• 1
7
Okunma
1392
Cevap
3
Soru :

Düşünceyi geliştirme yolları tanık gösterme örnekleri

Düşünceyi geliştirme yolları tanık gösterme örnekleri
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


172016-02-23 21:50:12 #
Cevap : Örnek:
“Deneme, büyük savlar içermez. Daha çok duygu­ya, sezgiye, birikime ve akla dayanır. Denemede yazar kendi birikimini, içinden gelenleri özgürce ak­tarır. Bu nedenle Nurullah Ataç deneme için: “De­neme benin ülkesidir.” der. Bu görüşe katılmamak elde değildir.”

Açıklama:
Bu parçada yazar, deneme yazı türü ile ilgili görüş­lerini aktarmıştır. Görüşlerinin inandırıcı kılmak için bu alanda söz sa­hibi olan ünlü denemeci Nurullah Ataç’tan alıntı yapmış, onun sözlerini aktarmıştır.
0 kişi beğendi
192016-02-23 21:37:48 #
Cevap : Örnek 1:
Sanatsız bir hayat dusunulemez, o insani insan yapan, duygularını göstermesine yarayan bir uğraş dünyası. Mustafa Kemal Atatürk de dememiş miydi, “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.” diye o halde sanatsiz insan nefessiz insandır.

Örnek 2:
Çalışmanın özellikle gerekli calismanin ne kadar mühim olduğu bilinir. Refah bir hayat koşullarında yaşamak için insan çalışmalıdır. Tüm dünya çalışırken de bizim yatmamiz bir suçtur. Mehmet Akif'in su dizelerinde olduğu gibi:
" Bir baksana, gökler uyanik, yer uyanıktır
Dünya uyanıkken uyumak, maskaralıktır."
0 kişi beğendi
172016-02-23 21:46:45 #
Cevap : ÖRNEK: Mutluluk, aslında herkesin çok yakınında.İsteyen herkes, her an mutlu olabilir. Filozof Sokrates: “Bir kitap, bir çiçek, bir kuş…ne büyük saadet!” derken bunu anlatmıyor mu?
0 kişi beğendi


01 | Göstermeye Bağlı Edebi Metinler

GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU
MEDDAHHoş öyküler anlatarak halkı eğlendiren sanatçılara meddah denir. Meddahlık için tek adamlı tiyatro da diyebiliriz. Meddah, tiyatronun bütün kişilerini varlığında birleştiren bir aktördür. Türk halk zekasının ve halkın, olayları karikatürize etme gücünün büyük sanatlarından biri olan meddahlık, yüzyıllar boyu yaşamış, Türk halkı arasında çok ilgi görmüştür. Yüksekçe bir yerde oturarak bir öyküyü başından sonuna kadar, canlandırdığı kişileri ağız özelliklerine göre konuşturarak anlatır... - Yazıya Git..

02 | Göstermeye Bağlı Metinler

- İnsanın anlatma ve nakletmeyle gerçekleştirdiği etkinlikler bu kez sahnede canlandırılarak sunulur.
- Genel olarak dramatik metinler ve tiyatro olarak adlandırabileceğimiz bu tarz metinlerde kurmaca olay ve olay örgüsünü bir sahne düzeninde topluluk önünde canlandırmak esastır.
- Tiyatro; oyun (metin) oyuncu sahne tasarımı (dekor) sahne giysisi (kostüm) ışıklama gibi her biri başlı başına bir sanat etkinliği olan öğelerden oluşan bir sanattır.

Göstermeye Bağlı Edebi Türler Orta oyunu: Seyircilerle çevrili bir alanda bir.. - Yazıya Git..

03 | Göstermeci Tiyatro

Bu tiyatro biçimi benzetmeci tiyatroya karşıt bir anlayışla geliştirilmiştir. Göstermeci tiyatroda sahnede gösterilenlere aldanmamak gerektiği, bunun bir oyundan ibaret olduğu vurgulanır. Sahne ile seyirci arasında yakın bir diyalog vardır. Oyuncular zaman zaman seyircilere seslenirler ve sahnede gösterilenlerin bir oyundan ibaret olduğunu hatırlatırlar. - Yazıya Git..

04 | Düşünceyi Geliştirme Yolları

MERHABALARDüşünceyi Geliştirme Yolları :

Tanımlama
Karşılaştırma
Örneklendirme
Tanık Gösterme
Sayısal Verilerden Yararlanma
Benzetme


1. Tanımlama
Bir kavram veya varlığın ne olduğunun açıklanma­sına tanımlama denir. Genelde açıklayıcı ve tartışmacı anlatım tekniklerin­de tanımlamadan yararlanılır. Varlık ya da kavramın okuyucunun zihninde daha belirginleşmesi amaç­lanır. Tanım, “Bu nedir?” sorusuna cevap verir.
Örnek
» “Destanlar, tarihten önce ve.. - Yazıya Git..

05 | Tanık Gösterme Örnekleri

Anlatma somutluk ve inandırıcılık kazandırmak amacıyla başkalarının düşünce ve sözlerinden yararlanmaya tanık gösterme denir. Ancak tanık gösterilen kişi, bilinen ve kabul gören bir özellikte olmalıdır. Yoksa sıradan bir insanın tanık gösterilmesi, düşünceyi inandırıcı kılmaktan uzak düşer.Sınavlarda sıkça karşımıza çıkan bu anlatım tekniği, “öne sürdüğü düşünceyi başkalarının görüşleriyle desteklemeye” şeklinde ifade edilerek sorularda geçmektedir. Sıklıkla örneklendirme ile karıştırılsa da, aralarında çok belirgin bir.. - Yazıya Git..

06 | Göstermeye bağlı edebi metinler nelerdir

Göstermeye bağlı edebi metinler nedir? Özellikleri ve çeşitleri nelerdir ? - Soruya Git..

07 | Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Tanık gösterme örnekleri 10 adet

Tanık göstermeye 10 adet örnek - Soruya Git..


Benzer Sorular

Çözüldü Tanık bulmaca


Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
  • iremugras123
    Kütahya
  • Son Sorular

    Son Cevaplar