Nedir.Org
 • 1
3240
8
Okunma
6508
Cevap
1
Soru :

Buharlaştırma ile damıtma arasındaki fark

Buharlaştırma ve damıtma arasındaki fark nedir?
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 11 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


192020-02-19 11:30:24 #
Cevap : Tanımdaki Fark
Buharlaşma, bir sıvıyı gaza dönüştürme işlemidir. Bu sıvıya ısı uygulayarak yapılır, böylece yüzeydeki moleküller kolayca buhar haline dönüşür.
Öte yandan, damıtma, sıvılardan buhar veya gaz elde etmekten oluşan bir işlemdir. Bu, gazın alınması için sıvıların ısıtılması, ardından ilgili gazın sıvı amaca göre farklı amaçlarla yoğunlaştırılmasıyla yapılır.

Özelliklerdeki Fark
Buharlaşma işlemi sadece sıvı yüzeyinde gerçekleşirken, damıtma işlemi yalnızca sıvıların yüzeyinde gerçekleşmez.

Kaynama Noktasındaki Fark
Buharlaşma sürecinde, sıvı distilasyon /damıtma işleminde tersine kaynama noktasının altında buharlaşır; sıvı kaynama noktasında buharlaşır.

Sürecin Süresindeki Farkı
Buharlaşma işlemi yavaş ve kademeli, diğer taraftan damıtma işlemi hızlı veya hızlı.

Damıtma Yöntemi Düzeneği

Ayırma Tekniğindeki Fark
Buharlaşma ayrılık için bir teknik değildir. Aslında bir sıvının maddenin durumunu gaz haline getirdiği bir süreçtir. Yani madde halindeki bir değişiklik. Öte yandan, damıtma, bir sıvı karışımından önemli miktarda sıvı toplamak için kullanılan ayırma tekniğidir. Yukarıdaki ve aşağıdaki iki resmi kıyasladığınızda yukarıda damıtmada bir termometre var, soğutucu var, toplama kabı var, suyu toplamak için tüp kanalı var. Ama aşağıdaki buharlaştırma örneğinde bunlar yok çünkü buharlaşan ve uçan madde ile ilgili bir işlem yok sadece dipte kalan madde ile ilgili bir işlem veya elde etme çabası var.

Buharlaştırma Yöntemi Düzeneği

Diğer Farklar
Distilasyon işlemi sırasında sıvı kaynama noktasına ulaştığında sıvı kabarcık oluşturur. Ancak buharlaşma sürecinde, sıvı kaynama noktasına ulaşmadığı için kabarcıklar herhangi bir kabarcık oluşturmazlar.
Distilasyon, bir sıvının ayrıştırılması ve saflaştırılması için kullanılan bir işlemdir. Bununla birlikte, buharlaşma mutlaka öyle değildir.
Distilasyon işlemi sırasında ısı enerjisinin sıvı moleküllerine verilmesi gerekir. Bu, sıvı moleküllerin buhar durumuna girecek olmasıdır. Bununla birlikte, buharlaşmada dış ısı enerjisine ihtiyaç duyulmaz. Bunun yerine, süreç boyunca birbirlerine çarpıştıklarında moleküller enerji alır. Bu enerji daha sonra molekülleri buhar halinde bırakmak için kullanılır.
Buharlaşma doğal bir süreç olabilir, ancak damıtma, icat / yaratılmış bir süreçtir. Bir cihaz kullanarak bir laboratuarda gerçekleştirilir.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Buharlaştırma ile Ayrıştırma

Buharlaştırma olayının hızı sıvının sıcaklığı arttıkça artar. Katı ve sıvıdan oluşan karışımlardaki katı olan madde elde edilmek istendiğinde içerdiği sivilar buharlaştırılarak katı madde elde edilebilir. Açık havada su sürekli buharlaşabilir.
Örnekler: Yıkanmış çamaşırlarda ipe serilen çamaşırlar suyun buharlaştırma özelliğinden yararlanarak kurutulmuş olur.
Üzüm ve kayısı gibi meyveler güneş ışığı altında uzun süre kalırsa içerdikleri buharlaşarak ayrılır ve kuru üzüm kuru kayısı gibi kuruyemişler elde.. - Yazıya Git..

02 | Damıtma

Damıtma : Bir sıvıyı buharlaştırıp, oluşan buharını yoğunlaştırarak ayrıştırma işlemi. Sıvı karışımların damıtma yöntemiyle ayrıştırılmasında karışımı oluşturan maddelerin kaynama sıcaklıklarının farklı olmasından yararlanılır. Örneğin suyun, alkolün veya petrolün kaynama sıcaklıkları farklıdır. Kayanama yani buharlaşma sıcaklığı daha az olanlarlar o sıcaklığa gelince kaynayacak ve buharlaşmaya başlayacak ama diğer madde hala kaynama sıcaklığına gelmediği için buharlaşmayacak. Böylece sıcaklığı hep ilk maddemizin.. - Yazıya Git..

03 | Farklı Yaşam Çeşitleri

Farklı Yaşam Şekilleri ve İklim
Yeryüzünde birbirinden farklı doğal koşullar görülür. Doğal koşullar, insanların yaşam şekilleri üzerinde etkilidir. Örneğin iklimin, insanların giyim, yiyecek, ekonomik faaliyetleri, yaşadığı evlerin yapısı vb. üzerinde belirleyici rolü vardır.Kutup bölgesinde yaşayan insanlar evlerini yaşadıkları yerin koşullarına uygun yaparlar. Örneğin, kutup bölgelerinde yaşayan Eskimolar, evlerinin yapımında buzlardan yararlanırlar. Buz blokları üst üste yığarak evlerini yaparlar. Buzdan evlerin içinde ısınmak ve.. - Yazıya Git..

04 | Buharlaştırma

Genellikle katı-sıvı homojen karışımları birbirinden ayırmak için kullanılır.
Tuzlu-su, şekerli-su, tentürdiyot süt gibi karışımlar bu yöntemle kendisini oluşturan maddelere ayrılabilir.Buharlaştırma olayının hızı sıvının sıcaklığı arttıkça artar. Katı ve sıvıdan oluşan karışımlardaki katı olan madde elde edilmek istendiğinde içerdiği sivilar buharlaştırılarak katı madde elde edilebilir. Açık havada su sürekli buharlaşabilir.Örnekler:
Yıkanmış çamaşırlarda ipe serilen çamaşırlar suyun buharlaştırma özelliğinden.. - Yazıya Git..

05 | Damıtmak

Gaz ürünler elde etmek için, bazı katı nesneleri ısı yoluyla temel ögelerine ayrıştırmak, imbikten çekmek, taktir etmek - Yazıya Git..

06 | Farklı milletlerin beden dilleri nelerdir

Farklı milletlerin beden dilleri nelerdir - Soruya Git..

08 | Buharlaştırma yöntemi ile ayırma

Buharlaştırma yöntemi ile karışımlar nasıl ayırılır? - Soruya Git..

09 | Farklı kaynaklarda iki farklı doğum tarihi olan

Muhafazakar eğilimli bir dergi için yazılar yazdı
Farklı kaynaklarda iki farklı doğum tarihi var
Babası asker - Soruya Git..

10 | Farklı iletkenlikteki bir ortama bağlantı kurmak için tasarlanmış...

Farklı iletkenlikteki bir ortama bağlantı kurmak için tasarlanmış iletken parça - Soruya Git..


Fen Bilimleri Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Berat Kaya
  Berat Kaya
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Edayilmaz
  Edayilmaz
  Belirtmemiş
 • zekeriya500
  zekeriya500
  Belirtmemiş
 • Faruk Celik
  Faruk Celik
  Belirtmemiş
 • Emre Talo
  Emre Talo
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×