Nedir.Org
 • 1
350
4
Okunma
4112
Cevap
4
Soru :

Çocukların kırılan kemikleri yetişkinlere göre niçin daha çabuk iyileşir?

Çocukların kırılan kemikleri yetişkinlere göre niçin daha çabuk iyileşir? Açıklayınız.
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


532015-11-20 18:43:09 #
Cevap : Çocuk kemiklerinin kanlanması iyi, hücresel aktivitesi yüksektir. Bu nedenle çocuk kırıkları çabuk kaynar. Kırığın yeri büyüme plağı bölgesine ne kadar yakınsa iyileşmesi o kadar hızlıdır. Kırıkların remodelasyon (yeniden şekillenme) kapasitesi yaşla ters orantılıdır.

Peki Yaş Büyüdükçe Kemik Kırık Oranı Neden Artar? 
Anne karnında ikinci aydan sonra bebeğin iskeletinde kemikleşme süreci başlar. Doğumdan sonra bu sürecin tamamlanması ortalama 20-25 yaşlarına kadar devam eder. Yetişkin bir insanın kemiği analiz edildiğinde %20-25 oranında su, %30 organik madde, %45-50 madensel tuzlar (kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, magnezyum fosfat vb.) bulunduğu görülür. Madensel tuzlar kemiğe sertlik verir. Yaş ilerledikçe madensel tuzların kemikte birikme oranları artar. Organik maddeler ise azalır. Bu durum kemiğin daha sert ve kırılgan bir yapıya sahip olmasına neden olur. Yani büyüklerin kemikleri daha kırılgan küçüklerin ise daha az kırılgandır. Kemiğin yapısındaki bu farklılaşma nedeniyle çocukken kemikler daha çabuk iyileşir.
0 kişi beğendi
152018-05-21 17:54:30 #
Cevap : çünküçoçukların kemik yapısı yetişkinlerden
 daha yumuşak olduğu için
0 kişi beğendi
52015-11-20 18:39:47 #
Cevap : biz gençlerin ve çocukların kemikleri henüz deforme olmadığı ve yeni olduğu için dirençli kemiklere sahibiz. bu nedenle kemiklerimiz düşme veya çarpma gibi durumlarda kolay kolay kırılmaz. kırılırsa, çıksa bile iğileşme süreci bir hayli hızlı olup kısa sürede kırılan kemik, aynı yerden yeniden kaynar. oysa yaşlılarda uzun yıllar boyunca deforme olan kemikler , en küçük çarpma,düşme yada ani hareketlerde kırılabilir. hatta bu kemik kırılmaları, sadece kol ve bacakta değil, vücüdun herhangi bir yerinde görülebilir direncini kaybeden kemiklerin kırılması sonucu iyileşme süreci çok yavaş ve güç olmaktadır yaşlı bireylerin evin odasında halıya düşmeleri bile kalça kırıklarına neden olabilir.oysa gençlerin ve çocukların, merdivenlerden yuvarlanmasın da bile kemikleri kırılmayabilir çünkü kemikleri çok dirençli ve kuvvetlidir....)yardımcı olduysam ne mutlu bana)
0 kişi beğendi
02016-10-15 17:39:21 #
Cevap : Çocuk kemiklerinin kanlanması iyi, hücresel aktivitesi yüksektir. Bu nedenle çocuk kırıkları çabuk kaynar. Kırığın yeri büyüme plağı bölgesine ne kadar yakınsa iyileşmesi o kadar hızlıdır. Kırıkların remodelasyon (yeniden şekillenme) kapasitesi yaşla ters orantılıdır
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Görenek

1. Görenek; bir şeyi eskiden beri görüldüğü gibi yapma alışkanlığı, âdet.
2. Görgü: Görenek olmayınca babasının yanında cigara da içer.
3. Birisinden gördüğü şeyi aynen yapmak isteyen (kimse).
4. Terbiye.
5. Geçici yenilik, moda.
6. Gelenek, her çeşit alışkı.Görenek NedirGöreneğin örfe, adete, geleneğe bakarak yaptırım gücü daha zayıftır. Örfteki yapılma zorunluğu, adet ve gelenekdeki yapılmalı özelliği görenekteki yapılabilme özelliğini alır. En yalın tanımıyla bir şeyi görüle geldiği gibi.. - Yazıya Git..

02 | Görevleri Bakımından Kelimeler

Görevleri Bakımından:Dokuz farklı gruba ayrılır.1. İsim2. Sıfat3. Zamir4. Zarf5. Edat6. Bağlaç7. Ünlem8. Fiil9. Fiilimsiler - Yazıya Git..

03 | Görecelik

Görece Nedir
Görece; göre olan, varlığı başka bir şeyin varlığına bağlı olan, kesin olmayıp kişiden kişiye, zamandan zamana, yerden yere değişebilen, bağıl, izafi.
Görecelik Nedir
Görecilik ya da Relativizm, felsefe tarihinde sürekli gündemde yer almış olan bir bir yönelim biçimidir. Felsefenin alt bölümlerinden epistemoloji ve etik alanlarında göreceli yaklaşımlar özellikle etkili olmuştur. Bilgi anlayışında mutlak ve nesnel gerçek anlayışından ayrılır, bilginin kesinliğinden ve genel geçerliliğinden şüphe eder. Bütün.. - Yazıya Git..

04 | Kemiklerin Sertleşmesi İçin Vitaminler

D vitamini kemiklerde Ca ve P birikmesini sağlayarak kemiklerin sertleşmesini sağlar. D vitamini eksikliğinde bağırsaktan kalsiyum ve fosfatın emilmesi azalır. Sonuçta kemiklerde yumuşama ve eğilme olur. Bu da çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise osteomalazi denen kemik hastalığını yapar. - Yazıya Git..

05 | Görev

1. Bir nesne veya bir kimsenin yaptığı iş.
2. İşlev.
3. Resmî iş, vazife: “Cavit Bey, görevi ona verdiği gün, Abdi Bey çok sevinmişti.” -A. İlhan.
4. Bir kimseye veya bir kurula verilen özel amaçlı görev, misyon.
5. edebiyat. Bir cümlede bir dil biriminin öbür birimlerle ilişkisi aracılığıyla yerine getirdiği iş.
6. fizy. Bir organ veya hücrenin yaptığı iş.
7. mat. Bir değerin başka değerlerle olan ilişkisi.
8. Bir organ ya da bölgeye özgü olan doğal faaliyet. Fonksiyon.
9. Bir sözcüğün.. - Yazıya Git..

06 | Çocukların eğitiminde masalın önemi nedir

Çocukların eğitiminde masalın önemini yazınız - Soruya Git..

08 | Görevi padişahın aldığı kararlara tuğra çekmektir

Görevi padişahın aldığı kararlara tuğra çekmek olan divan görevlisi kimdir? - Soruya Git..

09 | Göreceli konum nedir

Göreceli konum ne demek? - Soruya Git..

10 | Görevce özdeş sözcük ne demek

görevce özdeş sözcük ne demek örnek - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×