Nedir.Org
 • 1
3240
1
Okunma
130
Cevap
1
Soru :

4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 113 cevapları

4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı sayfa 113 cevapları sorusunun cevabı nedir?

Bölüm: Soru Cevap
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152021-02-25 09:55:23 #
Cevap :
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı

Soru : “İcatlar ihtiyaçlardan doğar.” diyen bir kişi bu sözünü açıklamak için neler söyleyebilir?


Cevap : Tarihe bakıldığı zaman icatlar ihtiyaçlardan doğar diyen bir kişi Çok doğru bir söz kullandığı ifade edilmesi gerekmektedir.

Icatlar ihtiyaçlardan doğar demek insanların günlük hayatında kolay bir şekilde yaşayabilmesi ve önüne çıkan sorunları kolay bir şekilde çözebilmesi amacıyla bilim insanları ve mucitler tarafından üretilmiş olan insanların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen icatlara verilen en güzel yanıt olacağını ifade etmek gerekir.

Çünkü mucitler ve bilim insanları sürekli olarak icatlarını insanların gelecek dönemde veya bulundukları dönemde ihtiyaçlarını gidermek amacıyla üretmiş oldukları eşyalar olarak kabul edilir.

Geçmişte olduğu gibi gelecekte de ve günümüzde de sürekli olarak insanların ihtiyaçları dikkate alınarak icatlar ortaya çıkmaktadır.


Soru : Cırt cırt bantların kullanıldığı ürünlere hangi örnekleri verebilirsiniz?


Cevap : Cırt cırt bantları kullanımı ile beraber insanlar daha rahat ve kullanışlı bir şekilde eşyaların bağlanmasını sağlayarak elverişli bir ortam sağlandığı ifade edilir.

Günümüzde insanların kullanımına sunulan Cırt cırt bantları çantaların kapatılmasında ayakkabılarının bağcık olarak kullanılmasında kol bantlarında ceketlere fermuar yerlerinde elbiselerde kullanımı aktif olarak yer aldığı bilinmektedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 111 Cevabı

Soru : Kaloriferli ayakkabının ürettiği enerji, ısıtma dışında başka hangi amaçlarla kullanılabilir?


Cevap : Günümüzde kaloriferli ayakkabıların üretmiş olduğu Enerji Isıtma yöntemi ile bizlerin kış aylarında sıcak bir şekilde ayaklarımızın kalmasını sağlar.

Kaloriferli ayakkabılar üretmiş olduğu enerji ile beraber ayakkabıların Işıklar yöntemi ile aydınlık bir şekilde hareket etmemizi ve geceleri araçların ve insanların bizi fark ederek dikkat etmesini sağlayabiliriz.

Ayrıca üretmiş olduğu enerji ile beraber bir depolama alanı yapılabilir ve telefonların şarjı burada Powerbank görevi görebilir.


Soru : Evinizdeki eşyaları kullanırken karşılaştığınız sorunlara hangi örnekleri verebilirsiniz?


Cevap : Evimizde eşyaları kullanırken sürekli olarak dikkatli bir şekilde eşyaları Aile büyüklerimizin yardımıyla ve onların kontrolünde kullanmamız gerekir.

Evimizde var olan eşyaların kullanımında gerçekleşecek olan sorunlar Örnek vermek gerekirse priz başlıklarının yanması veya erimesi ev aletlerinin motorlarının yanması veya düzgün çalışmaması prizlerin yerinden çıkması veya çalışmaması Elektrik akımının düzgün bir şekilde gelmemesi gibi bir çok örnek verilebilir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 112 Cevabı

İlaç kutularının içindeki tanıtıcı yazılarda o ilacın özellikleri ve nasıl kullanılacağı belirtilir. Eczacılar da kutuların üzerine ilaçların ne zaman ve ne kadar kullanılacağını yazarlar. Böylece hastalara ilaçlarını en doğru biçimde kullanmaları konusunda yardımcı olurlar. Ancak bütün bu uygulamalar bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Çünkü hasta okuma yazma bilmeyen veya görme engelli biri olabilir. Bu insanlar ilaç kutusundaki uyarı ve açıklamaları okuyamazlar. Böyle olunca da ilacı yanlış kullanıp zarar görebilirler. Ben böyle durumların yaşanabileceğini düşünerek yeni bir ürün tasarladım. Okulumuzda düzenlenen proje yarışmasına da “Konuşan İlaç Kutusu” adını verdiğim bu ürünle katıldım. Tasarımıma göre ilaç kutusunun üzerine sesi kaydetme ve kaydedilen sesi dinletme özelliğine sahip yassı bir cihaz takılıyor. Eczacı, görme engelli biri geldiğinde ilaç kutusunun üzerindeki düğmeye basarak ilacın nasıl kullanılacağını anlatıyor. Hasta da ilacı kullanacağı zaman aynı düğmeye basarak eczacının uyarı ve açıklamalarını dinliyor. Böylece eline aldığı ilacın doğru ilaç olup olmadığını ve nasıl kullanılacağını öğrenmiş oluyor.


Soru : Siz olsaydınız görme engelli hastaların bu sorununa nasıl bir çözüm bulurdunuz?


Cevap : Ben olsaydım ilaçların dış kabına ve iç tarafta var olan ilaçların üstüne görme engelliler için kullanılan alfabe ile yazılara yazarak kolay bir şekilde hangi lacı kullandıklarını öğrenmelerini sağlardım.


Her yıl yaz mevsiminde insanlar serinlemek için denizlere, havuzlara ve göllere giriyorlar. Ancak ne yazık ki bilgisizlik ve dikkatsizlik nedeniyle pek çok insan boğularak hayatını kaybediyor. Ben tasarladığım bileklik ile bu üzücü olayları en aza indirmek istedim. “Cankurtaran Balon” adını verdiğim bu bilekliğin içinde balona bağlı küçük bir gaz tüpü bulunuyor. Boğulma tehlikesiyle karşılaşan kişi bilekliğin üzerindeki kolu çektiği anda tüpten çıkan gaz genleşerek balonu dolduruyor. Hızla şişen balon, sahibini hızla suyun yüzeyine çıkararak boğulmaktan kurtarıyor.


Soru : Sizden cankurtaran balonu anlatan bir reklam sloganı bulmanız istenseydi sloganınız ne olurdu?


Cevap : Tehlikeli olan yerlerde uyarı levhaları koyardım. ayrıca insanlara bilgiler vererek tehlikeli ve güvenli olmayan sulara girmemeleri gerektiği hakkında uyarılar yapardım. Halka açık temiz ve ücretsi plajlarla insanların serinleme ihtiyacını karşılamak için sloganın ” Ücretsiz Bir Serinlik ” olurdu.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı

Soru : Okulunuzda günlük hayattaki ihtiyaçlarla ilgili ürünler tasarlamaya yönelik bir proje yarışması düzenlenmiştir. Bu yarışmaya nasıl bir ürünle katılmak isterdiniz? Tasarladığınız ürünle ilgili olarak istenen bilgileri aşağıya yazınız.


• Ürününüzü tasarlama amacınızı yazınız.


Cevap : İnternet yardımı ile görme engellilere yol göstermek.


• Ürününüzü kısaca tanıtınız.


Cevap : Ürün saat şeklinde uyarılar ile birlikte görme engellilere yol ve kurum kuruluş yerlerini göstermek


• Ürününüzün şeklini çiziniz.


Cevap :

tuna yayınları sayfa 113 4.sınıf sosyal bilgiler

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 110-111-112-113. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Ders Kitabı


• Ürününüze bir ad veriniz.


Cevap : Hayat Saati


• Ürününüzü anlatan bir slogan bulunuz.


Cevap : Gps bağlan, engelleri kaldır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tuna Matbaacılık Dersinin videolu anlatım için 4. Sınıf Sosyal Bilgiler 110-111-112-113. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık Ders Kitabı konusunu izleyebilirsiniz.

0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


Soru Cevap Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×