Nedir.Org
 • 1
22280
2
Okunma
2276
Cevap
2
Soru :

Deniz ve okyanusların tuzluluk oranı ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe azalmaktadır bu durumun temel nedeni nedir?

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


332020-10-01 09:24:32 #
Cevap : Bu durumun temel nedeni sıcaklık farkıdır çünkü sıcaklık artıkça buharlaşma artar ve tuzluluk oranı artar. Ekvatorda enlem etkisiyle sıcaklık yüksek iken kutuplara gidildikçe enlem yani güneş açısının geliş açısı nedeniyle sıcaklık düşer buna bağlı olarak buharlaşma azalı ve tuzluluk oranı azalır.. Cevapta seçeneklerde sıcaklık veya enlem etkisi vardır hangisi varsa onu seçebilirsiniz.  

Tuzluluk oranı sıcaklığa göre belirlenir ve ekvatordan uzaklaştıkça tuzluluk oranı azalır. Yani buharlaşma fazla ise tuzluluk artar. İklimi sıcak olan bölgelerde buharlaşma aratacağı için deniz tuzluluk oranıda artar. Bu bakımdan iklimler değiştikçe denizlerin tuzluluk oranı ve buna bağlı olarak ekosistemde değişmekte ve canlılık zarar görmektedir.

Ülkemizdeki denizlerin tuzluluk oranı sırasıyla Akdeniz, Ege, Marmara ve en az tuzluluk oranı ise Karadeniz'de dir çünkü ekvatora en uzak, Kuzeye en yakın olan denizdir.

Kaynak: https://iklim-degisikliginin-deniz-tuzluluk-oranlarina-etkisi.nedir.org/
Beste 1 kişi beğendi
192020-10-01 09:23:23 #
Cevap : Evet deniz tuzluluk oranlarında iklimlerin önemi büyüktür. Ekvatorda iklimin hatta mevsimlerin yani sıcaklığın etkisiyle buharlaşma fazladır ve deniz tuzluluğu artar.

Herhangi bir denizde özellikle kıyılardaki tuzluluk oranı mevsimlere göre de değişir (Thurman ve Trujillo 2004). Yağışlı mevsimde tuzluluk oranı azalırken yüksek buharlaşmanın ortaya çıktığı yaz aylarında tuzluluk oranı da artar. Kış mevsiminde denizel buzların oluşumu, tuzlu suların karışımı gibi çeşitli faktörler denizlerdeki tuz oranını arttıran nedenlerden bazılarıdır (Tablo 8 ).

Tuzluluk derecesindeki bu değişimlere karşılık çözünmüş tuzların oranı değişmez. Okyanus ve denizlerde yüzey sularındaki tuzluluk oranları coğrafi enleme göre de değişime uğrar. En düşük tuzluluk oranları yüksek enlemler ile ekvatoral bölgelerdedir. Ekvatoral bölgelerin yüksek yağış oranları yüzey sularının tuzluluğunu azaltan faktörlerin başında gelir. Yine yüksek enlemlerde buharlaşma düzeylerinin düşüklüğü yanında karalardan denizlere taşınan aysberglerin erimesi de denizlerdeki tuz oranını azaltmaktadır.

Orta enlemlerde ise durum değişir. Bu alanlarda buharlaşmanın daha fazla olması denizlerde tuzluluğun artmasına yol açar (Şekil 98; Stewart 2008).

Deniz tuzluluk oranlarına iklimin etkisi
Tablo 8: Okyanus ve denizlerde tuzluluğu arttıran veya azaltan belli başlı faktörler
Beste 1 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Coğrafya Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • dılaceren
  dılaceren
  Belirtmemiş
 • Mediha Didem Ağca
  Mediha Didem Ağca
  Belirtmemiş
 • sabahatcimen63
  sabahatcimen63
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×