Nedir.Org
 • 1
343
4
Okunma
1536
Cevap
2
Soru :

Geleneksel Otorite Nedir

Geleneksel Otorite Nedir
Bölüm: Sosyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


22015-10-28 15:55:27 #
Cevap : Kısaca geleneksel otorite, geleneklerin büyük saygı gördüğü, toplumsal düzenin ağır değiştiği toplumlarda ve kurumlarda görülür. Bu gibi ortamlarda iktidarin kaynağı; gelenekler ya da yerleşik inançlardir.
0 kişi beğendi
12015-10-28 15:56:15 #
Cevap : Geleneksel Otorite Eskiden beri var olagelen geleneklere uygun olarak oluşan bir otorite biçimidir. Geleneksel otorite, liyakate değil de irsiyet ve statüye dayanmaktadır. Bu otorite biçimi, “patrimonyal”ve “feodal” olmak üzere iki şekilde kendini gösterir. Geleneksel otoritenin patrimonyal biçiminde, idari aygıtta çalışan personel, ücret ve bahşiş bakımından genellikle efendilerine kişisel bakımdan bağımlı olan (hizmetçiler, akrabalar ve gözdeler gibi) tebaadan oluşur. Öte yandan, feodal biçimdeki otorite aygıtında çalışanlar, efendiye karşı önemli özerkliğe sahiptir. Feodal görevliler, efendiye kişisel olarak bağımlı değildir. Efendi ile aralarında bir sadakat yemini çerçevesinde, feodal görevliler, kendilerine, ayrılmış alanlarda bağımsız yetki kullanırlar; genellikle kendi özel mülkleri vardır; varlıkları ve gelirleri için üstlerine bağımlı değildirler. Weber’e göre eski bürokrasiler geleneksel otoritenin özel bir biçimi olarak patrimonyal örgütlerdir. Patrimonyal otorite biçimi, modernlik öncesi dönemde, daha çok doğu toplumlarında görülen bir tiptir. Weber bu geleneksel otorite içinde, “gerentokrasi”“patriyarkalizm” ve“patrimonyalizm” arasında bir ayrım yapar.   Gerentokrasi: Grubu temsil eden ve onun kutsal geleneklerini bilen yaşlıların yönetimidir. Gerentokratik topluluğun üyeleri, yaşlılara, geleneksel statüleri dolayısıyla saygı gösterirler. Patriyarkalizm: Otoritenin, belirli bir kalıtımsal kural gereğince iş başına gelen ve öncelikli olarak grup adına hareket eden kişi tarafından uygulanmasıdır. Köken itibariyle patriyarkalizm kavramı, ev halkı şefinin otoritesini ifade eder. Aynı çatı altında yaşayan ev halkının ihtiyaçlarını karşılamak için aralarında oluşturdukları ilişkilere bağlı bir otorite biçimidir. Patriyarkal şefin, zamanla artan mal varlığını yönetmek için, fertlerine tarla, ev, duvar ve benzeri şeyler vermesiyle merkezi otoritesinde dağılma meydana gelir. Şefin merkezi otoritesinin dağılması sonucu, “patrimonyal otorite” ortaya çıkar. Patrimonyalizm: Tamamen şahsa bağlı idari personelin ve özellikle askeri gücün gelişmesine dayanır. Toplumun ya da grubun mensupları otorite karşısında tebaadır. Patrimonyal otorite, geleneksel sınırlamalardan uzaklaştığı ve keyfi uygulamalara yöneldiğinde sistem, “sultanizm”(despotizm) dönüşür. Neo – patrimonyal bürokrasi kavramı, modernleşme sürecine yönetici elitin öncülüğünde giren, fakat batının hukuki – rasyonel bürokrasi modeline öz itibariyle alamayan ama bazı biçimsel yönlerini aktarmayı başaran, geleneksel ile modernliği birlikte barındıran gelişmekte olan ülkelerin bürokrasileri için kullanılmaktadır.
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Geleneksel Türk Müzik Aletleri

Geleneksel Türk Müzik Aletleri Listesi:
Bağlama
Kabak Kemane
Kemençe
Zurna
Davul
Def
Yaylı Tambur
Ud
Darbuka
Delbek
Kanun
- Yazıya Git..

02 | Otorite

Otorite yeterliliğine herkesi inandırarak bir kişinin kendine sağladığı itaat ve güven; hakimiyet ve emretme kudreti; yaptırım koyma ve kullanma gücüne denir.
Otorite Çeşitleri
Buna göre dört tip otorite vardır: 1. Geleneksel Otorite 2. Karizmatik Otorite 3. Demokratik Otorite 4. Dini Otorite
1. Geleneksel Otorite
Geleneklerin büyük saygı gördüğü, toplumsal düzenin ağır değiştiği toplumlarda ve kurumlarda görülür. Bu gibi ortamlarda iktidarin kaynağı; gelenekler ya da yerleşik inançlardir.
2. Karizmatik OtoriteYazıya Git..

03 | Geleneksel Sanatlarımız

Ağaç işçiliği
Bütün el sanatları malzemeleri arasında bana en sıcak geleni ağaçtır. Belki bir zamanlar canlı bir varlık olmasının bunda rolü var. Belki de kültürümüzden kaynaklanan kutsiyetinin, bilemiyorum. Ağaç işçiliğinin ilk örneklerinden birisi 5.Tüekta kurganlarında çıkan bir kartal heykelidir. Türk tarihinde silah ve çadır malzemesi olarak kullanılan Kayın ağacının kutsal olduğuna inanılırdı. Dünyanın merkezinde bulunan hayat ağacının kökleri arasından abı hayat akardı. Şamanlar, gökyüzü ve yer altı seyahatlerinde bu.. - Yazıya Git..

04 | Geleneksel Çocuk Oyunları

Oyun oynamak çocuklar için bir ihtiyaçtır.Oyunlar bizim kendimizi tanımamızı ve ifade etmemizi sağlar. Sosyal ilişkiler kurma becerimizi geliştirir.Oyunlarda; düşünür, heyecanlanır, sevinir, üzülür, problem çözeriz.Bir başka deyişle; temel yaşam becerilerimizi geliştiririz.Bir toplumda üretilen oyunlar o toplumun kültürel değerlerini yansıtır. Kuşaktan kuşağa aktarılan bu oyunlar geleneksel oyunlar olarak adlandırılır. Aşağıda geleneksel çocuk oyunlarımızdan bazıları bulunmaktadır;> Bezirgânbaşı​> Yakan top​> Yüzük kimde​>.. - Yazıya Git..

05 | Geleneksel Otorite

Geleneksel Otorite : Geleneklerin büyük saygı gördüğü, toplumsal düzenin ağır değiştiği toplumlarda ve kurumlarda görülür. Bu gibi ortamlarda iktidarin kaynağı; gelenekler ya da yerleşik inançlardir. - Yazıya Git..

07 | Geleneksel türk sanatları nelerdir

Geleneksel türk sanatları nelerdir - Soruya Git..

08 | Geleneksel Türk tiyatrosu türleri

Geleneksel Türk tiyatrosu türleri nelerdir? - Soruya Git..

09 | Geleneksel ahşap işçilikleri

Naht sanatı geleneksel ahsap işciliği sanatlarından mıdir? - Soruya Git..

10 | Geleneksel roman nedir

Geleneksel roman nedir, özellikleri nelerdir, örnekleri veriniz. - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • mehmet said önder
  mehmet said önder
  Belirtmemiş
 • şinnur
  şinnur
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • Enesbrave
  Enesbrave
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×