• 1
2
Okunma
3049
Cevap
2
Soru :

Eylül romanında çatışmalar

Eylül romanında catismalar nelerdir?
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


342020-02-28 20:40:51 #
Cevap : Eylül Romanında; Evli bir kadın olan Suat’la Necip’in aşkları ve estetik ile etik arasında sıkışan içsel çatışmaları irdelenecektir.

Eylül romanı, psikolojik tahlillerin ağır bastığı bir romandır. Romanda imkansız bir aşkın bu aşkı yaşayan kahramanlar üzerinde kurduğu psikolojik baskı, mekân insan bağlamında ele alınır. Mekânın bireyin iç dünyasında oluşturduğu yönelimler ve ruhsal çatışmalar anlatılırken kahramanların iç dünyaları okura bütün yönleriyle sunulur. Roman kahramanlarının duyguları estetik bir zeminde anlatılırken etik olgusu da göz ardı edilmez.
1 kişi beğendi
192020-02-28 16:14:02 #
Cevap :

Mehmet Rauf'un kaleme aldığı Eylül Romanındaki belli başlı çatışmalar şunlardır;

-Süreyya ve Suat arasındaki arzu her geçen gün azalmakta, fakat aralarındaki samimiyet artmaktadır. (s. 21)

-Hacer ve Fatin arasında gerçekleşmiş bir evlilik varsa da kimileri Hacer’e Necib’i münasip görmektedir. Hacer, Suat’ın mutluluğunun yanında kendisinin evlilik hayatını, boşa harcanmış olarak kabul etmektedir. (s. 47)

-Suat, kocasıyla Necib’in eğlenmek üzere köşkten ayrılmalarını bir yandan arzulamakta, bir yandan da kocasını olası tehlikelere karşı kıskanmaktadır. Suat kocasının can sıkıntısına yenilip kendisini ihmal edeceğinden de endişe etmektedir.

-Necib, Suat-Süreyya evliliğine imrenerek bakmakta, fakat kendisine Suat gibi bir eş rast gelmeyeceği fikriyle evlilik düşüncesinden tekrar uzaklaşmaktadır. (s. 53)

-Süreyya boğazı sevmektedir, fakat köşkte ailesiyle yaşamak zorundadır. Öte yandan Suat için de köşkten kurtulmayı istemektedir. Suat ise kocasının aksine deniz gezintilerini sevmemekte; hatta kayık gezilerinde başı dönmekte, midesi bunalmaktadır. (s. 129)

-Yalıya taşındıktan sonra Suat, Süreyya’nın sürekli yalıda durmasını arzular fakat Süreyya bunu istemez. (s. 78)

Suat, bir gezintide bir gelin alayına rast gelir. Kendi evliliğinin mesut ilk zamanlarının bir daha geri gelememek üzere gidişine üzülür. Suçun “idaresi kimsenin elinde olmayan” hayatta olduğunu ilk kez fark eder. (s. 184, 185)

-Yalıda geçirilen ilkbahar ve yaz aylarından sonra başlangıçta Süreyya kışı da yalıda geçirmeyi arzulamaktadır. Fakat ekimde bu isteğinden vaz geçip köşke dönme niyetini dile getirir. Hacer tehlikesinden korkan Suat ise kışı da yalıda geçirmeyi teklif eder. Suat azarlanırcasına reddedilir. Bu sayede ikili, bütün hayatlarının ilk kavgasını yaşamış olur. O andan itibaren Suat, kocası Süreyya’yı bir düşman gibi görmeye başlar. Şimdiye kadar da böyle miydi, diye hayret eder. Kocasını bencil ve soğuk bulur. Onu, “bir kadının ömründe mümtaz ve sevimli bulduğu bir adam tarafından sevilmek isteyeceği kadar” sevmediği sonucuna varır. Onu Necib’le kıyaslar ve sevgisiz bulur. İçinde intikam arzusu uyanır. (s. 329-335)

Konağa taşındıklarında da artık bir “meta” olarak niteleyeceği ev halkına, kendisinin öyle kolayca ezilecek sıradan bir kadın olmadığını göstermek arzusuyla tertipler yapmaya koyulur, fakat Hanımefendi’nin yanına çıkar çıkmaz bu düşüncelerinden vaz geçer. Beyefendi, Fatin ve Hacer’den artık iğrenmeye başlayan Suat, Süreyya’nın nasıl olup da öylesi haksız yere öfkelenip etraftakilere hakaretler yağdıran bir babanın oğlu olduğuna şaşar. (s. 340, 351, 352)

-Çocuklarını kaybetmek, Suat-Süreyya çiftinde derin bir yara açmıştır. Suat tekrar doğurmak konusunda ise büyük bir korku, dayanılmaz bir korku duymaktadır. (s. 33)

Necib’in kendisini aldattığını düşünüp tekrar Süreyya’ya sığınan Suat, mesut olmaya çalışmanın da bir cesaret olacağı düşüncesiyle içinde bir de çocuk arzusu duymuş, “Oh bir çocuğum olursa o zaman hayatımı ne kadar seveceğim. İşte o zaman mesut olacağım”, “Asıl kabahatim, asıl eksiğim bir çocuktu…” diye düşünmüştür. (s. 410, 411)

Bknz: Mehmet Rauf Eylül Romanı İncelemesi

0 kişi beğendi


01 | Eylül Romanının Tahlili

a. Kitabın Adı : Eylül
b. Kitabın Yazarı : Mehmet Rauf
c. Tercümesi : Günümüz Türkçe’siyle Kemal Bek
d. Yayınevi : Özgür Yayınevi
 
1. Eylül Romanının Konusu
Süreyya ve onun karısı Suat ve akrabaları olan Necip Bey ile aralarında geçen olayları anlatmaktadır.
 
2. Eylül Romanının Kısa Özeti
Süreyya ve karısı Suat’ la birlikte babasının evinde oturmaktadır. Ama bu halden memnun değildirler. Babası hem yaşlı, hem dediği dediktir. Onun yüzünden her yaz  bir tane taş ocağına benzeyen köye gelirler ve orada sıkıntıdan patlarlar. Suat bu arada başka olaylardan da sıkılmaktadır. Suat’ ın kardeşi Hacer  akrabası olan Necip Bey’ le gönül.. - Yazıya Git..

02 | Eylül

Yılın 30 gün süren dokuzuncu ayı. - Yazıya Git..

03 | Eylül Deniz Çolak

2 Mart 1982'de Antalya'da doğdu. Öğrenimini de Antalya'da tamamladı. 1996 yılında bir radyo kanalında şiir programı sundu, yine aynı yıl yerel bir televizyonda haber spikerliği yaptı. 1998'de ulusal bir kanalda "Sanat Günlüğü" adında kültür sanat programını hazırlayıp sundu. 1999 yılında bir sinema filminde (Sınır) başrol oynadı. Televizyon dizisi Zerda'da rol aldı. Yaklaşık 6 yıldır yazıyor. Haber spikerliği ve drama eğitimi gördü. Şiir Kitabı "Pera Masalı" 2002 yılında Okumuş Adam Yayınları'ndan çıktı. HERGELE SEVDAM Seni haylaz çocukSeni yaramaz adamSeni...Seni... Yüreği hergele sevdam. Ne yapmalı seni bilemedim.Kızamadım sana...Ve ayrılığa gülemedim.Havalara atıpKucaklamak var çığlığınıBağırmak adını bu.. - Yazıya Git..

04 | Eylül romanında yer neresi

Eylül romanında yer neresi - Soruya Git..

05 | Eylül romanının karakterleri ve tipleri

Eylul romanının karakterleri ve tipleri - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
  • nejo2003
    Belirtmemiş
  • iremugras123
    Kütahya