Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Bebeğin gazını nasıl çıkartabilirim?

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Bilge kız

  • 2021-06-25 03:46:10

  Cevap : Bebeğin gazını nasıl çıkartabilir? sorusunun cevabı:

  Doğumdan sonraki ilk üç ay, bebeğin fiziksel olarak ve duygusal olarak dış dünyaya adapte olma dönemidir. Sadece anne sütü ile besleniyor olsa da sindirim sorunları yaşayabilir, uykusu düzensiz olabilir. Bebeğin bu süreçteki en büyük rahatsızlığı ise metabolizmasının anne karnı dışındaki dünyaya alışma sürecinden kaynaklanan gaz sorunudur. 

  Bebeğin gazı neden olur?

  İlk üç ay boyunca düzenli hekim kontrolü ve annenin bir sağlık görevlisi tarafından bilgilendirilmesi çok önemlidir. Annenin üşümemesi, ayaklarını sıcak tutması, gaz yapacak besinlerden bir süre uzak durması, emziren anne beslenmesi konusunda bilgilenmesi, özellikle çiğ sebze ve meyve tercih etmemesi, bebeği gaz sendromundan uzaklaştırabilir. Ancak tüm bu önlemlere rağmen bebekte gaz, muhakkak olacaktır. Burada da bebeğin gazı çıkarmasına yardım etmek, onu rahatlatmak gerekir.

  Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

  Bebeğin gazı çıkarmaya yardımcı olan hareketler:

  1. Bebeğin gazını çıkarmak için midesinin alt kısmından yukarı doğru hafifçe ovuşturmak, gaza bir çıkış yönü verecektir. Burada bastırmamak, baskı uygulamamak çok önemli.
  2. Bebeği kucağınıza alıp kolları ve başı, sizin omuzlarınızdan hafifçe aşağı sarkacak şekilde yerleştirip sırtına masaj yaparak da gazını çıkarabilirsiniz. Bu işlem sırasında adeta bir yüzeye yapışkan kağıt yapıştırıyormuş gibi hava kabarcığı kalmayacak şekilde elinizi hareket ettirin.
  3. Bebeği sırt üstü yatırıp bacaklarıyla bisiklet çevirme hareketi yaptırabilirsiniz. Yine bastırmaktan onu incitmekten kaçının.
  4. Bebeği sırt üstü yatırıp sırtına masaj yapmak da gaza bir çıkış yolu verebilir.
  5. Ellerinizi sıcak su ile yıkayıp kuruladıktan sonra ovuşturun. Isınan ellerinizle bebeğin karnını kavrayın. Böyle biraz bekleyin ve sonra hafifçe karnına masaj yapın. Burada elinizdeki ısı ve hafif baskı bağırsaklardaki spazmı gidermeye yardım eder ve bebeği rahatlatır.
  6. Kitap sayfası düzeltme hareketi olarak bilinen işlem de bebeği rahatlatmak için sıklıkla kullanılır. Ellerinizi baş parmaklar birbirine değecek şekilde bebeğin karnına koyun ve sanki kitabın sayfalarını düzeltiyor gibi yapın. Birkaç kere bu hareketi tekrarladığınızda bebek, rahatlayacaktır.


  Bebeğim ilk doğduğunda bende bebeğimin gazını nasıl çıkartacağım konusunda çok yöntem denedim ama en hızlı ve en güzeli bebeği omuz kısmıma dayayarak ağzını omzunun bitim noktasına vererek sırtına küçük küçük hareketlerle vurarak çıkarmak olmuştu bebeğin sırtını dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru ittirerek ovalamayarak gazını çıkartırdım.

  BEBEK GAZI ÇIKARMAK


  Diğer Cevaplara Gözat
  Zeus1 Takipçi
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2023-01-22 19:06:08

  Cevap :

  Bebeğin gazını çıkartmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

  1. Bebeği kucakta yukarı-aşağı sallayın veya bebeğin bacaklarını karnına doğru kıvırın. Bu hareketler bebeğin gazını rahatlatmasına yardımcı olabilir.
  2. Bebeği karnının üstüne yatırın ve bacaklarını karnına doğru kıvırın.
  3. Bebeğin karnını masaj yapın. Bu hareketler bebeğin gazını rahatlatmasına ve çıkmasına yardımcı olabilir.
  4. Bebeği emzirmek veya mamalarını yeme sırasında dikkatli olun. Bebek emzirirken emzirme pozisyonunu veya mamalarını yeme hızını değiştirerek, bebeğin gazının oluşmasını önleyebilirsiniz.
  5. Bebeği araba seyahatinde sallayın. Sallama hareketi bebeğin gazını rahatlatmasına yardımcı olabilir.
  6. Bebeğin gazını çıkartmak için gaz borusu kullanabilirsiniz.
  7. Bebekler için özel olarak formüle edilmiş gaz çıkartıcı ilaçlar kullanılabilir ancak bunları kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz.

  Not: Bebeklerin gazını çıkartmak için yukarıda belirtilen yollar çoğu zaman işe yarar ancak eğer bebek sürekli gazı var veya sancılı görünüyorsa, doktorunuzla konuşunuz.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.