Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
408
Cevap
1
Soru :

Anlak bulmaca

Bulmacada Anlak sorusunun cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-04-20 01:04:46 #
Cevap :
Bulmacada 'Anlak' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Anlak' sorusunun yanıtı 4 harflidir ve cevaba ise ZEKA yazabilirsiniz.


Sözlükte ZEKA Nedir:
zeka bireyin, gerek sorunları çözerken gerek çevreye uyum sağlarken var olan tüm yetenek ve becerilerini kullanması ile ortaya çıkan düzeydir. örneğin, bir öğrenci bir matematik problemini çok kısa sürede çözerken bir başkası çok uzun sürede çözebilir. bir başkası ise problemi çözemeyebilir. zekanın sınıflandırılması: günlük yaşamda zeka, genelde tek bir yetenek veya becerinin sivrilmesi biçiminde anlaşılır. bu hatalı bir düşüncedir. çünkü zeka, tanımda da geçtiği üzere pek çok yetenek ve becerinin birlikte kullanımı ile kendini gösterir. zeka, genel hatlarıyla thorndike tarafından üç ana farklılık çerçevesinde sınıflandırılmıştır. soyut zeka : sembol kullanarak düşünme yeteneğidir. çocuklukta pek kendini göstermeyen bu zeka, on iki yaş ve sonrasında ağırlıklı olarak kendini gösterir.soyut zeka, gerçekte var olmayan, ancak var olanlar arasındaki ilişkilerden zihnin soyutlama ve genelleme gücüyle elde ettiği sembollerle uğraşır. mekanik zeka : araç, gereç ve makineleri yapıp kullanmada kendini gösterir. çocukluk yıllarında kendini gösteren bu zeka, bozulan bir oyuncağı tamir ederken, yap-boz türü oyuncaklarla uğraşırken yoğun biçimde kullanılır. sosyal zeka : toplumsal çevreye uyum sağlamada, insanlarla iyi ilişkiler kurmada kendini gösterir. sosyal zekasını iyi kullanan bir insan çevresinde sevilir, sayılır, lider özellikleri ile sivrilip insanları etkiler.

Sözlükte Anlak Nedir:
etimoloji: türkçede ‘’anlamak’’ fiilinin kökü ‘’an’’ dan türetilen anlak, avrupa dillerinde devşirmek ve seçmek anlamlarını veren yunan-latin ‘leg’ kökünden türetilmiştir.(o.h) kavrayış; anlayış; kavrama ve yargılama yetisi. buna göre; 1.karışık şeyleri, olayları çabuk kavrama ve kolaylıkla onlara uyma yeteneği. 2.bilmeye yönelen yeti ve yeteneklerin toplamı. a. (duyuma karşıt olarak) anlıkla eş anlamlı , kavramsal bilgi yetisi. b. (içgüdüye karşıt olarak) ereğe erişmek için araçlardan düşünerek , bilerek yararlanma c. olayları ya da başkalarının düşüncelerini kolaylıkla kavrama yetisi. 3. olanakları yakalama , kavrama, yeni ödevlere ve yeni durumlara kendini uydurma ve onlarda kolaylıkla yolunu bulma yeteneği ve becerisi. 4.bağlantıları kavrama, görüşler edinme yetisi; tinsel kavrama gücü, tinsel uyanıklık; çabuk düşünme ve yargılama yetisi. (tdk) anlak; us(=akıl), an (zihin), anlık(=zeka), bellek, bilinç, düşünme yetilerinin uyumlu ve çok iyi işlemeleriyle gerçekleşir. bilme yetisi,usa vurma, yargılama, anlama erki (a.p.) -------------------------------------------------------------------------------- anlak (zekâ) en genel anlamıyla pratik ve kurumsal sorunlar üzerine esnek ve etkin biçimde düşünme, bunları kavrayıp yargılama yetisi. insanın bu yetisinin verimliliği sorundan soruna, konudan konuya değiştiğinden, anlak kendisini, gerçek anlamıyla, ulaştığımız mantıksal, kuramsal, pratik, matematiksel ve dilsel sonuçlarda ortaya koyabilir. kant’a göre anlak bir duyu yetisi değil, yalnızca verili duyuları bir deneyde ilişkilendirme yetisidir. kant’ın bu yorumuna göre anlak kategoriler aracılığıyla duyurulan dizgeleştiren ve düzenleyen yetidir. kant’tan sonraki felsefeciler de anlağı —genelde kant’ın yorumundan hareket ederek— kavrama, genelleştirme, birleştirme, eleştirme, soyutlama, çözümleme, kavram oluşturma, yargılama ve sonuç çıkarma gibi bilmeye yönelik bütün zihinsel işlevleri gerçekleştiren yeti diye tanımlanmıştır. felsefe sözlüğü- a.baki güçlü; erkan uzun; serkan uzun; ü.hüsrev yoksal-bilim ve sanat yayınları

Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi buraya alalım:
Bknz: ZEKA
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. anlak bulmaca
 2. anlak ne demek
 3. anlak
 4. anlaki ne demek
 5. anlak dirayet bulmaca
 6. anlak nedir
 7. anlak hukuk bürosu
 8. anlaki sen benim aşkımsın
 9. anlaki ne demek lol
 10. anlak ile biten kelimeler
Günün Bulmaca CevaplarıGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • mutsuzhatun1905
  mutsuzhatun1905
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • old silver
  old silver
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • melda343477
  melda343477
  Belirtmemiş
 • Kadir Taykurt
  Kadir Taykurt
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Angeel
  Belirtmemiş
 • Nazlıceylanım
  Nazlıceylanım
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • Sevimlişey
  Sevimlişey
  Belirtmemiş
 • BVS
  BVS
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • duygugurmez
  duygugurmez
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • melek9878
  melek9878
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya