile-2537-litre-sutu-kac-gunde
Diğer Cevaplara Gözat
CEVAP: 2537/12=211,41 litre süt tüketir
2. Emine'nin 486 lirası var. Abisi ona 215 lira verdi. Emine, bu paranın 95 lirası abisine verdi. Emine'nin kaç lirası kaldı?
CEVAP : 486+215=701
701-95=606 lirası kalır
3. 287 sayısının 397 fazlasının 12 katı kaçtır?
CEVAP: 287+397=684
684*12=8208 dir
4. 6 tane elma bir kg gelmektedir. 180 tane elma kaç kg gelir?
CEVAP: 180/6=30 kg
5. 455 liranın 127 lirasını harcayan Yağmur Hanım, kalan parasını 4 çocuğuna eşit şekilde paylaştırıyor. Her bir çocuğa kaçar lira düşer?
CEVAP: 455-127=328
328/4=82 lira düşer
6. 6 metre ipin in 3 m 45 santimetresini kullandık. Geriye kaç cm ip kalır?
Önce metre santimetreye çerilir.
6 merte=600 cm
600-345=255cm ip kalır
7. Bir top kumaş 7 metre ise 12 top kumaş kaç metredir?
CEVAP: 7*12=84 metredir
8. Bir köyde 2787 erkek seçmen, 1985 bayan seçmen ve 1758 çocuk olduğuna göre köyde kaç kişi yaşamaktadır?
CEVAP:2787+1985+1758=6530 kişi yaşar
9. Bir sayının 9 katı 1701 olduğuna göre bu sayı kaçtır?
CEVAP: 1701/9=189 dur
10. Annem pazardan tanesi 14 liradan 47 tane havlu aldı. Annem kaç lira harcadı?
CEVAP: 14*47=658 lira harcar
11. Bir tiyatroya 780 kız öğrenci, kız öğrencilerden 368 eksik de erkek öğrenci tiyatroya toplam kaç öğrenci gitmiştir?
CEVAP: 780-368=412
780 kız öğrenci
412 erkek öğrenci
780+412=1192öğrenci gitmiştir,
12. 2450 liraya satın aldığım bir televizyonun 278 lirasını ön ödeme yaptıktan kalan borcu 6 taksitle ödediğime göre her ay kaç lira ödemem gerekir?
CEVAP: 2450-278=2172
2172/6=362 lira aylık taksit tutarı
13. 789 sayısının yarısının 5 katı olan sayının 475 fazlası olan sayı kaçtır?
CEVAP: 789/2=394,5
394*5=1972,5
1972,5+475=2447,5 dir
15. Bahçede 125 tane ağaç vardır. Her bir ağaçta 24 kg armut olduğuna göre toplam kaç kg armut vardır?
CEVAP: 125*24=3000 kilo(3ton)armut vardır
16. 278 sayısının 9 katının 3854 fazlası olan sayı kaçtır ?
CEVAP: 278*9=2502
2502+3854=6356 dır
17. Songül 14 yaşındadır. Babasının yaşı, Songül'ün yaşının 5 katından 9 eksik olan babası kaç yaşındadır?
CEVAP: 14*5=70
70-9=61 babanın yaşı
Kaynak: https://www.nedir.org/soru/1-gunde-12-litre-sut-tuketen-bir-aile-2537-litre-sutu-kac-gunde
Diğer Cevaplara Gözat