Nedir.Org
 • 1
19013
1
Okunma
240
Cevap
1
Soru :

Grup çalışmasında bulunan kişilerde olması gereken özellikler

Grup çalışmasında bulunan kişilerle olması gereken özellikleri yazalım
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-11-30 06:02:31 #
Cevap :

Grup Çalışmasında Bulunan Kişilerde Olması Gereken Özellikler

1-Güvenilir olmalı: Grup çalışmasına katılan her bir birey işine gereken özeni göstermeli,
üzerine düşen görevleri yerine getirmeli, verilen görevlerde elinden gelenin en iyisini yapmalı, sözlerini tutmalı, takım arkadaşlarına güven vermelidir.

2-Yapıcı şekilde iletişim kurmalı:
Takımlar, düşüncelerini paylaşan ve fikirlerini açıkça ortaya koyabilen, dürüst ve saygılı kişilere ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla kişi takım arkadaşlarıyla yapıcı bir dil ve üslupla sağlıklı bir iletişim kurmalıdır. Fikirlerini pozitif bir şekilde ortaya koymalıdır. Takımda yer alan diğer kişilerin düşünce ve isteklerine saygılı davranmalıdır.

3. Aktif bir dinleyici olmalı: Takımlar, karşısındakini anlayan, söylediklerini algılayan ve başkalarının bakış açılarını ve düşüncelerini tarafsız bir şekilde gözden geçirebilen kişilere ihtiyaç duyarlar. Aynı şekilde, bir takım arkadaşı, diğerinin eleştirisini kendini korumaya almadan dinleyebilmelidir. Efektif iletişim ve problem çözme becerisi için en önemli şey önce dinleyip, sonra konuşmayı bilmektir. 

4. Aktif bir katılımcı olarak hareket etmeli: İyi birer takım arkadaşı olmak için olmazsa olmazlardan biri de aktif şekilde katılımcı olarak hareket etmektir. Toplantılara  hazırlıklı gelinmeli, konuya ilişkin metaryal, kitap, kaynak, dokümanlar temin edilmelidir. İşlere konsantre bir şekilde takım arkadaşlarını dikkatle dinleyip geliştirici yorumlar yapılmalıdır. Aktif katılımcı takım arkadaşı olmak,  işleri halletmek için inisiyatif kullanabilmeyi gerektirir.

5. Açık ve gönüllü bir şekilde bildiklerini paylaşmalı: İyi takım arkadaşları aynı zamanda paylaşımcı olmalıdır. Ellerindeki bilgileri ve deneyimi diğer arkadaşlarıyla paylaşmak için istekli olmalıdır. Takımda yer alan her bireyin konu ile ilgili güncel veri ve bilgilere hakim olduğundan emin olunmalıdır. Üzerinde çalışılan konu ile ilgili bilgi, belge, veri, analiz vs. iletişim kanalları yoluyla mutlaka paylaşılmalıdır. Bu konunun gelişiminin takibi, öncesi ve sonrasını kıyaslama açısından faydalı olacaktır.

6. İşbirliği yapmalı ve yardım etmeye açık olmalı: Etkili takım arkadaşları yetenek bilgi birikim ve yeteneğine göre birbirleriyle işbirliği içinde olmalıdır. Birbirlerine yardım etme konusunda istekli olmalıdır.

7. Esnek olmalı:  Takım arkadaşları değişen durumlarla başa çıkabilmelidir. Değişime açık olmalı ve değişime ayak uydurabilmelidir. Yeni bir durumdan şikayet etmek yerine neler yapılabileceği konusunda düşünülmelidir. Yeni durumların pozitif yanları görülebilmelidir

8. Takıma bağlı olmalı: İyi takım arkadaşları işlerine, takıma ve takımın işlerine özen göstermelidir. Çalışma alanına her gün kararlı, umursayarak gelinmelidir. Yapılan işe özen gösterilmelidir.

9. Sorun çözmede başarılı olmalı: İyi takım arkadaşları sorunları çözmek için gönüllü olmalıdır, problemler için birilerini suçlamamalı ya da sorun görmezden gelinmemelidir. Sorunları hızlı bir şekilde analiz edip çözüm odaklı çalışmak önemlidir.

10. Sabırlı olmalı: Yapılan işi sabırla yoğurup sonuca ulaştırmalıdır.
Grup Çalışması

0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Grup

Grup Kelimesinin Sözlük Anlamı
1. Grup ortak özellikleri olan varlıklar, nesneler bütünü.
2. Grup aynı yerde bulunan kimse veya nesneler bütünü, küme, öbek.
3. Grup (kimya), periyodik tablodaki tüm dikey sütunlara verilen ad.
4. Grup (sosyoloji), sosyolojide bir terim. Bknz : Sosyal Grup
5. Grup (matematik), soyut cebirde kullanılan matematiksel bir yapı.
6. Birden çok kelimeden oluşan fakat yapı ve anlamındaki bütünlük dolayısıyla cümle içinde tek bir öge gibi işlem gören ve yargı bildirmeyen söz dizisi. Ad.. - Yazıya Git..

02 | Grup Vurgusu

Grup vurgusuKelime gruplarında hangi hecenin daha şiddetle vurgulanacağını gösterir. Bir kelime grubunu oluşturan kelimelerden her birinin ayrı ayrı vurgusu olduğu gibi, kelime grubunun da, kelime vurgusunun üstünde, kendine özgü bir vurgusu vardır. Grup vurgusu, grubu oluşturan kelimelerdeki vurgulardan daha şiddetlidir. Türkçede grup vurgusu, yardımcı unsur olan (grubun başında yer alan) kelimenin vurgusunun bulunduğu hecededir: beyaz kitap, otuz kalem, evdeki hesap, evin kapısı, masa örtüsü, yuvarlak masa, dilim dilim, gitgide, koşa koşa, çarçabuk, su hava.. - Yazıya Git..

03 | Grup Fenomenine Bireysel Yaklaşımlar

Grup fenomeninin ilk analizleri, hepsi grup davranışlarının kişiler arası farklı olduğunu vurgulamıştır. LeBon’a göre, grup situasyonları düzenli sosyal adetlerin ve normların etkisini ortadan kaldırdığı için, grup üyelerinin davranışı daha içgüdüsel dürtülerle idare edilir hale gelmektedir. Freud, grup situasyonlarının öyle veya böyle bastırılan arzuların serbest kalışı ile sonuçlandığını ifade ettiğinde, benzer bir çizgide muhakeme yürütmüştür.
Bir grup içerisinde birey, tıpkı kendi başına davrandığı gibi davranır, ama.. - Yazıya Git..

04 | Grup İletişimi

Grup içi iletişim birbirine ileti gönderen ve birbirinin iletilerini kabul eden belirli sayıdaki kişi arasında sürdürülen iletişimdir. Grubun ortak özellikleri, grup iletişimini büyük ölçüde belirlemektedir. Grup iletişiminde kişiler arası iletişimde olduğu gibi aynı mekânı paylaşma ve iletişimin yüz yüze gerçekleşmesi söz konusudur. Her üye grup içinde birbirine bağımlı durumdadır.Organizasyonlarda hiçbir iletişim, sadece yönetici ve ast arasında olmaz. Grup iletişimi de bazı durumlarda aracı ile yapılan iletişim olarak gerçekleşebilir... - Yazıya Git..

06 | Grup çalışmalarında iş bölümü yapmanın önemi nedir

Grup çalışmalarında iş bölümü yapmanın önemi nedir - Soruya Git..

08 | Grup Nedir

Grup Nedir Anlamı Çeşitleri - Soruya Git..

09 | Gereken ilgi göstermeme bulmaca

Bulmacada Gereken ilgi göstermeme sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Gerekenden eksik bulmaca

Bulmacada Gerekenden eksik sorusunun 2 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • kocakemirberat
  kocakemirberat
  Belirtmemiş
 • Ali Hamza
  Ali Hamza
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • faruk özkan
  faruk özkan
  Belirtmemiş
 • Mehmet Özdogan
  Mehmet Özdogan
  Belirtmemiş
 • kardelen cik
  kardelen cik
  Belirtmemiş
 • amagabeak
  amagabeak
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • batuh
  batuh
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Süleyman Geyik
  Süleyman Geyik
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×