Nedir.Org
 • 1
343
12
Okunma
16750
Cevap
2
Soru :

Fiziki haritada neler bulunur

Fiziki haritada neler gösterilir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


122015-10-10 18:47:55 #
Cevap : Fiziki haritalar, yeryüzündeki dağlar, ovalar, vadiler, platolar, akarsular gibi pek çok fiziki yer şeklini göstermeye yarayan haritalardır. Bu haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin dağlık olup olmadığı, yükseltileri, bölgelerde bulunan yer şekilleri belirlenir. Sadece yeryüzü şekilleri değil, bunlar hakkında yükselti bilgileri de haritada mevcuttur. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri gösterilirken renklendirme yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre haritanın üzerindeki renkler farklı yükselti basamaklarını simgeler. Mesela sarı renk 1000 metreye kadar olan yükseklikleri, yeşil renk denize yakın veya yükseltisi düşük olan yerleri, kahverengi ve mor renkler yükseltinin fazla olduğu bölgeleri gösterir. Bölgedeki göl veya denizlerin derinliği de renklendirme yöntemiyle belirlenir. Beyaz renkle gösterilen deniz ve göllerde derinlik fazla değilken mavi ve tonlarının koyulaşmasıyla denizlerin de derinleştiğini yine fiziki haritalardan anlayabiliriz. Fiziki haritalar yol, baraj, köprü yapımında veya askeri amaçla kullanılır. Coğrafyacılar da bir bölgedeki yer şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak için fiziki haritaları kullanır.
Fiziki haritada neler bulunur

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
72015-10-10 17:24:55 #
Cevap : Fiziki Haritalardan Neler öğrenilir
Kısaca yeryüzünün fiziki vaziyetini gösteren haritalar fiziki harita ismiyle tanımlanır. Fiziki haritalar, yeryüzünün coğrafi şekillerini,  kabartı ve çukurluklarını gösteren orta veyahut büyük ölçekli haritalar olarak da tanımlanır. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri, dağ, vadi, ova, ırmak,deniz, göl gibi bütün coğrafi şekilleri rahatlıkla görebiliriz. Yeryüzü şekilleri hakkında ayrıntılı bilgiler edinebiliriz. Sözgelimi bir dağın yüksekliğini veya bir denizin ne kadar derin olduğunu renklendirme sayesinde anlayabiliriz. Denizin dip noktası koyu mavi renkle gösterilir. Kıyılara gidildikçe veya derinlik azaldıkça daha açık mavi tonu renkler görülür. Ovalar ve düz araziler yeşilin tonlarıyla boyanır. Daha yüksek kesimlerdeki düzlükler ve platolar sarının koyu açık renkleri ile anlatılır. Dağlara doğru gidildikçe yükseklik artışı olduğundan ötürü kahverenginin koyu tonları daha fazla hakim olmaya başlar. Akarsular ve onların üzerine yapılmış barajları da bu haritalar sayesinde görmemiz olasıdır. Fiziki haritalar aracılığıyla ayrı olarak karayolu erişim hattını da öğrenebiliriz

Kaynak:bilge büşra6
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Fiziki Haritalarda Renklerin Anlamları

Fiziki Haritada Renkle Ne Anlama Gelir
Fiziki haritalarda renkler deniz seviyesinden yüksekliği ve alçaklığı temsil eder. 0 noktasından yani deniz seviyesinden yukarı gidildikçe yeşilden sarıya, turuncuya, açık kahverengiye ve kahverengiye gidildikçe yüksekliğin arttığı anlaşılır. Aynı şekilde deniz derinliğide aynı yöntemle gösterilir. Deniz seviyesinde sığ yerler açık mavi iken derinlik arttıkça mavinin rengi de koyulaşır. Renkler her 500 metrede bir değişir.Şimdi tek tek hangi renk hangi yüksekliğe denk geliyor ve bu yükseltilerde yer alan.. - Yazıya Git..

02 | Fiziki Harita

Yeryüzünün fiziki durumunu gösteren haritalardır. Daglarin, irmaklarin, ovalarin kisaca yeryuzu olusumlarinin, yukseltilerine gore kahverengi, yesil ve mavi rengin tonlarinda gosterildigi haritalar.
Fiziki haritalar, yeryüzünün kabartı ve çukurluklarını gösteren orta ya da büyük ölçekli haritalardır.
Fiziki haritalar hazırlanırken eş yükselti ve eş derinlik eğrileri geniş aralıklarla geçirilir. Bu aralıklar çeşitli renklerle boyanır. Yükseltiler genellikle yeşil, sarı ve kahverenginin çeşitli tonları ile, derinlikler ise açıktan koyuya mavi.. - Yazıya Git..

03 | Fiziki Portre

Kişinin sadece dış görünüşünün (boyunun, yüzünün, giyinişinin, hareketlerinin...) anlatıldığı portreye fiziki portre denir.
Fiziki portre; kişiyi diğer insanlardan ayıran dış özellikleri iyi bir gözlemle belirlendikten sonra, uygun sıfatlar kullanılarak özgün bir şekilde yazılır.
Fiziksel portre yazılırken, o kimseyi diğerinden ayıran dış özellikler belirtilmelidir. Anlatılan kimsenin, saçı, rengi, yüz çizgileri, burnu, gözleri, kirpikleri, kaşları, ağzı, dişleri, kulakları, vücudu, hareketleri, duruşu, kılık kıyafeti,.. - Yazıya Git..

04 | Fiziki Betimleme

“Milly Buck şafak sökerken barakadan çıktı. Sundurmada durarak biran gökyüzüne baktı. Şişman, çarpık bacaklı, uçları aşağı doğru kıvrık bıyıklı, avuçları nasır bağlamış dört köşe elleri olan bir adamdı. Su rengindeki gözlerinde düşünceli bir ifade vardı. Şapkasının altından fırlayan saçları dik dik ve dağınıktı. Bir yandan sundurmada duruyor, bir yandan da gömleğinin eteğini pantolonunun içine sokmaya çalışıyordu. Kemerini çözdü. Tekrar bağladı. Aradan geçen yıllar zarfında Billy’nin göbeğinin ne derece fark.. - Yazıya Git..

06 | Fiziki haritalarda il sınırları gösterilir mi

Fiziki haritalarda il sınırları gösterilir mi - Soruya Git..

07 | Haritada yer şekillerini gösterme yöntemleri

Yer şekillerini gösterme yöntemlerinden en fazla ve en az kullanılanları hangileridir - Soruya Git..

08 | Fiziki haritalarda renkler neyi anlatır

Fiziki haritalarda renkler neyi anlatır - Soruya Git..

09 | Fiziki haritaların özellikleri

Fiziki haritanın özellikleri nelerdir? - Soruya Git..

10 | Fiziki haritadaki renklerin anlamları nedir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • mehmet sahin Okuyucu
  mehmet sahin Okuyucu
  Belirtmemiş
 • tugcecomuk
  tugcecomuk
  Belirtmemiş
 • Yasemin Sultana
  Yasemin Sultana
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×