Nedir.Org
 • 1
350
12
Okunma
4175
Cevap
1
Soru :

Eklemlerin hareket biçimleri nelerdir

Eklemlerin hareket biçimleri nelerdir
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


42015-10-21 18:28:52 #
Cevap : EKLEMLERİN HAREKET BİÇİMLERİ:
Eklem hareketleri kayma (gliding), açısal (angular), rotasyon ve sirkumsiksiyon olmak üzere 4 tür hareket vardır. Bu hareketler genel olarak (az veya çok) bir arada, kombine olarak ortaya çıkarlar.

Kayma Hareketi
(gliding) : Eklem yüzeyleri bir biri üzerinde rotasyon veya açısal hareket olmadan kayar ya da hereket eder. Tüm hareketli eklemlerde bir miktar kayma vardır. Ancak karpal ve tarsal kemiklerin çoğunda sadece kayma hareketi vardır.

Açısal Hareket
(angular) : Uzun kemikler arasında fleksiyon / ekstansiyon (öne / arkaya), adduksiyon / abduksiyon (sağa / sola) hareketleridir. Ginglimoid eklemler sadece fleksiyon / ekstansiyona izin verir. Abduksiyon /adduksiyon, fleksiyon / ekstansiyon ile kombinedir ve kalça omuz, el bileği gibi hareketli eklemlerin çoğunda görülür.

Dönme Hareketi
(Rotasyon) : Sabit bir aks çevresinde yapılan hareket. Atlanto-aksiyel eklemde rotasyonun aksı ayrı bir kemiktir (odontoid çıkıntı). Omuz kendi longitüdinal aksı çevresinde (aksa dik) döner. Elin pronasyon / supinasyonunda ise dirsek, longitünal aksa paralel döner.

Konik Hareket
(sirkumdiksiyon): Kemik başı eklem kavitesindeyken, distal kemik konik hareketlerle çember çizer. Omuz ve kalça ekleminde görülür.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Eklemlerin Hareket Biçimleri

A. Eklem Yapısı ve Çeşitleri
Kemikler, yan yana ve uç uca geldiklerinde görevlerine ve hareket durumlarına göre aralarında bağlantılara eklem denir. Eklemler hareket derecesine göre üç bölümde incelenir:
1. Oynamaz Eklemler
Kafatası gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Kemikler, çok sıkı şekilde birbirine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlıdır.
2. Az Oynar Eklemler
Hareketleri sınırlı olan eklemlerdir. Omurların eklemleri bu tiptir. Omurlar birbiri üzerine doğrudan doğruya.. - Yazıya Git..

02 | Hareket Problemleri Çözümlü Örnekler

Hareket problemlerinde üç eleman vardır. Bunlar;yol, hız ve zamandır.Yol = Hız x Zaman Hız ve zaman çarpılırsa “Yol” uzunluğu bulunurHız = Yol / Zaman Yol uzunluğu zamana bölünürse “Hız” bulunur.Zaman = Yol / Hız Yol uzunluğu hıza bölünürse “Zaman” bulunur1. Örnek problem: Saatteki hızı 5 km olan bir yaya, bir köyden diğer bir köye 3 saat'te gitmektedir. İki köyün arası kaç kilometredir?Çözüm: Yayanın hızı ile geçen zaman çarpılınca iki köy arasındaki yolun uzunluğu bulunur.3 x 5= 15 km2. Örnek problem: İki kent arasındaki uzaklık.. - Yazıya Git..

03 | Hareket Sanatları

Hareket Sanatları : İnsanın, bedeniyle anlatım gücü kazandırdığı sanatlardır: Bale, dans türleri, halk dansları, pandomim vb. - Yazıya Git..

04 | Hareket Eylemleri

Hareket Eylemleri : Belli bir enerjinin, öznenin hareketlenmesine ya da yer değiştirmesine yönelik olarak harcandığı ve nesne almayan tüm eylemler hareket anlamlıdır.
Örnek :
Bugün parkta uzun uzun yürüdüm.
Yüzmek, gitmek, kaçmak
- Yazıya Git..

05 | Hareket

Bir cismin durumunun ve yerinin değişmesi, devinim. - Yazıya Git..

06 | Eklemlerin Hareket Biçimleri

Eklemlerin Hareket Biçimleri Nelerdir Resimli - Soruya Git..

07 | Hareketli yaşam sağlıklı olmak için yeterli mi?

benim konum: hareketli yaşam sağlıklı olmak için yeterli mi? rakibin konusu: sağlıklı beslenme sağlıklı olmak için yeterli mi ? - Soruya Git..

09 | Hareket sürecince geçen süredir

Hız problemlerinden hareket sürecince geçen süreye ne denir? - Soruya Git..

10 | Hareketli taşınabilir bulmaca

Bulmacada Hareketli taşınabilir sorusunun 5 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×