Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
6
Cevap
1
Soru :

Bir Bilim Ya Da Sanat Dalında Kullanılan Özel Anlamlı Sözcük

Bulmacada Bir Bilim Ya Da Sanat Dalında Kullanılan Özel Anlamlı Sözcük sorusunun 5 harfli cevabı nedir?

Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Kolay Bulmaca Cevabı Bulma RobotuVerilmiş Cevaplar


152021-03-03 23:16:04 #
Cevap :
Bulmacada 'Bir Bilim Ya Da Sanat Dalında Kullanılan Özel Anlamlı Sözcük' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Bir Bilim Ya Da Sanat Dalında Kullanılan Özel Anlamlı Sözcük' sorusunun yanıtı 5 harflidir ve cevaba ise TERİM yazabilirsiniz.


Diğer cevaplar:
TERİM kelimesinin eş anlamlıları..
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 3 harfli ise cevaba Had yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba Istılah yazabilirsiniz.
 3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Sanat yazabilirsiniz.
Sözlükte TERİM Nedir:
1. Bir bilim, sanat, meslek daliyla veya bir konu ile ilgili özel ve belirli bir kavrami karşilayan kelime, istilah 2. Geleneksel mantikta özne veya yüklem. 3. Matematikte terim: a) cebirsel bir anlatimda + veya - işaretleri arasinda bulunan parçalardan her biri; b) bir denklemde = işaretinin iki yanindaki anlatimlardan her biri; c) bir kesrin pay ve paydasindan her biri

Terim Nedir ? (Detay)

Bilim, teknik, sanat, zanaat, spor, ticaret ve meslek dallarıyla ilgili özel anlamlı sözcüklere terim denir. Terimler, tek anlamlı sözcüklerdir. Terimlerin yan ve mecaz anlamları yoktur. Günlük konuşulan dilin ortak sözcükleri değildir. Terimler, belli bir alana yönelik sözcükler olduğu için, kullanım alanları azdır. Kullanım alanı genişleyen, günlük yaşamda yeri olan terimler, genel kullanıma sahip olduğu için, terim özelliğini yitirir ve dilin öteki sözcükleriyle aynı duruma gelir. Radyo, televizyon, uçak, tren gibi.

Terimler şu şekilde oluşur

1. Günlük konuşma dilinde bulunan sözcüklere yeni anlamlar yüklenerek terim oluşturulabilir. ÖRNEK : "Köprü" sözcüğünün günlük dildeki anlamı bellidir. Dişçilikte kullanılan "köprü" sözcüğü ise terimdir. 2. Farklı anlamlı iki sözcüğün birleşmesi yoluyla da terim oluşturulabilir. ÖRNEK : ek-el, atar-damar, dil-bilim, eş-kenar 3- Yabancı dillerden dilimize giren terim anlamlı söz­cükler de vardır. Telekominikasyon, radar, priz, radyo

ÇEŞİTLİ DALLARLA İLGİLİ TERİMLER

a) EDEBİYAT TERİMLERİ: Şiir, öykü, deneme, mecaz, cinas, seci, söyleşi....... b) MATEMATİK TERİMLERİ: Üçgen, eşkenar,doğru, kare, pi sayısı, logaritma c) KİMYA TERİMLERİ: Çözünürlük, element, atommolekül....... d) FİZİK TERİMLERİ: ivme, ışık , kırılma, iletken,optik....... e) FELSEFE TERİMLERİ: Nihilizm, pragmatizm,dogmatizm....... f) AYAKKABICILIK MESLEĞİ İLE İLGİLİ TERİM-LER: Falçata, saya, vardal, rok....... g) SPOR TERİMLERİ: Gol, set, kroşe, kros, şut,smaç.. Bilim, sanat, spor ya da bir meslek dalıyla ilgili kavramların karşılığı olan sözcüklere terim denir. Bir başka deyişle terim, genel olarak özel alanların kavramlarına verilen addır. Bu alanlar birbirinden çok ayrı olabilir.

Terim Örnekleri

Bir üçgenin iç açıları toplamı yüz seksen derecedir. (geometri) Diğer dişleri kurtarmak için köprü yapacağız. (Dişçilik) Güreşçimiz köprü kurmayı iyi biliyor. (spor) Suyun özgül ağırlığı kaçtır?(fizik) Tütün önemli oranda nikotin içerir. (botanik) Barış zamanı vergileri subaşılar toplardı. (tarih) Bu oyunda suflör kullanmayacağız. (tiyatro) Toplardamarda bir sorun vardı. (Tıp) Dilimizde ekler sözcüklerin sonlarına gelir. (dilbilgisi)

Terim Anlam

Bir bilim, sanat ya da meslek dalıyla ilgili bir kavramı karşılayan kelimelere terim denir. Terimlerin anlamları dar ve sınırlıdır. Örnek: "Ekvator" kelimesi tek bir anlama gelir ve tek bir nesneyi karşılar. Örnek: kök, mısra, muson. “yüklem, özne, kök, zarf”, dil bilgisi terimleri; “üçgen, daire, çap”, kelimeleri de geometri terimleridir. Terimler halkın söz varlığında yer almaz, ama halk ağzında kullanılıp da sonradan terim özelliği kazanmış kelimeler vardır. Örnek: "Budala" kelimesi halkın söz varlığında aptal, anlayışsız, sersem anlamlarıyla kullanılır, fakat bu kelime psikolojide belli bir zeka seviyesine sahip anlamında kullanıldığında terimdir. Önemli : Terimler, genellikle gerçek anlamıyla kullanılan sözlerdir. Terimlerin, mecaz anlamı, yan anlamı, deyim anlamı yoktur. Boğaz’ı geçip Karadeniz’e ulaştık. Ayağı olmayan göllerde tuz oranı yüksek olur. Ağacın kökleri çok derinde. Üçgenin iç açıları toplamı 180’dir.
0 kişi beğendi


Sadece bir tane çiçek demeti diğerlerinden farklı? Acaba hangisi?

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Günün Bulmaca Cevapları


Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Reduraram12 gmail com
  Reduraram12 gmail com
  Belirtmemiş
 • kralhakan34
  kralhakan34
  Belirtmemiş
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • Ecrin Nisa
  Ecrin Nisa
  Belirtmemiş
 • ArdaPat
  ArdaPat
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Kas
  Kas
  Belirtmemiş
 • Kaan12
  Kaan12
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Vodafone
  Vodafone
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
eBulmaca Uygulamamız
589.845 Cevap
İNDİR - Şimdi App Store'da.
eBulmaca Uygulamamız
589.845 Cevap
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×