Nedir.Org
 • 1
19446
1
Okunma
81
Cevap
1
Soru :

Erving Goffman 5 kurum türü

Erving Goffman'ın 5 kurum türü

Bölüm: Sosyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152021-01-27 17:28:05 #
Cevap :

Erving Goffman 5 Kurum Türü

Goffman, 1957 tarihli makalesinde toplam beş tür kurumun ana hatlarını çizdi.

 1. Kendine bakamayan ancak topluma tehdit oluşturmayanlara önem verenler: "Körler, yaşlılar, öksüzler ve yoksullar." Bu tür bir toplam kurum, öncelikle, üyeleri olanların refahını korumakla ilgilidir. Bunlar arasında yaşlılar için huzurevleri, yetimhaneler veya çocuk tesisleri ile geçmişin yoksul evleri ve evsiz ve şiddet gören kadınlar için günümüzün sığınma evleri yer alıyor. 
 2. Toplum için bir şekilde tehdit oluşturan bireylere bakım sağlayanlar. Bu tür bir toplam kurum, hem üyelerinin refahını korur hem de halkı potansiyel olarak yapabilecekleri zararlardan korur. Bunlar arasında kapalı psikiyatri tesisleri ve bulaşıcı hastalıkları olanlar için tesisler bulunmaktadır. Goffman, cüzzamlılar veya tüberkülozu olanlar için kurumların hala faaliyette olduğu bir zamanda yazdı, ancak bugün bu türün daha olası bir versiyonu kilitli bir uyuşturucu rehabilitasyon tesisi olacaktır.
 3. Toplumu kendisine ve üyelerine tehdit oluşturduğu düşünülen insanlardan koruyanlar, ancak tanımlanabilir. Bu tür bir toplam kurum, öncelikle halkı korumakla ve ikincil olarak üyelerini yeniden toplumsallaştırmak / rehabilite etmekle ilgilidir (bazı durumlarda.) Örnekler arasında hapishaneler ve hapishaneler, ICE gözaltı merkezleri, mülteci kampları, silahlı saldırı sırasında var olan savaş esiri kampları yer alır. çatışmalar, II.Dünya Savaşı'nın Nazi toplama kampları ve aynı dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nde Japon Hapsetme uygulaması .
 4. Özel yatılı okullar ve bazı özel kolejler, askeri tesisler veya üsler, fabrika kompleksleri ve işçilerin yerinde yaşadığı uzun vadeli inşaat projeleri, gemiler ve petrol platformları ve maden kampları gibi eğitim, öğretim veya işe odaklananlar , diğerleri arasında. Bu tür bir toplam kurum, Goffman'ın "araçsal zeminler" olarak adlandırdığı şey üzerine kurulmuştur ve bir anlamda, en azından teoride, yaşamlarını iyileştirmek için tasarlandıkları için, katılanların bakımı veya refahı ile ilgilidir. katılımcılar eğitim veya istihdam yoluyla.
 5. Goffman'ın beşinci ve son toplam kurum türü, ruhani veya dini eğitim veya öğretim için daha geniş toplumdan geri çekilme olarak hizmet edenleri tanımlar. Goffman için bunlar arasında manastırlar, manastırlar, manastırlar ve tapınaklar vardı. Günümüz dünyasında, bu formlar hala mevcuttur, ancak bu tür, uzun süreli inzivalar sunan sağlık ve sağlıklı yaşam merkezlerini ve gönüllü, özel uyuşturucu veya alkol rehabilitasyon merkezlerini de içerecek şekilde genişletilebilir.
0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Sosyoloji Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • AGOWafaIbrahim
  AGOWafaIbrahim
  Belirtmemiş
 • Anime_yato _fans
  Anime_yato _fans
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • emre0108
  emre0108
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • MeryemKURT9999 hotmail com
  MeryemKURT9999 hotmail com
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×