Nedir.Org
 • 1
19446
6
Okunma
360
Cevap
3
Soru :

Aydınlanma Dönemi’nin demokrasinin gelişimine katkıları

Aydınlanma Dönemi’nin demokrasinin gelişimine katkıları nelerdir

Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 2 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172020-12-04 13:01:11 #
Cevap : Aydınlanma çağının ana fikri, akıl aracılığıyla doğru bilgilere ulaşılabileceği ve bu doğru bilgi ile de toplumsal yaşamın düzenlenebileceğidir. İnsanları eski, geleneksel, değişmez kabul edilen varsayımlardan, ön yargılardan ve ideolojilerden özgürleştirmeyi ve yeni bilgiye yönelik kabulü geliştirmeyi amaçlayan düşünsel gelişimi kapsayan dönemdir. Bu da demokrasiyi doğurmuştur. Önyargılar bitince ve ideolojiler özgürleşinde din baskısı ortadan kalkında insanların kendisini özgürce ifade edebildiği ve kendisini ifade etmeye çalışan diğerlerinin fikirleri karşı saygı başlamış ve demokrasi hayatlara geçmeye başlamıştır.
0 kişi beğendi
42020-12-04 12:54:23 #
Cevap : Aydınlanma Dönemi anlayışı eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anlayışı savunmaktadır.

AYDINLANMA ÇAĞI GENEL ÖZELLİKLERİ

❖  17. ve 18. yy. arasındaki akılcı düşünceyi eski, geleneksel, değişmez kabul edilen varsayımlardan, ön yargılardan ve ideolojilerden özgürleştirmeyi ve yeni bilgiye yönelik kabulü geliştirmeyi amaçlayan düşünsel gelişimi kapsayan dönemdir.
❖  Aydınlanma Çağı, insanların Orta Çağ’dan kalan inançlardan kurtulduğu dönemdir.
❖  Aydınlanma Çağı’nın alt yapısı Rönesans hareketine kadar uzanmaktadır.
❖  Aristotales’in Dünyanın evreninde var olduğu düşüncesi ,
❖  Aristotalesi’in dört element teorisi (hava, su, toprak ve ateş),
❖  Ölümcül hastalıkların işlenmiş günahlar sonuç olduğu düşüncesinin yaygın kabulü ve tedavinin din adamları tarafından yapılması bilimsel gelişmelerin önündeki bariyerlerdi.
❖  Avrupa 'karanlık çağ' döneminde dine aykırı olduğu düşüncesiyle bilim ve düşünmeyi yasaklanmıştı.
❖  Arapça eserler (İbn Rüşd gibi alimlerin eserleri) Latinceye çevrilerek Aydınlanma Çağı'na zemin hazırlanmıştır.
❖  Aydınlanmaya yol açan başlıca hareketler Rönesans ve Reform hareketleridir.
❖  Aydınlanma çağının ana fikri, akıl aracılığıyla doğru bilgilere ulaşılabileceği ve bu doğru bilgi ile de toplumsal yaşamın düzenlenebileceğidir.
Aydınlanma Dönemi’nin demokrasinin gelişimine katkıları

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
32020-12-04 13:03:40 #
Cevap : Fransız Devriminden sonraki siyasal süreç modern devlet anlayışının ikinci aşaması olarak kabul edilmektedir. Egemenlik, meydana gelen gelişmeler sonucunda kraldan alınarak topluma devredilmiş ve egemenliğin demokratik olarak dağıtılması amaçlanmıştır. Egemenliği kullanan devlet organlarının kullanabileceği yetkilerin sınırsız ve denetimsiz olduğu dönem sonlandırılmış, belirli sınırlar dahilinde kullanılabilen egemenlik birçok denetim araçları ile meşruiyet temeline oturtulmuştur. Sınırlı egemenlik anlayışı, egemenliğin sınırlandırıldığı ve demokratik ilkelerle yürütüldüğü bu dönemin siyasal iktidar tipi ulus devlettir.

Aydınlanma dönemi yada diğer ifadesi ile aydınlanma çağı, dinsel dogma ve tanrısal yasalarını yerine laik ve akılcı doktrinin kabul edilmeye başlandığı, düşünce dünyasının temel hak ve özgürlükler, serbest piyasa ekonomisi, kuvvetler ayrılığı, devlet erkinin sınırlandırılması, halkın devlet yönetimine demokratik yollarla katılması, doğrudan demokrasi ve anayasacılık hareketleri gibi konularla şekillendiği, 20. ve 21. yüzyıllardaki modern demokrasilerin temellerinin atıldığı, Avrupa’da ulus devletlerin oluşmaya başladığı, ulusal birliklerin tamamlandığı bir siyasal dönemdir.

Aydınlanma Çağı, devlet yönetimlerindeki siyasal dönüşümlerin siyaset bilimi ve hukuk felsefesi alanındaki gelişmelerle paralel süreçler izlediği, düşünce akımlarının tüm toplum katmanlarını etkilediği bir dönemdir. Günümüzde tüm dünya tarafından bilinen ve felsefi görüşleri nesiller boyu aktarılan birçok düşünür ve bilim insanı bu döneme damgasını vurmuştur.

Aydınlanma çağında siyaset kuramının oturduğu temel, doğal haklar, serbest piyasa, kuvvetler ayrılığı, toplum sözleşmesi, halk egemenliği teorisi ve meşruiyetin kaynağının demokratik haklar olmasıdır. Demokratik haklar hiçbir ülkede kendiliğinden tanınmamış, kilise ve diğer kurumlarda yapısal değişimler meydana gelmiş, düşünce akımlarının tetiklediği sosyal olaylar tarihin seyrini değiştirerek modern devletin ve bireyi esas alan bugünkü çağdaş demokrasilerin oluşmasının önü açılmıştır.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


İlgili Aramalar
 1. aydınlanma dönemi’nin demokrasinin gelişimine katkıları
 2. aydınlanma dönemi’nin demokrasinin gelişimine katkıları nelerdir
Tarih Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×