Nedir.Org
 • 1
343
1
Okunma
2099
Cevap
1
Soru :

Etkili kitap okuma nasıl yapılır

Etkili kitap okuma nedir nasıl yapılır?
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


162020-04-26 04:48:55 #
Cevap : Hızlı ve Etkili Okuma Teknikleri
Etkili ve Hızlı Okuma Teknikleri hem teorik hem de pratik çalışmalar sonrasında geliştirilen tekniklerdir. Hızlı ve etkili okuma bir yetenektir. Ancak bu yetenek sonradan kazanılabilir. Yapılan egzersizler ve okumayı güçlendirme kursu ile çok daha hızlı ve etkili okumak mümkündür.

Etkili Okuma Kuralları (Okuma Öncesi Hazırlıklar)
Amaç Belirleme: Etkili okuma yapmak isteyen kişi okumadan önce okumayı hangi amaçla yaptığını belirlemelidir. Kendisine bu metni neden okuyorum? Sorusunu sormalı ve o metnin kendisi için önemli olduğuna ikna olmalıdır.

Odaklanma: Okumanın başarısındaki en önemli etkenlerden biri de konsantrasyondur. Kişi okuma yaparken aklında sürekli başka şeyler olursa etkili okuma yapması imkânsızdır. Okuma yapılırken zihindeki tüm düşünceler bir kenara bırakılmalıdır. Sadece okunan metne odaklanmak hem okuma hızınızı hem de anlama hızınızı artıracaktır. Eğer zihnimiz başka şeylerle meşgulse, ne kadar hızlı okursak okuyalım yine de okuduklarımız aklımızda kalmaz.

Ortam: Hızlı ve etkin okuma tekniklerinden biri de etkin okuma için gerekli ve uygun ortamın sağlanmasıdır. Çevredeki fiziksel etkenler bizim okuduklarımızı anlamamızı zorlaştırabilir. Ortamdaki her türlü ergonomik sorunlar, ses, ışık düzeyini az ya da fazla olması okuma yaptığımız yer ya da masada dikkat dağıtacak çok fazla objenin olması etkin okumayı engeller. Okuma yaparken dik bir şekilde oturmalı, zihnimizi boşaltmalı, arada bir gözlerimizi dinlendirmeliyiz. Okuduğumuz metinlere ışık karşıdan vurmalı ve metni dik bir açı ile okumalıyız.

Etkili okuma yöntemleri
“Etkili okumak için çok yavaş okumalıyım” fikri son derece yanlıştır. Yavaş okuyan biri okuduklarının tamamını anlasa da etkili okumuş sayılmaz. Etkili okumak için hem hızlı okumalı hem de etkili okumalıdır. Çünkü birim zamanda okunan kelime sayısı azaldıkça okumak için harcanan zaman çoğalacaktır.

Bu yüzden beklenenden çok daha az kitap okuyacak dolayısıyla beklenilen ve istenilen performans düzeyinin altında kalacaksınız. Bunu önlemek için de etkili okuma teknikleri nelerdir? Sorusuna yanıt arayacağız.

Hızlı ve Etkili okumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Ön okuma: Eğer okuma sonunda anlama oranınızın yüksek olmasını istiyorsanız. Metne “göz gezdirme” tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemde sadece başlıklar, altı çizili yerler ve önemli noktalara göz atılır metin tamamen okunmaz. Okuma göz gezdirme işlemi bittikten sonra yapılmalıdır.

İz Taşı koyma: Eğer okuduklarımızdan hiçbir şey kaçırmak istemiyorsak çok önemli bir metin okuyorsak önemli kelimeleri bulup altına iztaşı dediğimiz noktalar koyabiliriz. Bu noktalar aynı zamanda zihnimize de koyduğumuz noktalar olacaktır. Bu noktalar sayesinde o kelimelerin önemli olduğunu daha kolay anlayacağız.

Kelime Hazinesi: Hızlı ve etkili okumayı kolaylaştıran bir başka unsur da kelime hazinenizin geniş olmasıdır. Özellikle belli bir alanda okuma yapıyorsanız. O alandaki terimlerin anlamlarını öğrenmeniz, etkili okumanızı kolaylaştıracaktır. Ne kadar çok kelime öğrenirseniz o kadar hızlı ve etkili okursunuz.

5N1K Yöntemi: Bu yöntemde metni okurken metne kim ne, nerede, nasıl, ne zaman sorularını sorarsınız. Bu sorular temel sorulardır. Bu sorular ile metin içindeki çok önemli bağlantıları yakalamış olursunuz. Ancak bu soruları okumayı yaparken sormalısınız. Yani okuma esnasında duraklamak doğru olmaz.

Çünkü hızlı okumanın bir anlamı kalmaz. Hem okuyup hem de zihninize sorular sormak ilk önceleri zor gelebilir ancak yapacağınız alıştırmalar sonrasında bunu başarabileceksiniz. Okumanız bittiğinde düşünmenize gerek kalmadan tüm sorular ve cevaplar aklınızın bir köşesinde sizi bekliyor olacaktır.

Eleştirel Bakış Açısı: Etkili okumanın başka bir yöntemi de eleştirel bakmaktır. Metni okurken ilk defa duyduğunuz bir yargı varsa ya da sizin düşüncelerinizden farklı yönde yazılmış düşünceler varsa ilk önce bunları ortaya çıkarmaya çalışın. Bu noktalar üzerine yoğunlaşmak metni daha iyi kavramanıza sebep olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler anlayarak okuma, okuduğunu anlama, etkili kitap okuma yöntemleri üzerine anlattığımız metotlardır. Ancak hızlı ve etkili okuma yaparken sık tekrar edilen bazı hatalar vardır. Bu hatalar şöyledir.

Okuma Esnasında Yapılan Önemli Hatalar

Başa dönme: okuduğumuzu anlamadığımızda başa dönme ihtiyacı duyarız. Bunun için okuduğumuz satırın başına dönüp tekrar okuruz. Ancak bu yöntem tamamen yanlıştır. Vakit kaybıdır. Hızlı okumak isteyen biri asla başa dönmemelidir. Hatta bunun için kendisine söz vermelidir.

Kelimeleri tek tek okuma: Kelimeleri tek tek okuma hem hızlı okuma tekniklerine hem de güzel okuma tekniklerine aykırıdır. Kelimeleri gruplayarak okumak daha hızlı okumanızı sağlar. Çünkü zihin tıpkı fotoğraf makinesi gibi her okuma aralığında yani her kodlamada bir işlem yapar. Her kelime için bir bakış atmak gerektiğinden bir satırdaki 10 kelime için 10 bakış ve 10 işlem gerekir.

Ancak kelimeleri 3’lü gruplar halinde okursanız. Sadece 3 bakışta ve 3 işlemde bir satırı okursunuz bu da okumanızı 3 kat hızlandırmanız demektir. Hızlı okuma teknikleri konusunda kendinizi geliştirdiğinizde ise 3 kelimeden fazlasını hatta satırları ve cümleleri tek bakışta görmeye başlayacaksınız.

Gözle Sesle Parmakla Dudakla Okumak: Okuma yaparken en büyük hatalardan biri de sesle ya da parmakla işaret ederek okumaktır. Bu şekilde okuyan biri asla hızlı okuyamaz. Derhal sesini ve parmaklarını kullanmayı bırakması gerekir.

Gözlerle okumak konusunda ise ileri seviyedeki okuyucuların fikri şöyle “hızlı okuma konusunda çok geliştiğinizde, yazıları sanki doğrudan zihnimiz görüyor. Tek bakış ile çok daha fazla kelimeyi görebiliyoruz” Bu düşünceye göre metin ile zihin arasındaki tüm engeller ortanda kaldırılmaya çalışılıyor. Göz sadece zihne kod yollayan bir aparat olarak işlevi görüyor. Bir başlatıcı ya da takip edici değil…

Hızlı Ve Etkili Okumanın Faydaları

 1. Kısa sürede daha fazla kitap okuma
 2. Okuduğunu anlama oranının yükselmesi
 3. Analiz ve yaratıcı düşünmenin gelişmesi
 4. Daha az zaman harcayıp daha çok şey öğrenebilmek
 5. Kariyer ve kişisel gelişime katkı
 6. Sevilen yazarlara daha çok vakit ayırabilme
 7. Sosyal faaliyetler için daha fazla zaman kazanma
 8. Sınavlara hazırlanırken daha hızlı okuma ve daha çok anlama
 9. Aynı anda birden fazla objeyi görebilme
 10. Aktif görme alanının genişlemesi
 11. Gündemi yakından takip edebilme
 12. Güncel yazıları ve hit kitapları okuyabilme
 13. Okul başarısının artması
 14. İş yaşamındaki engelleri daha kolay aşma
 15. Hızlı ve etkili okuma yapabilmek için mutlaka hızlı okuma kursu alınmalıdır. Hızlı okuma kursları bireysel çalışmalardan çok daha fazlasını size sunacaktır.

Hızlı okuma kursları sayesinde okuma disiplini edinecek, hızlı okuma tekniklerini daha kolay öğreneceksiniz. Analiz yeteneğinizde, aynı anda birden fazla şeyi düşünme yeteneğinizde gelişmeler göreceksiniz.
0 kişi beğendi

01 | Kitap Kaynakçası Nasıl Yazılır

Bulunması gereken bilgiler
§ Yazar adı (soyadı, adının baş harfi)
§ Yayın tarihi (ayraç içinde)
§ Eser adı (koyu ya da italik)
§ Basım kaydı (ayraç içinde; birinci basımlar belirtilmez.)
§ Yayın yeri (ardından: gelir)
§ Yayın evi

Kitap Kaynakçası Örnekleri
Tek Yazarlı Kitaplar
Uçan, A. (1994). İnsan ve Müzik, İnsan ve Sanat Eğitimi. Ankara: Müzik
Ansiklopedisi Yayınları.

Çok Yazarlı Kitaplar
Fidan, N. ve Erden, M. (1986). Eğitim Bilimine Giriş. Ankara:.. - Yazıya Git..

02 | Kitap Okumakla İlgili Kompozisyon

Kitap okumak çok önemli bir kavramdır Kitap okumanın bir sürü yararı vardır Kitap okumayı sevmeyenler de vardır tabi Yararı, kitap okumak yazılılarda bize zaman kazandırır Çünkü Türkçe derslerinde hızlı okursak, dolayısıyla yazılılarda da bizlere zaman kazandırır Biz Türkçe derslerinde de kitap okumuş oluruz, ama bu yeterli gelmez

Kitap okumayı sadece ders içinde değil, ders dışında da okumalıyız Kitap okumak karşımızdaki kişiye daha güzel ve daha anlamlı konuşmamızı, güzel sözle insanlara yaklaşmamızı, güzel ahlaklı.. - Yazıya Git..

03 | Kitapçık Nasıl Hazırlanır

Kitapçık hazırlama için önce konu seçilmelidir. Sonra o konuyu neden seçtiğinizi kısaca anlatabilirsiniz. Kitapçığınızı hazırlarken büyüklerinizden, öğretmenlerinizden destek ve fikir almaya çalışın. Konunuzu detaylı olarak araştırın. Konunuzla ilgili yazılı ve görsel içerik toplayın. Konunuzla ilgili önemli şeyleri yazınızda ayrıca belirtin. Mesela özellikleri, önemi, ne olduğu, nerelerde kulanıldığı, ilk örnekleri, ne zaman gibi soruların cevapları yazınızda olsun. Karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Benden bu kadar aşağıda sizin için.. - Yazıya Git..

04 | Etkili Dinleme

Dinleme konuşmanın algılanma boyutunu oluşturmaktadır. Birey söylenenleri algılayıp anlamlandırmasıdır. Birey, okul öncesine ait bütün bilgi, duygu ve düşünce evrenini dinleme yoluyla oluşturur.

Yapılan araştırmalar, bir kişinin insanlarla birlikte olduğu sürenin %42’sini dinlemekle geçirdiğini, öğrencilerin okulda öğretmen ve arkadaşlarını günde 2,5-4 saat dinlediklerini, okul başarısının da öğrencinin dinleme yeteneğine sıkı sıkıya bağlı olduğunu göstermektedir.Dinleme Neden Önemliİnsan iletişiminin yaklaşık yüzde.. - Yazıya Git..

05 | Kitap Okumanın Önemi

KİTAP OKUMAK NEDEN ÖNEMLİKitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru koşan insanoğlu olacaktır. Kendisini yetiştirmiş, okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın imtihan hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını oldukça iyi değerlendirebilen öğrenciler öteki öğrencilere göre oldukça daha başarıya ulaşmış olmaktadırlar.Kitaplar yardımıyla kimi zaman uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara seyahat ederiz; yeni arkadaşlıklar kurar, kimi zaman hüzünlerimizi kimi zaman neşemizi.. - Yazıya Git..

06 | Etkili iletişim unsurları

Etkili iletişim unsurları nelerdir ? - Soruya Git..

07 | Kitap kaynakçası nasıl yazılır

Kitap kaynakçası nasıl yazılır - Soruya Git..

08 | Kitap okumanın yararları ve televizyonun zararları

Arkadaşlar beni seviyorsanız cevap verin kitap okumanın yararları ve televizyon ve kitap konusunda lütfen ikiside aynı - Soruya Git..

09 | Kitapların sonunda kaynakça gösterilmesinin nedeni

Kitapların sonunda kaynakçanın gösterilme nedeni nedir? - Soruya Git..

10 | Kitap ile ilgili düşünce yazıları

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Büşra live
  Büşra live
  Belirtmemiş
 • Greenice38
  Greenice38
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • Kader Biber
  Kader Biber
  Belirtmemiş
 • Jemka
  Jemka
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • bella03
  bella03
  Belirtmemiş
 • Ay benim
  Ay benim
  Belirtmemiş
 • Üzüntü
  Üzüntü
  Belirtmemiş
 • Gececi kız
  Gececi kız
  Belirtmemiş
 • Kalbimdekiaşk
  Kalbimdekiaşk
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Angeel
  Belirtmemiş
 • Nazlıceylanım
  Nazlıceylanım
  Belirtmemiş
 • Köylü güzeli
  Köylü güzeli
  Belirtmemiş
 • Aşk masalı
  Aşk masalı
  Belirtmemiş
 • Badcat
  Badcat
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Muratt1
  Muratt1
  Belirtmemiş
 • Duygux34
  Duygux34
  Belirtmemiş
 • Dolunay1999
  Dolunay1999
  Belirtmemiş
 • Rüyalar
  Rüyalar
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • Sevimlişey
  Sevimlişey
  Belirtmemiş
 • Berzan
  Berzan
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • alparslanpeker
  alparslanpeker
  Belirtmemiş
 • Fasterx
  Fasterx
  Belirtmemiş
 • Sokakların çocuğu
  Sokakların çocuğu
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Alis47
  Alis47
  Belirtmemiş
 • Emre Demirel
  Emre Demirel
  Belirtmemiş
 • İhsan Can
  İhsan Can
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Paksoy
  Paksoy
  Belirtmemiş
 • iclalim
  iclalim
  Belirtmemiş
 • MaviKuş ASLI
  MaviKuş ASLI
  Belirtmemiş
 • viento
  viento
  Belirtmemiş
 • Vurgun4
  Vurgun4
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Dinconur
  Dinconur
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya