Nedir.Org
 • 1
22229
4
Okunma
38
Cevap
1
Soru :

Birinci dünya savaşındaki osmanlı devletinin savunma cepheleri nerelerdir

Bu soruya açıklama yazılmamış..
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


332020-09-27 00:56:38 #
Cevap :

Savunma Cepheleri

- Çanakkale Cephesi itilaf Devletlerinin önce denizden sonra karadan İstanbul'a ulaşmak istemeleri üzerine açılan bir cephedir.

İtilaf Devletinin Çanakkale Cephesini açmalarının başlıca nedenleri şunlardır:
• Çarlı Rusya’sına yardım ulaştırarak savaşa devam etmesini sağlamak
• İstanbul’u işgal ederek Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak böylece savaşın bitişini hızlandırmak
• Balkanlardaki tarafsız devletleri kendi yanlarında savaşa sokmak
• Balkanlardan ittifak devletlerine yeni cephe açarak ittifak grubu devletlerini çembere almak
• Süveyş kanalı ve Hindistan’a yönelik tehditleri ortadan kaldırmak

Irak Cephesi İngilizlerin petrol bölgelerini ele geçirmek için karaya asker çıkarmaları ile başlamıştır.

Osmanlı devletinin resmen savaşa girmesinin ardından İngiltere Basra’ya asker çıkararak Irak bölgesinde ilerlemeye başladı.
İngilizlerin bu cephedeki amaçları şunlardır:
• Bölgedeki petrol yataklarını denetim altında tutmak
• Kafkaslara kadar olan yerleri işgal ederek Osmanlı ordularının Kafkasların doğusuna geçmesini engellemek ve Rusya’ya bu yoldan gerekli yardımı ulaştırmak

Yemen - Hicaz Cephesi Mekke Şerifi Hüseyin'in İngilizler ile işbirliği yaparak Osmanlı İmparatorluğuna karşı ayaklanması ile ortaya çıkan cephedir.

Osmanlı orduları bu cephelerde, kutsal yerleri korumak amacıyla İngilizlere ve ayaklanan Araplara karşı savaştı. Bu cephelerin Osmanlı toprakları ile bağlantısının kesilmesinden sonra bu cephelerdeki askerler ya öldürüldü ya da esir oldular.

Suriye Filistiin Cephesi İngilizler ve Araplar ile savaşılan cephedir.

 1917’de Kafkas cephesinde savaşın durması üzerine Mustafa kemal Paşa Suriye cephesine atandı. 1918’de İngilizlerin savunma hattını yarması üzerine Mustafa kemal Paşa emri altındaki 7. orduyu yok olmaktan kurtararak Halep’in kuzeyine kadar çekilmeyi ve takip eden İngiliz birliklerini burada durdurmayı başarmış ve Mısak-ı Milli’nin Suriye sınırını çizmiştir. Bu cephe Mondros ateşkesiyle kapandı. Mustafa kemal paşanın esir olmaktan kurtardığı bu ordu daha sonra kurtuluş savaşındaki ordunun çekirdeğini oluşturmuştur.

Meryem yıldırım06 1 kişi beğendi
3 hf. önce Meryem yıldırım06 Çok Teşekkür ederiiim

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Dünya Üzerindeki Okyanuslar

Kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. Okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. Ortalama derinlikleri 3 bin metre olan okyanuslar dünyamızın üçte ikisini kaplarlar. Dünyada beş okyanus vardır. bunlar; Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Güney Okyanusu ve Arktik Okyanus. Bunların arasında dünyanın en büyük  okyanusu ise Büyük Okyanus’tur. büyüklük sırasına göre okyanuslar ve belli başlı özellikleri şöyledir; 
1. Büyük Okyanus
Dünya’nın en büyük okyanusu olan.. - Yazıya Git..

02 | Osmanlıda Toprak Yönetimi

Daha önceleri Türk-İslâm devletlerinde olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de toprak üç birime ayrılmıştı.
1. Mülk Arazi
Osmanlı devletinde halkın elinde bulunan tamamen halka ait topraklardı. Bu tür topraklar ikiye ayrılırdı.
a) Öşür Topraklar
Fetih sırasında Müslüman­lara ait olan veya ele geçirildiğinde Müslümanlara verilmiş olan topraklardır. Bu topraklar sahiplerinin mülkü olup, istedikleri gibi tasarruf edebilirlerdi. Bu mal sahipleri öldükleri zaman öldüklerinde toprakla­rı varislerine kalabiliyordu. Devlet bu toprak.. - Yazıya Git..

03 | Dünyanın Kendi Etrafındaki Hareketi Sonucu Neler Meydana Gelir

Dünyamız iki türlü hareket eder; kendi etrafında ve Güneş'in etrafında dönüş yapar. Biz kendi ekseni etrafındaki hareketinden bahsedelim.Dünyanın kendi etrafındaki hareketiDünya batıdan doğuya doğru devam eden 1 tam dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu harekete eksen hareketi de denir. Dünyamız bu eksen hareketini yaparken Ekvator'da saatte 1670 kilometrelik bir hıza ulaşır.Kutuplara gittikçe azalan bu hız, kutup noktalarında 0’a iner. Bu nedenle Ekvator'dan kutuplara gidildikçe gündoğumu ve günbatımı uzar.Dünya’nın 24 saatte tamamladığı, kendi.. - Yazıya Git..

04 | Osmanlı Divan Üyeleri

Asil Üyeler : Padişah, Sadrazam, Kadıasker (Kazasker), Defterdar, Nişancı.Üyeler : Rumeli Beylerbeyi, Kaptan-ı Derya, Yeniçeri Ağası. (Üyedirler ama her zaman katılmazlar)Üye olmayan : Şeyhülislam (İhtiyaç olursa çağırılır üye değildir).Divanı-ı Hümayun (Özet) : Divana üç sınıf katılır.Bunlar; Seyfiye Sınıfı, İlmiye Sınıfı ve Kalemiye Sınıfı.Seyfiye Sınıfı : Sadrazam, Kubbealtı Vezirleri, Yeniçeri Ağası, Kaptanı-ı Derya.İlmiye Sınıfı : Kazaskerler, Şeyhülislam.Kalemiye Sınıfı : Nişancı, Defterdar, Reisülküttap.
Divan-ı.. - Yazıya Git..

05 | Osmanlıda Askeri Teşkilat

Osmanlıda Askeri Teşkilat : Osmanlı beylik iken ordusu aşiretin gönüllü gazileri olan Türkmenler, alp erenler ve gazilerden meydana geliyordu. Orhan Bey döneminde ilk düzenli yaya ve atlı birlikler kuruldu.”Yaya ve Müsellem” adı verilen bu askerlere savaş zamanlarında gündelik verilirdi. I. Murat döneminde “Kapıkulu Ocağı” kurulmuştur. 15. yüzyılda Osmanlı askeri teşkilatı kara ve deniz olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir.
A - KARA KUVVETLERİ1 - KAPIKULU ASKERLERİ I. Murat döneminde Yeniçeri Ocağı kurularak.. - Yazıya Git..

06 | Savunma Yazısı Nasıl Yazılır

Devlet hastanesinde taşerona bağlı personelim. İçeriğini bilmediğim çalıştığım hastane hakkında bir paylaşımım üzerine facebook aracılığıyla.personel şefime sözlü savunma yapmak zorunda kaldım ve içeriğini bilmediğimi söyleyip sildim. Aradan bir hafta bir süre geçtıkten sonra beni çagırıp yazılı savunma yapmam gerektiğini söyledi.Savunma yapmam için yazılı bir evrak düzenlemeleri gerekmiyormu.İşten çıkarılma sebebi olabilir mi.Suçlamaları çalıştıgın yeri yazılı açıklamalarla kötü amaçla kullandın demeleri.Olay sa saten ben.. - Soruya Git..

07 | Osmanlı devletinden ayrılan ilk balkan milleti kimdir

OSMANLI DEVLETİNDEN AYRILAN İLK BALKAN MİLLETİ.........................OLMUŞTUR - Soruya Git..

08 | Osmanlı devletinin haçlılarla yaptığı savaşlar

Osmanlı devletinin haçlılarla yaptığı savaşlar hangileridir ? - Soruya Git..

09 | Dünyadaki körfezler

Dünyadaki körfezler, kanallar ve boğazlar - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • yusuf idlibi
  yusuf idlibi
  Belirtmemiş
 • aleyna123
  aleyna123
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • mehmet said önder
  mehmet said önder
  Belirtmemiş
 • şinnur
  şinnur
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×