Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Çocukların dişleri ne zaman dökülür?

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Bilge kız

  • 2021-07-11 18:02:21

  Cevap : Çocukların dişleri ne zaman dökülür? SORUSUNUN CEVABI:

  Süt dişleri ağız sağlığı açısından son derece önemlidir. Süt dişleri genellikle 5 yaşından sonra dökülmeye başlarlar. İlk çıkan süt dişleri ile son çıkan süt dişlerinin ortalama tamamlanma süresi 3 yılı kapsamaktadır. Süt dişleri alttan diğer dişlere baskı yapmaya başlayarak dökülmeye başlarlar. Baskının etkisi ile gevşeyen diş dökülür ve yerine yeni süt dişi çıkar. Genelikle süt dişleri dökülen çocukların damaklarında boşluklar oluşmaya başlar ve bu boşluklar sırasıyla dolar. Süt dişleri bazen sallanır ve artık düşmeye yakın inatçı bir düşmeme başlar bu dönemde diş yutma riskine karşı çekilerek alınır. Oluşan yeni dişlerin yerine herhangi bir diş çıkmayacağı için diş sağlığını düzenli olarak yapmamızda fayda vardır. Çocuğa bu dönem döküleceği dişi açıklayıcı bir şekilde anlatmak çocuğun yaşadığı sıkıntıları minimuma indirerek daha kolay atlatması sağlanmalıdır.

  HANGİ SÜT DİŞLERİ DÖKÜLÜR?

  Çocuğun 5 yaşına geldikten sonra dişlerinde sallanma ve damakta yaşanan bir takım hisleri hissedebilirler. Bu durum artık dişlerin dökülme ve yenilenme aşamasıdır. Yapılan tahminlere göre hangi süt dişlerinin sırayla düşeceğine dair bir bilgi gözlenmemektedir. Yalnızca bu süreyi tetikleyen bir takım etmenler vardır.

  ALT DİŞLER

  ÖN KESİCİ DİŞLER: Genellikle ilk ön kısımlarda boşluklar oluşur ve ilk düşen dişlerdir. Ortalama 5-6 yaşlarında düşmeye başlayabilirler.

  KESİCİ YAN DİŞLER: Bu dişler 6-6.5 yaş aralığında düşmeye başlarlar.

  KÖPEK DİŞLERİ: Bu dişler 9, yaşından itibaren dökülmeye ve yenilemeye başlar.

  ARKA DİŞLER:10 yaşından itibaren dökülmeye başlar ve zamanla yerine yenileri büyüyüp gelişir.

  ÜST DİŞLER

  KESİCİ ÖN VE YAN DİŞLER: Bu dişlerde ortalama 6,5 yaşından itibaren dökülme ye başlar.

  İLK AZI VE KÖPEK DİŞLERİ: İlk azı dişleri genellikle 9,5 yaşından itibaren, köpek dişleri ise 10,5 yaşından itibaren dökülmeye başlar.

  ARKA AZI DİŞLER: En son çıkan bu dişler genelde 10,5 yaşından sonra dökülmeye ve yenilenmeye başlayacaktır.


  Genellikle 2.5 yaşından sonra çıkmasını tamamlayan süt dişleri ortalama 6 yaşından sonra dökülür ve yerine kalıcı dişlerin çıkması başlar
  .
  Yiğenimin süt dişleri 5 yaşında dökülmeye başlamıştı kız çocuğu olduğu için sanırım erken başladı ama dili ile kopmak üzere olan dişi ile çok oynadı  ve kopan dişin etinede dili ile çok baskı yaptı bu yüzden çıkan diş eğri çıktı doktor ise  diğer dişler dökülsün öyle tel uyğulaması yaparız demiş. Oğlum 5 yaşında ama hala hiç dişi dökülmedi.
  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2023-01-23 01:16:44

  Cevap :

  Çocukların dişleri dökülme süreci farklıdır ve çocuklar için genel bir süre yoktur. Çocukların dişleri genellikle 2 yaşına kadar dökülmeye başlar ve 12 yaşına kadar tamamlanır. Ancak, bazı çocuklar daha erken ya da daha geç diş dökümü yaşayabilir.

  Çocukların ilk dişleri genellikle 6-12 aylıkken dökülür. Bu dişler çocukların ön dişleri olarak bilinir ve genellikle önce üst dişler, sonra alt dişler dökülür. Bu dişlerin dökülmesi, çocukların diğer dişlerinin gelişmesine ve yerleşmesine neden olur.

  Sonraki diş dökümleri genellikle 2-3 yaşında üst ve alt çene dişleri, 3-4 yaşında üst ve alt ön dişleri, 4-7 yaşında üst ve alt arka dişleri, 6-12 yaşında yarık dişleri ve 12-13 yaşında dişler dökülür.

  Ancak, her çocuk farklıdır ve bazı çocuklar daha erken ya da daha geç diş dökümü yaşayabilir. Çocuğunuzun diş dökümü sürecinde herhangi bir sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmanız önerilir.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.