Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Aşağıdakilerden hangisi anne sütünün kesinlikle kontrendike olduğu durumlardandır?

Aşağıdakilerden hangisi anne sütünün kesinlikle kontraendike olduğu durumlardandır sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Zeus

  • 2023-11-29 11:44:18

  Cevap : Bebek beslenmesi için optimal beslenme biçimi anne sütü verme olarak benimsenmiştir. Bazı durumlarda ise anne sütü verilmesi bebeğin büyüme gelişme ve sağlığı açısından uygun bulunmamıştır. Psikoz derecesinde ağır psikiyatrik bozukluklar, annenin emzirme döneminde radyoterapi veya kemoterapi almış olması bu durumlardan bazılarıdır. Aktif tüberküloz enfeksiyonu saptanan anne, balgam kültüründe basil tamamen kaybolana kadar emzirmemelidir. HIV enfeksiyonu saptanan anne için net bir görüş olmamakla beraber, enfeksiyonun o bölge ve ülkede endemik durumuna göre karar verilebilmektedir. Herpes ile enfeke memede lezyon geçene kadar emzirme önerilmemektedir. Annenin eroin, kokain, alkol gibi madde bağımlılıkları olması durumunda emzirme önerilmemektedir. Annenin varizella zoster ile aktif enfekte olduğu dönemlerde bebek aktif lezyonlarla temas etmemeli ve bebeğe varizella zoster immünglobülini uygulanmalıdır. Annede sitomegalovirüs, rubella, hepatit B, hepatit C enfeksiyonu olması, mastit ve meme absesi gibi sorunların varlığı emzirmeyi engellememektedir.  Bebekte süt ürünlerinin yasaklandığı galakozemi gibi hastalıklar saptanmışsa da bebeğe anne sütü verilmemelidir.
  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2023-11-29 11:45:37

  Cevap :

  Cevap (A), Annenin tedavi edilmemiş aktif tüberkülozu olması olmalıdır.

  Anne sütü, bebek için en sağlıklı beslenme kaynağıdır. Ancak, bazı durumlarda anne sütü bebeğe zarar verebilir. Bu durumlarda anne sütü kontrendikedir, yani bebeğe verilmemelidir.

  Anne sütünün kesinlikle kontrendike olduğu durumlar şunlardır:

  1. Annenin tedavi edilmemiş aktif tüberkülozu olması: Tüberküloz, hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Anne sütü ile bulaşan tüberküloz, bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  2. Annenin HIV enfeksiyonu olması: HIV, bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. Anne sütü ile bulaşan HIV, bebekte AIDS'e yol açabilir.
  3. Annenin aktif HTLV-1 veya HTLV-2 enfeksiyonu olması: HTLV, bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. Anne sütü ile bulaşan HTLV, bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.
  4. Annenin meme kanseri olması: Meme kanseri, süt bezlerinde gelişen bir kanser türüdür. Anne sütü ile bulaşan meme kanseri, bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Bu durumlarda anne sütü yerine formül mama verilmesi önerilir.

  Diğer seçenekler, anne sütünün relatif olarak kontrendike olduğu durumlardır. Bu durumlarda, anne sütünün bebeğe verilip verilmemesi, anne ve bebeğin sağlık durumuna göre doktor tarafından değerlendirilmelidir.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.