Nedir.Org
 • 1
343
5
Okunma
1771
Cevap
3
Soru :

Bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız

bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


342020-09-25 11:48:14 #
Cevap : Hepimiz farklıyız. İnsanların yetenekleri ve becerileri farklıdır. Bazı insanlar çok güzel resim yaparken bazıları bir müzik aletini çok güzel çalabilir. Bazı insanlar matematikte çok yetenekli, bazısı çok güzel şiir okur bazısı çok güzel futbol oynayabilir. Bizim de farklı farklı yeteneklerimiz vardır. Bu yeteneklerimizi bulup geliştirmeliyiz. Bazı yeteneklerimiz fiziksel özelliklerimizle bağlantılıdır. Mesela; boyu uzun olan biri basketbolda yetenekli olabilir. Arkadaşımızın farklılıklarına saygı duymalıyız. Bireysel farklılıklar bizi eşsiz ve özel kılar. Yeteneklerimiz bizi mutlu eder.

Çevremizde ve okulumuzda arkadaşlarımız, koyu veya açık tenli, zayıf ya da toplu, fiziksel engelli gibi farklılıklara sahip olabilir. Bu farklılıklara karşı saygılı ve duyarlı olmalı, farklılıkları doğal karşılamalıyız.
Beste 1 kişi beğendi
182020-09-25 12:09:00 #
Cevap :

Her insan farklı bir bireydir ve herkesin farklı kişisel özellikleri, kendi düşünceleri vardır. Birlikte yaşamak için birbirimizin fikirlerine ve yaşama şekline saygı göstermeliyiz.

Her insan aynı düşünmek zorunda değildir, herkes farklı bir yaşam tarzına sahiptir ve bu farklılıklara saygı gösterilmezse ortaya kargaşa ve çatışmalar çıkar. Toplumun huzuru kaybolur.

Kimi insanlarla ten rengimiz, kimisi ile ses tonumuz, kimisi ile fiziksel özel­liklerimiz, kimisi ile kültürel özelliklerimiz, kimisi ile dilimiz, kimisi ile dinimiz farklıdır. Bu farklı özellikler insanı insan yapan ayırt edici özellikler değildir. Bu ne­denle bu özellikler birimizi diğerimizden daha önemli ya da kıymetli yapmaz.

farklılıklara neden saygı göstermeliyiz

Bir insana kültürü, dili, dini ya da ten rengi nedeniyle farklı davranmak ay­rımcılıktır. Ayrımcılık,  hem hukuki hem de ahlaki açıdan insan haklarına aykırıdır.

Her insanın yapısı onu ayrı bir birey yapar. Hepimiz aynı şeyi düşünüyor olsaydık bir sorun yaşadığımızda farklı çözümler üretemezdik ve bazı sorunların içinden çıkamazdık.

Farklı düşündüğü için, bizimle aynı dili,dini paylaşmadığı için diğer insanları dışlarsak ve onlara saygı duymazsak ülkemiz yaşanır bir yer olmaktan uzaklaşır. Her insan doğası gereği farklıdır. Yaşadığı toplum, aile ve arkadaş çevresi insanı diğer insanlardan ayıran özellikler yükler.

Sonuç olarak bu farklılıklara saygı gösterirsek tüm insanlar huzur içinde yaşar, ülkemiz birlik beraberlik içinde olur.

Beste 1 kişi beğendi
22020-09-28 13:29:36 #
Cevap : Bireysel farklılıklar olmasaydı toplumlar gelişemezdi. Çünkü herkes aynı şeyi düşünüyor olsa ve yapsaydı koyunlardan hiçbir farkımız kalmazdı. Yenilikler olmazdı. Değişik fikirler kafamızda canlanmazdı. Hep aynı düşüncelerin kalıbında kalırdık. Bu insanlar için içe kapanış ve gerileyiş demektir. Çünkü farklı olan şeyler insan heyecan verir, dikkatini çeker ve onu araştırmaya iter. bilim ve teknoloji bu sebeple ilerlemektedir. Yani bir gün biri dünya yuvarlak demeseydi biz bugün uzaya gidiyor olamazdık. Birisi kuş gibi uçabileceğini düşünüyor olmaysaydı uçaklar olmazdı belki. Zaten bu farklı fikirler her zaman toplumun gerici kısmı tarafından önce hor görülmüş sonra mecburen kabul edilmiştir. Farklılıklara kucak açan devlet ve toplumlar hızla ilerlemiş kabul etmeyenlerde geri kalmışlardır. Cep telefonunu günah diyenler bugün telefonun nasıl üretildiğini anlamaktan çok kullanıcı olmaya mahkum olmaları gibi. Yani faklı fikirlere saygı göstermeyip toplumlar üretici değil, tükeci bir toplum olmaya mahkum kalırlar ve birileri onları yönetir günümüzde olduğu gibi. Bu nedenle keşke galata kulesinden ilk uçmaya çalışan insanımız hazerfeni kaletmek yerine bağrımıza basabilseydik belki dünyadaki yerimizde çok farklı olurdu.
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Bireysel Ve Toplumsal Sorumluluklarımız

Bireysel ve toplumsal sorumluluklarımız nelerdir ödev konu anlarım slaytı (pptx). Ödev sunumunu üstten dosya içerik bölümümüzden ücretsiz ve hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. - Yazıya Git..

02 | Bireysel İlgi, İhtiyaç Ve Yetenekler

Toplumu oluşturan bireylerin ortak özellikleri olduğu gibi onları birbirinden ayıran farklı özellikleri de vardır.Hepimizin duygu ve düşüncelerinin olması ve beslenme, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçlarımız ortak özelliklerimizdendir.Bunların dışında kendimize özgü bizi diğerlerinden ayıran bir takım farklılıklarımız da vardır.İnanları birbirinden ayıran özellikleri
- Boy- Kilo- Saç rengi- Göz rengi- Parmak izi gibi fiziksel özellikleri ile sınırlı değildir.- Yeteneklerimiz- İlgi duyduğumuz alanlar- Beğenilerimiz- Hatta bazı bireysel.. - Yazıya Git..

03 | Saygı

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram: - Yazıya Git..

04 | Bireysellik

Birey olma olgusu - Yazıya Git..

05 | Saygınlık

Saygı görme, güvenilir olma durumu, itibar, prestij - Yazıya Git..

06 | Saygı eş anlamlısı

Saygının eşanlamı nedir - Soruya Git..

07 | Saygı türemiş mi basit mi

Saygı türemiş bir kelime mi yoksa basit bir kelime mi - Soruya Git..

08 | Bireysel sorumluluklarımız nelerdir

Bireysel sorumluluklarımız nelerdir - Soruya Git..

09 | Saygı bulmaca

Bulmacada Saygı sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Bireysel ihtiyaç ne demek

Bireysel ihtiyaç ne demek örnekleri - Soruya Git..


Yeni Sorular Cevapsız Sorular Çözülemeyen Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız
 2. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız yazınız
 3. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız 2. sınıf
 4. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız kısaca
 5. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız 2. sınıf sorusu
 6. bireysel farklılıklara neden saygı duymalıyız cevabı
Sosyal Bilgiler Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Batuh
  Batuh
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Smyy
  Smyy
  Belirtmemiş
 • Lilisaya
  Lilisaya
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • beste
  beste
  Belirtmemiş
 • hera
  hera
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×