Nedir.Org
 • 1
19022
3
Okunma
2621
Cevap
1
Soru :

Bebeklerde sümüksü kaka

Bebeklerde sümüksü kaka neden olur tehlikeli mi ne yapmak gerekir?
Bölüm: Sağlık
Durum: Çözüldü
Tarih: 10 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


182020-04-25 18:13:52 #
Cevap :

Bebeklerde sümüksü vaya diğer adıyla mukuslu kaka, bir enfeksiyon ,bir sindirim bozukluğu veya bir gıda alerjisine bağlı olabilir. Eğer mukuslu kaka kanla beraber görülüyorsa özellikle dikkat edilmelidir. Bebek kakasında bazen mukus bazen de hem mukus hem de kan görülmesi, proktokolit adı verilen bir hastalığın habercisi olabilir. Proktokolitler, besin alerjilerine bağlı olarak gelişir ve “alerjik proktokolit” olarak adlandırılır. Bebeğinizin alerjisinin olduğu gıdayı tüketmesi ile kalın bağırsağında iltihap oluşabilir ve bu durum bebeğinizin kakasında mukus ve kan görülmesine sebep olabilir. Bebeğinizin ilk altı ayında görülen ve alerjik bir hastalık olan proktokolite en sık neden olan alerjik gıda ise inek sütüdür. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bebeklerde mukuslu-balgamlı kaka çoğu bir soruna işaret eder. Ancak sadece bir ya da iki kakada yoğun sümük görülüyor, ondan sonra geçiyorsa bunu önemsemek gerekmez ve/veya çocuk o sırada bir üst solunum yolu ya da akciğer enfeksiyonu geçiriyorsa, özellikle balgam sökücü ilaçların kullanımı sonucunda, bebek balgamını atamayıp direkt yuttuğu için kakası sümüksü olabilir. Bu durum hastalık sonlandıktan sonra ortadan kalkacaktır. Ancak bunun dışındaki durumlarda sümüksü kaka ısrarcı ve devamlıysa, bu durumun önemsenmesi gerekir. Çünkü sümüksü kakanın önemli bazı nedenleri olabilir.

Bebeklerde Sümüksü Kaka

Bebeğin kakası hafif de olsa sümüksüyse ancak bebek sürekli ağlıyor ve karın gerginliği yaşıyorsa bu önemli bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bizim esas üstünde durmamız gereken konu ise her kakasının sümüksü olması, hatta zaman zaman sümüğün kakanın önüne geçmesi, kakanın sümük yapısında görünmesidir. Bunlar her zaman sorun göstergesidir.

Bebekte sümüksü kaka kronik bir haldeyse, ilk aklımıza gelen şey bebekte inek sütü proteini alerjisidir. İnek sütü alerjisi olarak da bilinen ve sıklıkla laktoz intoleransı ile karıştırılan bu durum anne sütü alan bebeklerde annenin tükettiği inek sütü türevlerinden yani inek sütü ve süt ürünlerinden; mama alan bebeklerde de mamanın içeriğindeki inek sütü kökeninden kaynaklanır. Bunun için sadece anne sütü alan bebeklerdeki inek sütü alerjisi için anneye diyet verilir; mama alan bebeklerde ise özel mamaya başlanır.

Bebekte sümüksü kakanın bir diğer sık rastlanan nedeni ise bağırsak enfeksiyonlarıdır. Bağırsak enfeksiyonları bebeklerin kakasının sümüksü olmasına yol açar. Ancak bu durumda sümüksü kakaya; ateş, bağırsaklarda ağrı, çocukta genel durum bozukluğu ve kusmalar eşlik edebileceği için aile zaten durumun farkına varır.

Bebeklerde sümüksü kakanın bir diğer sebebi ise toplumumuzda sık rastlanan laktoz intoleransıdır. Özellikle ek gıdalar, buğday verilmeye başlandıktan sonra oluşan sümüksü kaka çölyak veya gluten alerjisi (gluten enteropatisi) habercisi olabilir.

Hayatın ilk aylarından itibaren yapılan sümüksü kaka ise çocuk doktorları açısından kistik fibrozis belirtisi olabilir. Ancak kistik fibroziste sadece sümüksü değil, yağlı, yoğun, kötü kokulu bir kaka söz konusudur. Zaman zaman kakada sümüklenmeler de görülebilir.

Bebekte sümüksü kaka ısrarcıysa, yoğun sümük görülüyorsa, mutlaka doktorun haberdar edilmesi gerekir.

Bebeklerde mukuslu kaka nedenleri

 1. - Besin alerjileri
 2. - Laktoz interolensı (inek sütü proteini alerjisi)
 3. - Çölyak hastalığı (gluten enteropatisi)
 4. - Bağırsak enfeksiyonları
 5. - Kronik enflamatuvar bağırsak hastalıkları
 6. - Kistik fibrozis

Bebeklik döneminde en sık görülen inek sütü alerjisinde ilk belirtiler, mukuslu (sümüklü) dışkı yapma ve gaz sancısını taklit eden ağrılardır. Özellikle dışkısında kan ve mukus (sümük) bulunduran bebeklerde inek sütü alerjisi dikkatle araştırılmalıdır.

 Kansızlık (anemi) mukuslu kaka çıkarmaya eşlik eder. Bu bebeklerde ishal ve kolik şeklinde karın ağrısına sıklıkla rastlanır. Kusma ve büyümede yavaşlık dikkati çeken diğer bulgulardır.

Bu durumlarda mutlaka bir gaita analizi yapılması ve bakteri, virüs veya enfeksiyon olup olmadığının uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer tahlillerde herhangi bir bulguya rastlanmazsa , muhtemelen toplumda en çok karşılaşıldığı üzere, inek sütü alerjisidir. Bebek direkt olarak inek sütü almıyor olsa da annenin almış olduğu  peynir, yoğurt gibi  gıdalardaki inek sütü bebeğe nüfuz etmektedir. Bu sebeple bebeğin kakasında mukus oluşuyor olabilir.

İşi tabi şansa bırakmamak gerekli ama doktora gitmeden önce telaşlanmamanız adına;

Eğer kakada kan yoksa , sadece mukus görünüyorsa ancak bu mukusta çok kötü bir koku yoksa ve bebek mutluysa, muhtemelen bağırsakların yüzeyini kayganlaştıran sümüksü maddenin, zorlama sebebi ile dışarıya atılmasından kaynaklı da olabilir.

0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Bebeklerde Kaka Türleri Ve Anlamları

BEBEKLERDE DIŞKI RENGİ NELERE BAĞLIDIR?
Kaka rengi rehberi: Dışkının ince bağırsakta ilerlerken bağırsakta bulunan çeşitli sindirim suları,  bakteriler veya diğer kimyasal oluşumlar ile beraber ilerler. Bu faktörlerin dışkı ile birleşimine bağlı olarak dışkı rengi ve kokusu meydana gelir. Bebeğin kakasının rengi yediği gıdalarla ilgili olarak değişebilmektedir. Hatta gıdalardan öte annesini emse dahi, annesinin tükettiği gıdalara bağlı olarak bile dışkı rengi farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların normal olacağı.. - Yazıya Git..

02 | Bebeklerde Ayak Terlemesi

Bebeklerde Ayak Terlemesi Neden Olur
Kısaca ayak terlemesinin bir çok nedeni vardır ama yenidoğanlarda henüz ter bezleri tam çalımaya başlamadığı için bebekler ayaktan ve elden terlerler. Daha sonra yaklaşık 9 ay geçtikten sonra bu giderek azalıp normale döner endişelenmeyin.. Bebeklerde el ve ayak terlemesi hatta baş terlemesi oldukça yaygındır ve nadiren bir hastalık işaretçisidir. Bu terlemenin çeşitli sebepleri olabilir. Bebekler sıklıkla aşırı fazla ve kalın giydirilmiş olabiliyor ve elleri ve ayakları bebeğinizin hararet göstergesi durumuna.. - Yazıya Git..

03 | Bebeklerde Gaz Çıkarma

Bebeklerde Gaz Çıkarma TeknikleriHer emzirme sonrası bebeğin mutlaka gazı çıkarılmalıdır, aksi takdirde bebek bir sonraki beslenmeye kadar rahat uyuyamaz sürekli huzursuzlanır. Ayrıca midedeki gaz bebekte tokluk hissi yaratacağından emzirme süreleri verimli geçmez.Bebeklerde Gaz Neden OluşurBebeklerde gaz iki sebepten dolayı oluşurBebek memeyi emerken hava yutabilir ki bunlar genellikle yanlış emzirme pozisyonundan kaynaklanır.Annenin tükettiği gaz yapıcı besinler; anne sütü ile direkt bebeğe geçer, dolayısıyla bebeklerde gaz oluşur.Bebeklerde Gaz Sorunu Ne.. - Yazıya Git..

04 | Bebeklerde Kanlı Mukuslu Kaka Ve Alerji

Bebekler 1 haftalık bile olsa alerji testi yapılabilir. Belli bir yaşa kadar bekleniyormuş, diye gecikmek olmaz. Bebeğin durumuna ve annenin gözlemlerine göre, yaşı da göz önüne alınarak nelerle test yapılacağına doktoru karar verir. Deri testi veya kan testi ile "Süt alerjisi var" şeklinde bir sonuç çıkarsa; işler daha kolay. Emziren anneyi ve ek gıda başlamışsa bebeği alerji yapan süt ve ürünlerini içeren gıdadan mutlak uzak tutmak gerekir. Beslenmeyi ve büyümeyi bozmamak için, mutlaka doktor ve bazen diyetisyen yardımı ile hareket etmek esastır... - Yazıya Git..

05 | Bebeklerde Zeka Gelişimi

0 – 4 Ay Bebeklerde Beyin Geliştirici Aktiviteler
Bebeğinizi kucaklayın ve sevgi dolu sözler söyleyin. Bebeğinizle sık sık konuşun. Konuşurken gözlerine bakın. Bebeğinizi ismi ile çağırın. Bebeğinize obje resimleri gösterin, bu yaşlarda bebekler dünyayı keşfederken daha çok görme duyusunu kullanır.Bebeğinizin görüş alanı içinde ilginç obje veya oyuncakları hareket ettirin. Hareket onun ilgisini çekecektir. El ve ayak parmakları ile oynayın, özelllikle sayı sayarken. Onun yüzünüzü elleri ile araştırmasına izin verin. Tekerleme ve ninniler.. - Yazıya Git..

06 | Bebeklerde yeşilimsi kaka

Bebeklerde yeşilimsi kaka nedir? ne yapmak lazım, neden olur, tehlikeli mi? - Soruya Git..

07 | Bebeklerde mukuslu kaka

Bebeklerde mukuslu kaka neden olur? Ne yapmak lazım, tehlikeli mi? - Soruya Git..

08 | Bebeklerde gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır

Bebeklerde gıda zehirlenmesi nasıl anlaşılır - Soruya Git..

09 | Kakaodan yapılan bir yiyecek bulmaca

Bulmacada Kakaodan yapılan bir yiyecek sorusunun 8 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu

Bebeğimin çişli bezinde kan vardı . Anlamı nedir teşekkürler - Soruya Git..


Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. bebeklerde sümüksü kaka
 2. bebeklerde sümüksü kaka kadınlar kulübü
 3. bebeklerde sümüksü kaka nasıl geçer
 4. bebeklerde sümüksü kaka nasıl olur
 5. bebeklerde sümüksü kaka ve kan
 6. bebeklerde sümüksü kaka ne anlama gelir
 7. bebeklerde sümüksü kakanın nedenleri
 8. bebeklerde sümüksü kaka ve ishal
Sağlık Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×