Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
3
Cevap
1
Soru :

Bir Yağış Şekli bulmaca

Bulmacada Bir Yağış Şekli sorusunun cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


152020-05-23 02:56:01 #
Cevap :
Bulmacada 'Bir Yağış Şekli' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Bir Yağış Şekli' sorusunun yanıtı birden fazladır. Bu nedenle bulmacanızdaki boşluk sayısına ve harf dizilişine göre aşağıdaki cevaplarımızdan birini seçmelisiniz.


İşte cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 3 harfli ise cevaba KAR yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba YAĞMUR yazabilirsiniz.
 3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 4 harfli ise cevaba DOLU yazabilirsiniz.
Diğer Cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 2 harfli ise cevaba İş yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Fayda yazabilirsiniz.
 3. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Yarar yazabilirsiniz.
 4. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba Bolluk yazabilirsiniz.
 5. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba Çokluk yazabilirsiniz.
 6. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba Rahmet yazabilirsiniz.
 7. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba Bereket yazabilirsiniz.
 8. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Baran yazabilirsiniz.
 9. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Yağış yazabilirsiniz.
 10. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Yağar yazabilirsiniz.
 11. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 6 harfli ise cevaba Meşgul yazabilirsiniz.
KAR kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. İş (2 harfli)
 2. Fayda (5 harfli)
 3. Yarar (5 harfli)
YAĞMUR kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Bolluk (6 harfli)
 2. Çokluk (6 harfli)
 3. Rahmet (6 harfli)
 4. Bereket (7 harfli)
 5. Baran (5 harfli)
 6. Yağış (5 harfli)
 7. Yağar (5 harfli)
DOLU kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Meşgul (6 harfli)
Sözlükte KAR Nedir:
Havada beyaz ve hafif billürlar biçiminde donarak yağan su buharı:
Sözlükte YAĞMUR Nedir:
Yağmur Nedir: Bulutlardan sıvı olarak düşen çapı 0.5 mm den büyük su damlacıklarına yağmur denir. Damla çapı 6 mm den büyükse sürtünme direnci artar ve damla parçalanır. Atmosferden yeryüzüne düşen sıvı veya katı sulara yağış denir.

Yağışların Oluşumu

Yağışın olabilmesi için ön şart su buharı (nem)dır. Ancak bu yeterli değildir. Bununla beraber ardarda 4 ayrı olay daha gereklidir. 1. Soğuma, 2. Yoğunlaşma, 3. Damlaların büyümesi, 4. Yağış alanına yeni bulutların gelmesi.

Soğuma

Yoğunlaşma için havanın soğuması gerekir. Soğuma soğuk ve sıcak hava kütlelerinin karışmasıyla veya konvektif yükselmeyle olabilir. Soğuma 4 şekilde olur. a. Konveksiyonla soğuma: Sıcak hava soğuk yeryüzüne temas ederek soğur. b. Radyasyon kaybı ile soğuma: Açık gecelerde atmosferden uzaya radyasyonla ısı kaybı ve de soğuma olur. c. Karışma ile soğuma: Sıcak ve soğuk 2 hava kütlesi karışarak. Sıcak karışım Soğuk d. Adyabatik soğuma: Çevresiyle ısı değişimi olmadan soğuma adyabatik olarak nitelenir. Yükselerek soğuma. Hava ısınır genleşir hafifler yükselir = soğur.

Yoğunlaşma

Yoğunlaşmanın olabilmesi için havada yoğunlaşma çekirdeklerinin olması gerekir. Bunlar suyu üzerinde tutan 10 mikrondan küçük çaplı parçacıklardır. Yoğunlaşma çekirdekleri olmazsa yoğunlaşma olmaz.

Damlaların Büyümesi

Yoğunlaşma çekirdeklerinin etrafındaki ince film su tabakası higroskopik su olarak adlandırılır. Bu su kalınlaşır, kalınlaşır ve havada kalamaz hale gelir. Sonra da düşmeye başlar. Düşerken diğer su damlacıklarıyla da birleşir ve yağış olur. Çok soğuyan havada buz kristalleri oluşabilir. Bunların üzerinde de yoğunlaşma olabilir.

Yağış Alanına Yeni Bulutların Gelmesi

Bulutlardaki su buharı miktarı 2-3 g/m3 kadardır. Dolayısıyla yağışta bu su hemen tükenir. Yeni bulutlar gelip beslemedikçe uzun süreli yağışlar oluşmaz.

Yağış Şiddeti

Birim zamanda düşen yağış miktarına yağış şiddeti denir. 2.5 mm/h(düşük), 2.5-7.6 mm/h (orta), 7.6 mm/h< (şiddetli yağmur)

Yağış Şekilleri

Yoğunlaşan subuharının havadaki veya yeryüzündeki ürünlerine hidrometeor denir. Hidrometeorlar 4’e ayrılır. 1. Düşen Hidrometeorlar 2. Düşmeyen Hidrometeorlar 3. Yeryüzünde Savrulan Hidrometeorlar 4. Havada Bulanıklık Yapan Hidrometeorlar Bunlardan önemlileri; yağmur, kar, dolu, çiğ, kırağı, kırç ve vergla burada anlatılacaktır.

Yağmur

Bulutlardan sıvı olarak düşen çapı 0.5 mm den büyük su damlacıklarına yağmur denir. Damla çapı 6 mm den büyükse sürtünme direnci artar ve damla parçalanır. Max Çapı 0.5 mm den küçük yağmura çisenti denir. Yağmur(sıcaklık pozitif) 0oC den düşük hava Sulu sepken

Kar

Buz kristallerinden oluşan yağışa kar denir. Yoğunlaşan damlalar daha da soğuyup sıfırın altına düşürse katı halde yoğunlaşmış damlacıklar oluşur. Bu 6 ve 8 gen buz kristalleri birleşerek kar lapasını oluşturur. Kar yalıtkandır. Bitkileri dondan korur. Yavaş eriyerek toprağa su depolar.

Dolu

0.5-5 cm çaplı, yağan buz parçalarına dolu denir. Tek bir buluttan düştüğü için lokal bölgelerde görülür. 10 sn-40 dakika arasında sürer. 23.5.1969 Günü Saat 17:15'de Ankara'ya Düşen Dolu Taneleri 2.7.2005 tarihinde Erzurum'da 20 dakika boyunca yağan dolu araç trafiğini olumsuz etkilerken, dolunun kalınlığı kimi yerlerde 2 santimetreye ulaştı. May 12, 2004 Giant Hail in Attica, Kansas, USA. En büyük dolu faciası Hindistan’da 1888 de meydana geldi. Düşen dolu taneleri sonucunda bir kısmı hemen bir kısmı da aldıkları yaralar sonucunda daha sonradan olmak üzere toplam 250 kişi öldü.

Çiğ

Havadaki su buharının çiğlenme noktasından düşük sıcaklığa sahip cisimler üzerinde yoğunlaşmasıyla oluşan damlacıklara çiğ denir.

Kırağı

Çiğden farkı yoğunlaşma 0oC nin altındaki cisimler üzerinde oluşuyor.

Kırç (Jivr)

Havadaki su buharının çok soğumuş ağaç dalları, tel, saçak, vb. cisimler üzerinde yoğunlaşarak buz tabakası haline gelmesidir. Kırağıdan ayrılan yönü, kristallerin üst üste yığılarak buz tabakası haline gelmesidir. Çiğ en çok ilkbaharda görülürken, kırağı ve kırç ise çoğunlukla sonbaharda gerçekleşir.

Vergla

Yağmurun 0 oC nin altındaki cisimler üzerine düşmesi ve burada donmasıyla oluşur.

Yağış Tipleri

Yağış olabilmesi için çiğlenme noktasının altında soğuma gerekir. Bu soğumanın tipine göre yağışlar Depresyonik, orografik, konvektif olabilir.

Depresyonik Yağışlar

Depresyonik yağış = siklonik yağış = cephesel yağış Yoğunluk ve sıcaklığı farklı iki hava karşılaşınca oluşur. Ilık hava hem karışımdan hem yükselmeden dolayı soğur. Soğuma yavaş olur. Uzun süreli ve düşük şiddetli, geniş alanlı yağış bırakır.

Depresyonik Yağışlar

Sıcak hava Soğuk hava Karışım Depresyonik Yağışlar Karışım

Orografik Yağışlar

Şiddetli yağış bırakabilir. Denize paralel yüksek dağlarda çok görünür. Deniz tarafı yağış alır.(Fön rüzgarında da anlatıldı).

Konvektif Yağışlar

Yeryüzünün sıcak kesimleri ile temas eden hava ısınır. Hava ısınır genleşir hafifler yükselir soğur = Yağış Nemin yüksek olduğu yaz başında şiddetli yağış olabilir (Kırkikindi yağmurları bu şekilde oluşur).
Sözlükte DOLU Nedir:
Dolu 0.5-5 cm çaplı, yağan buz parçalarına dolu denir. Tek bir buluttan düştüğü için lokal bölgelerde görülür. 10 sn-40 dakika arasında sürer. 23.5.1969 Günü Saat 17:15'de Ankara'ya Düşen Dolu Taneleri 2.7.2005 tarihinde Erzurum'da 20 dakika boyunca yağan dolu araç trafiğini olumsuz etkilerken, dolunun kalınlığı kimi yerlerde 2 santimetreye ulaştı. May 12, 2004 Giant Hail in Attica, Kansas, USA. En büyük dolu faciası Hindistan’da 1888 de meydana geldi. Düşen dolu taneleri sonucunda bir kısmı hemen bir kısmı da aldıkları yaralar sonucunda daha sonradan olmak üzere toplam 250 kişi öldü.
0 kişi beğendi

00:00

Günlük Mini Bulmaca
Dikkat: Bu bölümümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
Günün Bulmaca Cevapları
hantol
4 dk. önceUzunluk bulmaca
hantol
18 dk. önceSergileme bulmaca
hantol
18 dk. önceBulmacada Ferman
hantol
36 dk. önceŞümul bulmaca
hantol
36 dk. önceTemsilci bulmaca
hantol
1 saat önceBaş ser bulmaca
hantol
1 saat önceZemheri bulmaca
hantol
1 saat önceMadensel bulmaca
hantol
1 saat önceÇalma bulmaca
hantol
1 saat önceHukuki bulmaca
hantol
1 saat önceKaygana bulmaca
hantol
1 saat önceAntipati bulmaca
hantol
1 saat önceDurgun su bulmaca
hantol
2 saat önceBulmacada Işın
hantol
2 saat önceMefhum bulmaca
hantol
2 saat önceHane bulmaca
hantol
2 saat önceGöçebe bulmaca
hantol
2 saat öncePoşet bulmaca
hantol
2 saat önceDuru temiz bulmaca
hantol
2 saat önceBulmacada Yan
hantol
2 saat önceKaziye bulmaca
hantol
3 saat önceKronik bulmaca
hantol
3 saat önceEsir bulmaca
hantol
3 saat önceZerk bulmaca
hantol
3 saat önceKabuk bulmacaArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Nazlıceylanım
  Nazlıceylanım
  Belirtmemiş
 • icebergicecreams
  icebergicecreams
  Belirtmemiş
 • undefined
  undefined
  Belirtmemiş
 • 3391km
  3391km
  Belirtmemiş
 • Melih00005
  Melih00005
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • maachairtransplant
  maachairtransplant
  Belirtmemiş
 • Greenice38
  Greenice38
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya