Nedir.Org
 • 1
21450
1
Okunma
15
Cevap
4
Soru :

Hayvanlar ile ilgili kompozisyon

Hayvanları anlatan 2 kompozisyon yazabilir misiniz?
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


312020-07-08 17:54:14 #
Cevap :

Hayvan Sevgisi Kompozisyon Örneği

Eminim ki  hepiniz bir defa da olsa bir hayvanın başını okşamış, ona sevgiyle bakmışsınızdır. Ve yine eminim ki hepiniz şunu çok iyi biliyorsunuz bu dünya sadece bize ait değil. Bizim ne kadar yaşama hakkımız varsa hayvanlarında özgürce yaşama hakkı vardır.

Bunları bildiğimiz halde birçok insan hala hayvanlara zarar vermekte, onlara şiddet uygulamaktadır. Belki inanmazsınız ya da inanmak istemezsiniz ama bu davranıştan utanmadan, hiç arlanmadan zevk alırlar.

Halbuki bir defa  da olsa hayvanların gözlerinin içine baksanız, sizden merhamet dileyen o masum tabloyu görürsünüz. Ama bazılarının kalpleri öylesine kararmış, öylesine mühürlenmiş ki bir hayvana verdiği zarar ona gayet normal gelmektedir.

Esasında her şey sevmekle başlar. Bizi biz yapanda sevmekten başkası değildir.Yüreğimizde bu sevgi okyanusu varken neden bu sevgiyi hayvanlara da göstermeyelim. Sizlerden merhamet bekleyen hayvanlara merhamet edin. Unutmayın ki hayvanları sevmeyen insanları sevmez; hayvanlara merhamet etmeyen insanlara hiç merhamet etmez.

Mavikuş ASLI 1 kişi beğendi
172020-07-08 17:53:12 #
Cevap :

Dünya üzerinde insanlar, hayvanlar ve bitkiler başta olmak üzere bir çok canlı yaşamaktadır. Her canlı yaşayabileceği uygun ortama adapte olur ve orada yaşar ve her canlının dünya üzerindeki ekosistemde bir görevi bulunmaktadır.

Canlılar arasında dünyayı değiştirmeye ve dünya üzerinde en fazla değişiklik yapmaya çalışan en becerikli canlılar ise insanlardır. Eğer insanlar hayvanları, bitkileri ve doğayı sevmezlerse hayvanların da bitkilerin de sonu olabilirler.

İnsanlar kendi dertlerini, ihtiyaçlarını, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilirler fakat hayvanlar öyle değildir. Hayvanlar; görürler, duyarlar, hissederler ancak kendilerini ifade edemezler ihtiyaçlarını dile getiremezler. Onları sahiplenmek ve onları doğada mutlu etmek ise biz insanların görevidir. Bu dünya üzerinde insanların yaşamak için ne kadar hakkı varsa hayvanların da en az insanlar kadar yaşamaya hakkı vardır. Ancak hayvanlar insanlar gibi değillerdir peki o zaman hayvanlar insanlar gibi kendilerini ifade edemiyorlar diye onları hor görmek, onlara eziyet etmek ve onları kendi kendine ölüme terk etmek doğru mudur?

Hayvanlar insana ayrı bir huzur verir aslında. Kafeste öten iki kanaryayı düşünün… Onların sesleri insanları farklı bir aleme götürür ve huzur bulur insanlar. Bu nedenle dışarıda kar yağarken kapımızın önüne bir kap mama ve su koymaktan aciz olmamalı insanlar hayvanları sevip onları ne kadar koruyabiliyorsak aslında o kadar vicdanlıyız demektir insan olarak.

Mavikuş ASLI 1 kişi beğendi
172020-07-08 17:53:39 #
Cevap :

Her canlının yaşamı değerlidir.  Bu canlılardan biri de hayvanlardır. İnsan dostu olan,  sevgiye ihtiyaç duyan, korunmak ve kollanmak isteyen  hayvanlar bize Yüce Allah’ın emanetidir.  Her insanın içinde hayvan sevgisi  olmalıdır. Hayvanlara acımasızca davranan kişi insanlıktan asla nasibini almamıştır.

Özellikle de sokak hayvanlarına sahip çıkmalıyız ve  onları yuvasız bırakmamalıyız. Yolda gördüğümüz aç hayvanlara birer kap yemek vermeliyiz ve onların da zor koşullarda sıcacık yuvaları olmasını sağlamalıyız. Onlara karşı şefkatli ve merhametli olmalıyız.  Ne yazık ki son zamanlarda hayvanlar, bazı kendini bilmez  kimseler tarafından çeşitli saldırılara ve  cinsel istismara uğramaktadır. İşte bu tür olaylara karşı dikkatli ve uyanık olmalıyız. Hayvanlara zarar vermeye kalkışan bir kişiyi hemen uyarmalıyız ve  o kişi ya da kişileri gerekli yerlere şikayet etmeliyiz.  Hayvanları koşulsuz sevmeliyiz ve onlara tıpki bir aile sıcaklığını hissettirmeliyiz.

Hayvan sevgisi ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız: ’’ İnsan ruhunun bir parçası hayvan sevgisini tadana kadar uyanmaz.” Anatole France.  Bunun için çevremizde gördüğümüz hayvanları da sarıp sarmalıyız ve onların bize güvenmesini sağlamalıyız.

Mavikuş ASLI 1 kişi beğendi
172020-07-08 17:54:40 #
Cevap :

Kedi


“Küçük yüzü pek sevimli idi: Pırıldayan, genç, hemen hemen çocuk gözleri ve pembe burnunun ucu görünüyordu. Vücudu, ipek gibi, tertemiz, sıcacık, güzel kokulu, dokunulması ve öpülmesi zevkli bir küme, Ankara yapağısı içinde kayboluyordu. Kulaklarının arasında canlı gözler üzerine bir kurdele gibi dümdüz yerleştirilmiş, siyah bir takke omuzlara atılıvermiş kısa, siyah bir pelerin ve en son, bir yelpaze gibi kımıldanıp duran sorguca benzer siyah bir kuyruk. İşte yeni kedimiz.”

Piyer Loti

Horoz


Sırtında sanki kanla, altınla işlenmiş ağır, parıl parıl bir manto! Başında vahşi ruhunun timsali gibi balta şeklinde kıpkırmızı tacı! Yerde hançer gibi keskin bir gaga! Sonra, ayaklarındaki mahmuz dediğimiz sivri süngüleri! Dikkat ederdim: Tavukların hiçbirini sevmezdi.

Yerde bir şey bulup “gıt gıt” diye çağırması, beni hiddetlendiren bir yalandı. Yiyecek bir şey buldu mu kendi yutardı. Yenmeyecek, yutulmayacak bir taş, bir kum parçası buldu mu hemen tavuğa ikram:
- Gıt, gıt, gıt!.

Ömer Seyfettin
Mavikuş ASLI 1 kişi beğendi

01 | Kompozisyonda Dikkat Edilecek Kurallar

Kompozisyonda Dikkat Edilecek Kurallar:1. Giriş bölümünde; konuya genel bir başlangıç yapılır,giriş bölümünü okuyan biri gelişmede nelerden bahsedebileceğimizi anlayabilmelidir,bu bölümde örnek verilmez,ayrıntılara girilmez, ancak,şunun için,bundan dolayı gibi açıklama gerektirecek ifadeler kullanılmamalıdır.Bu bölüm tek paragraftan oluşur.giriş bölümü tek cümleden oluşmamalı.2. Gelişme bölümünde; konu açıklanmaya başlanır,örnekler verilebilir,atasözü, özdeyiş veya gözlemlerden yararlanılabilir,bu bölümde birden fazla yardımcı fikir.. - Yazıya Git..

02 | Kompozisyon

Kompozisyon Nedir
1. Ayrı ayrı parçaları bir araya getirerek bir bütün oluşturma biçimi ve işi.
2. Öğrencilere duygu ve düşüncelerini etkili ve düzgün bir biçimde anlatmaları için yaptırılan yazılı veya sözlü çalışma, tahrir, kitabet.
3. Sanat yapıtında, parçaların bir bütün içinde düzenli olarak bir araya getirilmesi.
4. XX. y.y. başına dek, betiler kullanılarak yapılan resim.
5. Çağımızda renk, çizgi ve yüzeylerin dengeli ve uyumlu biçimde bir araya getirildiği resim.
Kompozisyonun TanımıYazıya Git..

03 | Hayvanlar Olmasaydı Ne Olurdu ?

MERHABAHayvanlar olmasaydı yeryüzündeki ekosistem bozulurdu. Habitat'da bozulurdu.İnsanların sağlıklarıda bozulurdu.Çünkü biz hayvanların besinlerinden yararlanıyoruz özellikle et ve sütten yararlanıyoruz. Eğer et ve süt olmasaydı insanların bünyesi zayıf olurdu. İYİ DERSLER - Yazıya Git..

04 | Kompozisyonda Konu

Konu, bir konuşmada, bir yazıda, bir eserde ele alınan düşünce, olay veya durumdur. Üzerinde söz söylenebilecek veya yazı yazılabilecek bir duygu, bir düşünce, bir haber, bir sorun, bir eşya, bir olay... kompozisyon için konu olabilir.
Yazmaya başlamadan önce konunun tespiti ve sınırlaması yapılmalıdır. Hakkında yazı yazmaya değer, ilginç, yazanın yeteneklerine ve geliştirilmeye uygun, bol kaynaklı konuların seçilmesinde yarar vardır.
Planlamanın daha kolay ve doğru yapılması, konunun iyi anlaşılmasına, sınırlarının iyi tespit.. - Yazıya Git..

05 | Hayvanlarda Üreme Ve Başkalaşım

Hayvanlarda Üreme ve Başkalaşım Slaytını üstten dosya içerik bölümümüzden indirebilirsiniz. - Yazıya Git..

06 | Kompozisyon yazmanın temeli ne

Kompozisyon yazmanın temeli nedir? - Soruya Git..

07 | Hayvanların korunmasıyla ilgili kısa bir haber yazınız.

Hayvanların korunmasıyla ilgili kısa bir haber yazınız. kısa olsun. - Soruya Git..

08 | Hayvanlarda bulunan üç tip iskeletin birbirinden farkları nelerdi...

Hayvanlarda bulunan üç tip iskeletin birbirinden farkları nelerdir? Açıklayınız - Soruya Git..

09 | Kompozisyon yazma kuralları nedir ?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

10 | Kompozisyon nasıl yazılır

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • cankync
  cankync
  Belirtmemiş
 • burak11
  burak11
  Belirtmemiş
 • zehraa16
  zehraa16
  Belirtmemiş
 • Ramazan kaman02
  Ramazan kaman02
  Belirtmemiş
 • Ramazan kamn
  Ramazan kamn
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Azra00
  Azra00
  Belirtmemiş
 • Eren kağan Şenol baba 123
  Eren kağan Şenol baba 123
  Belirtmemiş
 • Lilisaya
  Lilisaya
  Belirtmemiş
 • Adamın iyisi kadının seksisi
  Adamın iyisi kadının seksisi
  Belirtmemiş
 • Gece kızı
  Gece kızı
  Belirtmemiş
 • Selma nur
  Selma nur
  Belirtmemiş
 • Meral aleyna
  Meral aleyna
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • muhterem nur
  muhterem nur
  Belirtmemiş
 • ali70
  ali70
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Koalaa
  Koalaa
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya