Nedir.Org
 • 1
343
4
Okunma
1400
Cevap
2
Soru :

Gösterge Çeşitleri

Gösterge çeşitleri nelerdir ? Gosterge Nedir ?
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


192015-10-09 14:57:05 #
Cevap : Özetle: Gösterge önce ikiye ayrılır. Bunlar dil ve dil dışı göstergelerdir. Dil dışı göstergelerde doğal ve sosyal göstergeler olrak ikiye ayrılır. Detay aşağıda kolay gelsin.

Gösterge Nedir
Kendi dışındaki bir varlığı, kavramı, anlamı gösteren, düşündüren, onun yerini alabilen sözcük, nesne, görünüş veya olgulara gösterge denir.

Gösterge Çeşitleri
1. Dil Göstergeleri

Söz veya yazıyla gerçekleştirilen her türlü etkinlik veya eylemdir.
Dil göstergeleri nedensizdir. Yani “ağaç”a neden ağaç denmiştir de “su” denmemiştir bunun bir nedeni yoktur.
Bir nedene bağlı dil göstergeleri de vardır. Bunlar yansıma sözcüklerdir. “şırıl şırıl” ya da “çıtır çıtır” gibi yansımalar doğadaki bir sesin taklidi şeklinde oluşturulmuştur. Yani o kelimenin nedeni, çıkan sesin öyle veya ona benzer olmasıdır.
Dil göstergeleri çizgiseldir. Yani bir dizilişe sahiptir, aksi halde ses – anlam özelliği kaybolur. Yani “masa” kelimesi “masa” şeklinde çizgiselleşmiştir, “amas” haline getirilirse karşıladığı anlam tümüyle kaybolur.
Bilgi Notu: Her sözcük bir dil göstergesi kabul edilirken resim, şekil, işaret, hareket, jest ve mimikler dil göstergesi kabul edilmez; dil dışı gösterge sayılırlar.

2. Dil Dışı Göstergeler
Söz veya yazı dışında resim, şekil, işaret, hareket, jest ve mimiklerden oluşan göstergelerdir.
a. Doğal Göstergeler: İlkbaharda ağaçların yeşermesi, sonbaharda yaprakların sararması gibi her türlü doğal durum doğal göstergedir.
b. Sosyal Göstergeler: Görgü kuralları, trafik lambaları, trafik işaretleri gibi insan eliyle oluşturulan unsurlar sosyal göstergelerdir.

Dil Dışı Göstergelerle İlgili Bazı Kavramlar

1)Belirti
Amacı olmayan istem dışı gerçekleşen doğal göstergelere belirti denir. Belirtide gösteren ile gösterilen arasındaki ilişki bir sebebe dayanır ve belirti ancak onu yorumlamayı bilene bir şey anlatır. Gece bir evde ışıkların yanıyor olması, o evde uyumayan birilerinin olduğunun belirtisidir. Bir yerde duman görülmesi, orada bir ateşin var olduğunun belirtisidir. İnsandaki öksürük veya ateş, o insanın hasta olduğunun belirtisidir. Gökyüzünde görülen simsiyah bulutlar, yağmurun yağacağının belirtisidir.
2)Belirtke
İletişim kurma, bir iletiyi aktarma, herhangi bir bilgi verme amacı taşıyan ve göstereni ile gösterileni arasında uzlaşıma bağlı bir ilişki bulunan göstergelere belirtke denir. Bu durumu birkaç örnekle açıklayalım.
Aşağı ve yukarı yan yana iki ok işareti tek başına düşünüldüğünde geometrik bir şekilden başka bir şey değildir. Fakat bu şekil, bir trafik levhasında  yer aldığında sürücüler için bir ileti taşır, kendi dışındaki başka bir şeyin yerini tutar yani bir göstergeye dönüşür. Bir trafik levhasında görülen bu işaret, sürücülere trafiğin iki yönlü olarak işlediği ve dikkatli olunması gerektiği mesajını vermektedir. Bu işaretin bu anlama gelmesi insanlar arasındaki uzlaşımsal bir ilişkiyle açıklanabilir. Yani insanlar anlam konusunda uzlaştıkları için işaret bu anlama gelir.
Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler kullanılarak iletişim kurulmasını sağlayan bir kodlar bütünüdür. Bu kodlarda harf ve rakamları gösteren her bir gösterge bir belirtkedir.
3)Görsel Gösterge (İkon)
Dili kullanmadan bir gerçekliği doğrudan doğruya aktaran bütün şekil, fotoğraf, çizim, resim gibi unsurlara görsel gösterge veya ikon denir. Bu tip göstergelerde gösteren ile gösterilen arasında gerçekten bir benzerlik vardır. İnsanlara ait fotoğraflar, resimler ve heykeller bu tip göstergelerdendir.
4)Simge
Bir toplumda gösteren ile gösterilen arasında sürekliliğini koruyan uzlaşmaya bağlı ve genellikle sebepsiz ilişkiye dayanan görsel biçimlerdir.
Bayraklar, simge için en güzel örnektir. Bir güvercin resmi “bağlam”a bağlı olarak simge de görsel gösterge (ikon) de olabilir. Kağıda çizilmiş bir güvercin resmi, somut bir gerçekliğin kağıda aktarılmış biçimi yani görsel göstergedir. Ama aynı resim, Birleşmiş Milletler binası duvarında veya özgürlük anlatan bir metnin içinde yer aldığında “barışın” simgesi olur. Aynı şekilde bir terazi de kullanıldığı bağlama göre adaletin simgesi haline dönüşebilir. Kalp ise çoğu zaman sevgi veya aşkın simgesi olarak kullanılabilir.
Eren Aktaş 1 kişi beğendi
22015-10-09 15:02:33 #
Cevap : Benim bulduğum kayanağa göre 3 e ayrılıyor buyrun;
1. Dil göstergesi: Söz veya yazıyla gerçekleştirilen her türlü eylem bu gruba girer. Her sözcük bir Dilgöstergesidir. 2. Doğal gösterge: Doğal güzellikler, yaprakların sararması gibi durumlar doğal göstergelerdir. 3. Sosyal gösterge: Trafik ışıkları, görgü kuralları gibi sosyal ögeler, sosyal göstergelerdir.
Gösterge Çeşitleri

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Gösterge Çeşitleri

A. Dil Göstergesi
Gösterge ve çeşitleri denildiğinde aklımıza gelen ilk göstergedir. Yazıyla veya sözle gerçekleştirilen her türlü etkinlik dil göstergesiyle ilgilidir. "Kalem" kelimesi yazıyla gösterilebilen bir dil göstergesidir ve "k, a, l, e, m" seslerinden meydana gelir. Sözcüğün oluşturduğu sesler gösteren çağrıştırdığı anlam ise gösterilendir.Dil Göstergelerinin Özellikleri

Dil göstergeleri nedensizdir: Göstergenin gösteren ile gösterilen yönü arasında çağrışım açısından bir ilişki varmış gibi görünse de.. - Yazıya Git..

02 | Gösterge Bilimi

İletişim amacıyla kullanılan her türlü gösterge dizgesinin yapısını, işleyişini inceleyen bilim, im bilimi, semiyoloji, semiyotik - Yazıya Git..

03 | Gösterge

Bir şeyi belirtmeye yarayan şey, belirti, im, işaret - Yazıya Git..

04 | Göstergebilim

Bulmacada Göstergebilim sorusunun cevabı nedir?Kare ve çengel bulmacalarda "Göstergebilim" sorusunun yanıtında boşluk 10 harflidir ve cevabına SEMİYOLOJİ yazabilirsiniz.. - Yazıya Git..

05 | Gösterge nedir? Gösterge çeşitleri nelerdir?

Gösterge nedir? Gösterge çeşitleri nelerdir?Kendi dışında başka bir şeyi gösteren, düşündüren, onun yerini alabilen, sözcük, nesne, görünüş veya olgulara gösterge denir.Yine bir göstergenin gerçek dünyadaki karşılığına gönderge denir. Sözcükler, resim, şekil, işaret gibi diğer ögelere de gösteren adı verilir. Eğer gösteren olgu akılda birtakım görüntüler oluşturuyorsa; bu da gösterilendir.Göstergeler üç gruba ayrılır:1. Dil göstergesi: Söz veya yazıyla gerçekleştirilen her türlü eylem bu gruba girer. Her sözcük bir dil.. - Yazıya Git..

06 | Göstergeç bulmaca

Bulmacada Göstergeç sorusunun 9 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

07 | Gösterge bulmaca

Bulmacada Gösterge sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

08 | Gösterge Çizelgesi bulmaca

Bulmacada Gösterge Çizelgesi sorusunun 5 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Göstergede hareketli iğne bulmaca

Bulmacada Göstergede hareketli iğne sorusunun 4 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..


Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. gösterge çeşitleri
 2. gösterge çeşitleri edebiyat
 3. gösterge çeşitleri nelerdir özellikleri nelerdir (görüntüsel gösterge belirti sembol)
 4. gösterge çeşitleri test
 5. gösterge çeşitleri araba
 6. iletişim gösterge çeşitleri
 7. borsa gösterge çeşitleri
 8. lpg gösterge çeşitleri
 9. ek gösterge çeşitleri
 10. gösterge ampulü çeşitleri
Fen Bilimleri Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Yusuf Ziya Caran
  Yusuf Ziya Caran
  Belirtmemiş
 • Ruzgar Duman
  Ruzgar Duman
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • atilla karabulut
  atilla karabulut
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×