Nedir.Org
 • 1
20110
18
Okunma
533
Cevap
3
Soru :

Bir insan nasıl kusar

Bir insanı nasıl kusturabiliriz

Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 10 ay önce
emre0108 1 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


332020-04-14 12:14:14 #
Cevap :

Herhangi bir sebepten dolayı kusmak istediğinizde çeşitli denemelerle midenizi boşaltmak istersiniz. Peki kusmak için ne yapılır? İşte cevabı...

Herhangi bir sebepten dolayı kusmak istediğinizde çeşitli denemelerle midenizi boşaltmak istersiniz. Peki kusmak için ne yapılır? İşte cevabı...

Kusmak neden olur?
Midenin kendi kendini boşaltma isteği ile oluşan mide bulantısı sonrası gerçekleşen boşaltma işlemine kusma denir. Kusmak, karnın etrafında bulunan kasların tersine kuvvetli kasılmasıyla gerçekleşir. Kusmak bir hastalık değil, çoğu zaman sadece bir hastalığın habercisidir.

Mide bulantısı; 
Mide bulantısının pek çok sebebi vardır. Ancak bunlardan en sık görülenleri; migren, araç tutması, aşırı alkol tüketimi, stres, kaygı, vertigo ve gıda zehirlenmeleridir. Bunlar dışında gebelik döneminde yaşanan sabah bulantıları oldukça yaygındır. Bazı yiyecekler bulantıları artırırken, bazıları da azaltırlar. Eğer bu bulantılar düzenli olarak görülüyorsa bu konuyla ilgili bir doktora giderek teşhis konulmasını istemeli ve buna göre tedavi almalısınız.

Çocuklarda kusmak

Çocuklarda hatalı beslenme sonucunda, zehirlenme vakalarında, metabolizma hastalıklarında, sindirim sistemiyle ilgili bozukluklarda, besin alerjilerinde, menenjitte, solunum yollarlı enfeksiyonlarında, idrar yolları enfeksiyonlarında, orta kulak enfeksiyonlarında, iştahsızlıktan dolayı açlık çekilmesi durumunda kusma belirtileri gözlemlenebilir.Besin alerjilerinden kaynaklanan kusma vakaları katı gıdalarla yeni beslenmeye başlayan çocuklarda ve yeni besinleri almaya başlayan çocuklarda görülebilir. Bunun dışında, anne sütünden inek sütüne geçen çocuklarda da inek sütüne alerjiden dolayı kusma vakası görülebilir.

Kusmak için ne yapılır?
Midenizi rahatlatmak veya başka sebeplerden dolayı kusmak istiyorsanız; ağzınıza parmağınızı sokarak kusmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemin dışında midenizi bulandıran hoşlanmadığınız şeyleri düşünerek kusmayı deneyebilirsiniz. Son olarak limon suyu, su ve tuz ile yaptığınız karışımı içerek kusabilirsiniz.

Kusmak zayıflatır mı?
Zayıflamak için hatalı davranışlar içine girmek kısa vadede sizi mutlu etse de daha büyük sorunlara yol açabilir. Kusarak zayıflama girişimi de bu davranışlardan biridir. Vücut işlemlerini hiçe sayarak ve metabolizmayı hiçe sayarak gerçekleştirilen bu yöntemin vücudunuza zarar verdiği kanıtlanmıştır. Kusrak zayıflamaya çalışanlar en başta mide kanseri adayıdır ve metabolizmayla ilgili birçok sağlık sorunu yaşarlar. Bu nedenle kusarak zayıflamak yerine doktor veya diyetisyen kontrolünde sağlıklı yöntemlerle kilo vermeyi denemelisiniz.

emir23 1 kişi beğendi
152020-04-14 12:17:35 #
Cevap :

Mide bulantısı genellikle kusma ile seyreden, insanı rahatsız eden hoş olmayan bir duygu durumudur. Mide bulantısı ve kusma hakkında bilmeniz gerekenlerle ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz… Mide bulantısı ve kusma nedir? Kusma nedenleri ve tedavisi…

MİDE BULANTISI VE KUSMA NEDEN OLUR?

Mide bulantısı ve kusma bir hastalık ya da sorunun belirtileridir. Mide bulantısı midenin kendi kendini boşaltmak istemesi hissidir. Diğer yandan kusma ya da istifra midenin şiddetli bir biçimde boşalması anlamına gelir. “Öğürme” kavramı ise midede çıkarılacak hiçbir şey yokken, yalnızca temiz salgıların istifra edildiği bir episoddur. Kusma, midenin kendisini ösopagusun (ağızla mideyi birbirine bağlayan boru, yemek borusu) alt kısmına doğru, içinde bulunan yiyecekleri ve salgıları çıkarmaya zorlayarak neredeyse alt üst olması durumudur.

emir23 1 kişi beğendi
02020-04-14 12:40:41 #
Cevap : miyav miyav miyav
0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Fen Bilimleri Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • poseidon
  poseidon
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×