• 1
2
Okunma
1298
Cevap
2
Soru :

Beyaz Piramit Nedir

Beyaz Piramit Nedir
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


12016-01-07 16:28:29 #
Cevap : bugün çin halk cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde yer alan, xian şehrine 100 km uzaklıkta qin ling shan dağlarında ön-türk uygarlıklarından birisi tarafından inşa edilmiş, etrafında irili ufaklı 100 adet piramitle beraber, 300 metre yüksekliğindeki piramittir.

beyaz piramit'in ikinci dünya savaşı sırasında çin'e yardım malzemesi götüren bir c-54 uçağından çekilen fotoğrafı 1957 yılında ilk kez life dergisinde yayınlanmıştır.

bu piramitleri araştırmak üzere 1994 yılında şensi bölgesinde bir araştırma gezisi yapan alman bilim adamı hartwig hausdof kendi koleksiyonundan birkaç resmin halka açılmasına izin vermiştir. hausdorf'a göre piramitlerin yapım tarihi en az m.ö. 2500'ler civarındadır. 

bölge çin halk cumhuriyeti tarafından yasak bölge ilan edilmiş olduğundan dolayı piramitler içerisinde bulunan mısır medeniyetinden çok ileri bir teknikle mumyalanmış olan cesetler ve ön-türkçe yazıtlar üzerinde araştırma yapılamamaktadır. 

türk bilim adamı kazım mirşan yaptığı araştırmalarda ön-türk uygarlıkları tarafından ot-oğ olarak isimlendirilen ön-mısır'a m.ö 3000 yıllarında doğu anadolu'dan isub-ög yazısının gittiğini tespit etmiştir. kazım mirşan'ın bugüne kadar anlamı çözülemeyen 184 adet mısır hiyeroglifini ön-türkçe olarak okumuş olduğu ve mumyalama tekniklerinin yine m.ö. 3000'li yıllarda altaylarda geliştirildiği düşünülürse piramit inşa teknolojisinin eski mısır'a ön-türk uygarlıkları tarafından öğretildiği sonucuna ulaşılmaktadır. 

bu beyaz pramit, 2. dünya savaşı sırasında amerikalı pilot james gaussman tarafından gözlenmiştir.

kaynak: tarih ve araştırma ansiklopedileri.
Beyaz Piramit Nedir

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
02016-01-07 16:31:20 #
Cevap : İddia: Çin'de bazı piramitler bulunmaktadır.
 
Gerçek: Doğruluk payı en yüksek iddia budur. Çin'de, klasik anlamda piramitler değilse de, piramide benzer bazı yapılar bulunmaktadır.
 
İddia: Piramitler Türkler tarafından inşa edilmiştir.
 
Gerçek: Bu piramitler Türkler tarafından inşa edilmemiştir. Piramide benzer bu yapılar Çin'deki Han hanedanı döneminde inşa edilen anıt mezarlardır. Meşhur Beyaz Piramit, aslında Çin imparatoru Wu-Ti'nin anıt mezarıdır. Wu-Ti ('Ti', imparator anlamına gelmektedir ve 'Di' olarak okunur.) Çin'in en meşhur imparatorlarından biridir ve Çin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Han hanedanının kökeni hakkındaki belirsizlikleri göz ardı edersek, Wu-Ti'nin Türk olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz.
 
İddia: Piramitler Mısır piramitlerinden daha eskidir.
 
Gerçek: Wu-Ti, M.Ö. 141 yılında doğmuştur. Piramidin yapımı M.Ö. 2. yy'da başlamıştır. Mısır piramitleri ise bundan yaklaşık 2500 yıl önce inşa edilmiştir.
 
 
İddia: Büyük piramit yaklaşık 300 metre yükseliğindedir.
 
Gerçek: Wu-Ti'nin anıt mezarının yüksekliği yaklaşık 46 metredir.

İddia: Piramitler Çin'de, eskiden Türk bölgesi olan bir bölgede bulunmaktadır.

Gerçek:
 Piramitler Çin'in Xian bölgesinde bulunmaktadır. Bölge eskiden beri Çinlilerce iskân olunmuştur ve birçok Çin hanedanının merkezidir. Xian'ın Türk bölgesi olduğunu iddia etmek, Ötüken'in Çin bölgesi olduğunu iddia etmek gibidir.
 

İddia: Piramitlerin bulunduğu bölge yasak bölge ilan edilmiştir.
 
Gerçek: Piramitlerin bulunduğu bölge yasak bir bölge değildir. Seyahat acentelerinin verdiği bilgiye göre Wu-Ti'nin anıt mezarına otobüsle ulaşmak mümkündür ve piramit yaz sezonunda 07.00-19.00, kış sezonunda ise 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık bulunmaktadır.
 
İddia: Piramitlerin üzeri toprakla örtülmekte ve ağaçlandırılmaktadır.
 
Gerçek: Piramitlerin üzeri toprakla örtülmemektedir. Piramitler zaten toprak yığma usulü ile inşa edilmişlerdir. Piramitlerin üzerinde ağaçlar bulunması normaldir. Topraktan yapılan bu piramitlerde kendiliğinden ağaç yetişmesi mümkündür. Bu yapıların üzerinin, inşa edildikleri dönemde dahi ağaçlandırıldığı ayrıca bilinmektedir.
 
İddia: Oktan Keleş tarafından büyük piramidin içine girilmiştir. Piramidin içinde bir heykel bulunmuştur. Çinli rehber bu heykelin "Oğuz Kağan'ın temsili sureti" olduğunu söylemiştir.
 
Gerçek: Oktan Keleş'in gazetelere, televizyonlara konu olan hayali gezisi, ilginç bir roman konusu olabilir. Amerikan filmlerindeki karakterleri andıran yaşlı ve tedirgin Çinli rehberin Oğuz Kağan'ın portresinden bahsetmesi ancak gülünç bulunabilir. Oğuz Kağan tarihi bir kişilik değildir, efsanevi bir kişiliktir. Oğuz Kağan'ın temsil ettiği düşünülen -ki biz buna da katılmıyoruz- Mete Han'ın (Gerçek adının Bagatur veya Börü Tonga olduğu gibi iddialar mevcuttur.) resminin Wu-Ti'nin anıt mezarında ne aradığı sorusu açıklanmaya muhtaçtır. Hiçbir tarihçi ve arkeolog tarafından bilinmeyen bu bilginin ihtiyar Çinli rehber tarafından ne şekilde öğrenildiği ise ayrıca merak konusudur. Elbette ihtiyar Çinli 2200 yaşında ise bu sualimizden vazgeçebiliriz.

EK:  
1- Beyaz Piramit olarak adlandırılan yapının Xian bölgesinde bulunduğuna dair veri için özel bir kaynağa ihtiyaç yoktur. Bu bilgiye Google Earth programı ile kolayca ulaşılabilir. Koordinatlar: 34.3380854°N 108.569684°E
2- Piramidin yüksekliğine ilişkin olarak:https://www.china.org.cn/english/features/atam/115108.htm
3- Piramidin ziyarete kapalı olmadığı iddiamıza ilişkin olarak:https://www.travelchinaguide.com/attraction/shaanxi/xian/maoling.htm
4- Xian bölgesinin Han döneminde ve pek çok dönemde Çin'in merkezi olduğuna ilişkin hangi kaynağı sunacağımızı bilemiyoruz. Bu dönemlerin tarihini anlatan herhangi bir akademik esere başvurabilirsiniz. Kolaylık olması açısından,https://books.google.com/books?id=HzhCAAAAIAAJ&printsec=frontcover&hl=tr#v=onepage&q&f=falseadresinde "Ch'ang-an" araması yapılabilir.
0 kişi beğendi


01 | Beyaz Diş ( Jack London) romanının türü nedir

Beyaz Diş ( Jack London) romanının türü nedir?

Cevap: Psikolojik Roman - Yazıya Git..

02 | Beyaz

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırlar..
Beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak gibi dar mekanlar ile misafir odaları için uygun bir.. - Yazıya Git..

03 | Beyaz diş

BEYAZ DİŞ (J.LONDON, REALİST AMERİKA, 100 Temel Eser)


Kuzeyin ormanlarında yaşam kavgası... Açlık ve hayatta kalma çabası... Beyaz Diş, bir kurt kırması; damarlarında hem kurt hem de köpek kanı taşıyor. Ormanda yapayanlız, hayatta kalmaya çalışıyor. Bir gün, o ana dek yaşadığı mağaranın duvarını geçip hayata atılıyor ve her şeyi en baştan keşfetmeye koyuluyor. Vahşî doğanın çetin şartları, yaratılışındaki sertliği gün geçtikçe daha çok besliyor. Ve sonunda Beyaz Diş, amansız bir kurt oluyor. Derken efendiyi, yani.. - Yazıya Git..

04 | Beyaz Kömür

Akarsulardan elde edilen elektrik gücü Cümle 1: Medeniyetin beynelmilel, fakat harsın mutlaka millî olduğunu unutmayacağız. - O. S. Orhon - Yazıya Git..

05 | Beyaz Diş Özet

KİTABIN ADI : BEYAZ DİŞKİTABIN YAZARI : JACK LONDONYAYIN EVİ VE ADRESİ : ROMAN ODA YAYINLARIBASIM YILI : MART 2001
 
KİTABIN KONUSU
İlkel bir dünyaya kavuşmak için uygarlıktan kaçacağı yerde, insanların aasına katılmak için ormanı terk eden vahşi bir köpeğin acı, buruk, şaşılası bir yaşamı anlatmaktadır.
 
KİTABIN ÖZETİ
Karanlık ladin ağaçları ormanı, donmuş nehrin her iki yakasında yer alıyordu. Arazi öylesine cansız, ıssız ve soğuktu ki hüzün kelimesi bile onu tanımlamada yetersiz kalıyordu... - Yazıya Git..

06 | Beyaz zambaklar ülkesinde cevapları

Beyaz zambaklar ülkesinde değerlendirme soruları cevapları inceleme tahlil analiz - Soruya Git..

07 | Beyaz zambaklar ülkkesinde soru ve cevapları

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | Beyaz pantolonun ana fikri

Yaşar kemal Beyaz pantolonun kitabının ana fikri nedir? - Soruya Git..

09 | Beyaz, uzun, bol kıyafetlerin tercih edildiği iklim tipi hangisid...

Beyaz, uzun ve bol kıyafetlerin tercih edildiği iklim tipi hangisidir? - Soruya Git..

10 | Beyaz dişin ana duygusu nedir

Beyaz diş kitabının ana duygusu nedir - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
  • nightmare
    Belirtmemiş
  • Darthwader
    Belirtmemiş
  • iremugras123
    Kütahya