Nedir.Org
 • 1
6781
4
Okunma
1387
Cevap
1
Soru :

Egitim niteliginin aktarilmasinda akademik calismalar ne kadar önemlidir?

Arkadaslar yarin yarismam var ama hic bir bilgim yok yardimci olabilirmisiniz???
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-02-29 15:24:48 #
Cevap : Bilim akademik çalışmaların bir ürünüdür. Eğitiminde bilimsel kaynaklara dayandırılması eğitimin kalitesi açısından çok önemlidir. Çünkü sanatsal bir eğitim dahi alacak olursak bilimsel bilgi örneğin resim eğitimi alıyoruz diyelim renkleri, o renklerin hangi renklerin karışımıyla elde edildiğini, renklerin psikolojik etkilerini, kullanılan malzemeyi, malzemenin cinsini bilmesi ona yapacağı sanat konusunda derin bilgiler katacaktır.

Günümüzde resim ve grafikler artık digital ortama taşınmışken tüm digital ürünleri ve yapabildiklerini bilmeniz gerekir ki bu sanat veya zanaat bilgisinden çok teknolojik yani akademik bilgi gerektir. Artık digital bir çağdayız ve her meslek ve her eğitim digital yöntemleri içermek durumundadır. Gelişen teknoloji bilimin ürünüdür, bilimse akademik çalışmaların ürünüdür. Yani teknolojiyi anlayabilmek için akademik olarak bizimde eğitim almış olmamıza bağlıdır. Özellikle günümüzde akademik eğitim içermeyen her bilgi eksik bir bilgidir.

Geleneksel bir zanaat bile icra edecek olsanız o sanatınızı insanlara artık digital bir yöntemle insanlara aktaracaksınız. Bugün pazar esnafı bile belediyecelerce eğitime alınarak psikoloji, davranış ve empati eğitimleri alıyorlar ki bunlar akademik eğitimlerdir. Yani akademik bilgi içermeyen eğitim günümüzde yaşadığımız çağı yetersiz bir eğitim olacaktır.

Buraya kadar akademik bilginin bize veya mesleğimize nasıl gerekli olduğunu anlattık asıl önemli olan akademik bilginin yani akademik bakış açısının bizim hayata bakış açımıza neler katacağıdır aslında en önemlisi budur. Hani çin atasözü der ya "balık tutup vermek yerine, balık tutmayı öğretin" diye aslında eğitimde öğreneceğimiz bilgiden ziyade bilgiye nasıl bakmamız gerektiğini öğrenmek çok daha önemlidir. Yani bakış açısı öğrenmek. Akademik bakış açısıda öğrenmemiz gereken en önemli bakış açısıdır çünkü doğanın, dünyanın, evrenin nasıl işlediğini ancak bu bakış açısıyla öğrenebiliriz. Akademik bakış açısını nedenleri ve sonuçları belirli koşul ve şartlara göre değerlendirmektir. Yani bilimin yöntemidir. Bilimsel düşünceye sahip olmak hayatımızdaki başarının da anahtarını oluşturcaktır. Bunun faydasını hem insan ilişkilerimizde, hem derslerimizde, hem işlerimizde yani hayatımızın geri kalanında kullabiliriz. Yani bir adaya düşsek orda hangi iklim olduğunu, hangi bitkileirn yetiştiğini, neler yiyip neleri yiyemeceğimizi az çok biliriz. Veya empati yaparak karşımızdaki insana daha saygılı, anlayışlı davranabiliriz. Koşulların bize neler dayatabilceğini biliriz. Kutuplarda neler yapılması gerektiğini bilebiliriz yani akademik bilgi karşılacağımız her türlü sorunu bilimin ışığı ve yöntemlerini kullanarak üstesinden gelmemizi sağlar. 

Bilimin bugün nerelere geldiğini görüyorsunuz daha dün dünyanın tepsi şeklinde olduğunu düşünen insanların gündelik hayatın bilgisinden şu an marsta koloniler kurmayı planlayan akademik bilimsel bilgisine geçmiş durumdayız. Yani artık öyle bir çağdayız ki en usta zanaatkarın yaptığı işçiliği, bir robot saniyeler içerisinde yüzlercesini yapmakta. Elbette geleneksel yöntemlerinizi korumalıyız ama modern yöntemleri öğrenmeden ne birey, ne ülke, ne de insanlık olarak başarılı olma ihtimalimiz yok.

Atatürk'ünde dediği gibi "hayatta en hakiki mürşit ilimdir." Yani en doğru yol gösterici bilimdir ve geleceğimizi yaratan eğitim sistemi bilimin aydınlığında ilerlemelidir. Bununda en iyi yolu eğitim sistemimizin akademik olmasıdır.

Başarılar..
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Akademik Referans Mektubu Örneği

Sayın İlgili, 29 Ağustos 2003, İstanbul Bu tavsiye mektubunu……… Enstitüsündeki doktora programınıza katılmak üzere başvuruda bulunan Aylin K…. için yazıyorum. Aylin K……., 2000 yılı Ekim ayından bu yana,………. Üniversitesi’nin, dekanı olduğum……….Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Sayın K..’yı hem, dekanı olarak idarî bakımdan, hem sorumlusu olduğum……… dersinin “class”larını üstlenen bir asistan olarak pedagojik bakımdan, hem de………….’nin …………. Yüksek Lisans Bölümü’nde.. - Yazıya Git..

02 | Akademik Konferans Örneği

FUAD KÖPRÜLÜ:
TÜRK EBEDİYATINA UMUMÎ BİR BAKIŞ

“Okuyacağınız yazı, Türk edebiyatı tarihi üzerinde, geniş
araştırmalarla elde edilmiş bilgi ve görüşlerin konferans şeklinde
söylenmiş bir örneğidir. İlim adamlarının ilmî araştırma ve buluşlarını ,
bir aydınlar, hatta uzmanlar topluluğu önünde konferans şeklinde
anlattıklarını bilirsiniz. Akademik hitabet ya da akademik konferans
denilen hitabet şekli budur.
Fuad Köprülü bu mühim konferansını, Ankara’da toplanan.. - Yazıya Git..

03 | Akademik

Akademi ile ilgili. - Yazıya Git..

04 | Akademik Cv

- Bazı kurumlar Akademik Özgeçmiş formu aracılığı ile dijital ortamda özgeçmiş talep edebilmektedir.- Bu gibi kurumlarda genellikle Akademik Özgeçmişin doğru olarak oluşturulabilmesi için örnek Akademik Özgeçmiş hazırlanmaktadır.Kimler Akademik Cv HazırlamalıdırAkademik Özgeçmiş, genellikle bilim dünyası, üniversite, yüksekokul, enstitü, araştırma merkezi, düşünce kuruluşu gibi kurumlarda kullanılan bir özgeçmiş çeşididir.Bu özgeçmiş türünü, üniversite, enstitü, yüksekokul gibi kurumlarda çalışmak isteyen öğretim görevlileri,.. - Yazıya Git..

05 | Akademik Çeviri

Akademik Çeviri Nedir
Akademik çeviri, insanların geleceklerini, kariyerlerini direkt olarak etkilemesi sebebiyle hata kabul etmeyen çeviri türlerinin başında gelmektedir. Akademik çeviri, yoğunluklu olarak akademisyenlerin ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu ve eğitimin her seviyesinde gerekli olan çeviri türlerinden biridir. Akademik çeviri hizmeti mutlaka profesyonel çeviri hizmeti standartlarına uygun ve profesyonel bir çevirmen tarafından yapılması gerekmektedir. Lisans bitirme tezi, yüksek lisans tezi, uzmanlık tezi, doktora tezi, özgeçmiş çevirisi gibi.. - Yazıya Git..

06 | Egitimin arttirilmasinda akademik calismalar

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

07 | Egitimde ailemi önemli yoksa okulmu

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | Egitim okul önemlidir tezini curutecek sorular??

Yanii egitim aile önemlidir diyen grubu söndürecek sorular(Acilllll) - Soruya Git..

09 | Akademik Referans Mektubu Örneği

Akademik Referans Mektubu Örnekleri - Soruya Git..

10 | Egitim alaninda yapilan tedrisat kanunu

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Berat Kaya
  Berat Kaya
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×