Nedir.Org
 • 1
9849
0
Okunma
10
Cevap
1
Soru :

Her şeyin ondan çıktığı ve her şeyin temelini belirliyen ilke

Her şeyin ondan çıktığı ve her şeyin temelini belirliyen ilke sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bölüm: Felsefe
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor


Verilmiş Cevaplar


152021-03-04 15:31:31 #
Cevap : Varlığın ilk maddesinin ne olduğu; ilk neden, ilke ve arkhe olarak isimlendirilmiştir.

Bknz:  Arkhe

İLK NEDEN VE DEĞİŞİM DÜŞÜNCESİ

MÖ 6.yy ilk dönemleri filozofların cevapları doğada aradıkları dönemdir. Bu nedenle onlara doğa filozofları denilmektedir. Bu dönemin ana problemi varlığın, ilk nedeninin (arkhe) ne olduğu düşüncesidir. İlk neden her şeyin ondan çıktığı ve her şeyin temelini belirleyendir. İlk neden problemi bir yandan öz (mahiyet) tartışmalarına bir yandan varlığın değişim tartışmalarına dönüşmüştür. Doğa filozoflarından Tales, Anaximandros, Anaximenes, Empodekles ve Demokritos varlığın özü tartışmalarında ilk neden anlayışıyla öne çıkmıştır.

Varlığın değişimi tartışmalarında ise iki karşıt fikre sahip olan Heraklitos ve Parmenides vardır. Ayrıca Lao Tse’nin görüşleri de önemlidir.

Thales : Su varlıklarının tümünün nedeni, ilk maddesidir. Değişen her şeyde değişmeden varlığını sürdürendir. Suyun soğuduğunda buz, ısındığında buhar olması suyun tüm varlıklarda farklı biçimlerde var olduğunu gösterir.

Anaksimandros : İlk madde olan Aperion duygusal olmayan bir varlık, soyut bir ilgidir. Aperion tüm varlıkların temelidir. Aperion’dan ilk önce birbirine karşıt sıcak ve soğuk ortaya çıkmıştır. Bütün varlıklarda bu  iki durumun oluşturduğu zıtlıktan oluşur.

Empedokles : Filozof ve bilim insanıdır. Tıp, biyoloji, psikoloji, devlet yönetimi gibi alanlarda çalışmıştır. Empedokles’e göre arkhe su, toprak, hava ve ateşten oluşmaktadır. Kendinden başka bir şeye indirgenemeyen ve hareketsiz olan bu maddeleri hareket ettiren bir gücün olması gerektiğini söyler.  Bu güç sevgi ve nefrettir. Sevgi birleştirici, nefret ayrıcı ilkedir.

Demokritos : Varlık anlayışında atomcu görüşü savunan ilk filozoftur. Felsefe dışında matematik, tıp, teknik, fizik ve psikoloji ile ilgilenmiştir. Ona göre arkhe maddenin en küçük yapı taşına kadar bölünüp artık bölünemeyecek hale geldiğinde elde kalan son parçadır. O, bu parçaya atom demektedir. Atomlar sonsuz değişmeyen, boşluksuz ve yer kaplayan özelliktedir. Atomlar uzayda ve boşlukta hareket eder. Basınçları sonucu sınırsız şekiller halinde birleşerek varlıkları oluşturur. Atomların bir araya gelmesi doğum, ayrılması ise ölümü ifade eder. Demokritos’un atomların hareket, birleşme ve ayrışma durumlarına yönelik düşüncelerine ; felsefe ve bilimlerdeki nedensellik fikrine kaynaklık etmiştir.

Lao Tse : Taoizmin kurucusudur. Tao patika, yol daha sonraları ise inanç ve öğreti anlamında kullanılmıştır. Lao Tse’ye göre dünya var olan ve var olmayanlardan meydana gelmiştir. Var olmayanların isimlendirilmesiyle var olanlar oluşmuştur. Bu değişim sonsuz bir kaynaktan beslenir. Bu kaynak Tao’dur. Her şey Tao’dan çıkar ve yine ona döner. Tao, bu haliyle tüm değişimlerin içinde değişmeden kalandır.

Heraklitos : Felsefede varlığın ‘’oluşu ve değişimi’’ denilince akla gelen ilk filozoftur. Heraklitos’a göre arkhe ateştir. Varlık ateşten başlayıp tekrar ateşe dönecek olup sürekli bir değişim içindedir. Bu değişim zıtların mücadelesi, savaşı ile gerçekleşir. ‘’Bir nehirde iki kere yıkanılmaz.’’ sözü ile değişimi anlatır. Sürekli değişim içinde olan varlık, statik ve durağan değil dinamik ve hareketlidir. Varlıktaki değişimi gösteren mücadele ve savaş rastlantısal değil belirli bir ilke ve düzene göre gerçekleşir. Evrene düzen veren bu ilkeye Heraklitos Logos adını verir.Logos (evreni yöneten yasa) insanında pay aldığı tanrısal akıl anlamına gelir. Heraklitos değişim, oluş, diyalektik düşünceler ile kendinden sonraki filozofları derinden etkilemiştir.

Parmenides : Herakleitos’tan farklı olarak değişim ve oluş düşüncelerini kabul etmez. Parmenides düşünce merkezine ‘’Varlık vardır, varlık yoktur.’’ ilkesini temel almıştır. Ona göre varlık ezeli (ebedi), bölünmez, boşluk içermeyen ve hareketsiz olandır. Varlık aldatıcı olarak çokluk olarak görünse de asıl olarak varlık ‘’ Bir olan’’dır. Bir değişmez ve hareket etmez. Her şeyin var edicisidir. Nesnel dünyaya ait değildir. Duyularla algıladığımız bu dünya aslında yanılsamadır. Bir’e duyularla değil ancak akıl ve düşünce ile ulaşabiliriz.

Değişimi reddetmesi ve duyulara olan güvensizliği bilgi konusunda aklı  ön plana çıkarması kendinden sonraki birçok filozofu derinden etkilemiştir.

0 kişi beğendi


6 kız 5 bacak. Görünmeyen bacağın sahibi kim?

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Soru Sor Çözülemeyen Sorular
Bulmaca Sözlüğü Aöf Puanı Hesaplama En İyi 10 Kiralık Villa

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Felsefe Bölümü Yeni Sorular


Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Hayatımın karamanı34
  Hayatımın karamanı34
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • j y n 03
  j y n 03
  Belirtmemiş
 • BİLGİNİN IŞIĞI
  BİLGİNİN IŞIĞI
  Belirtmemiş
 • Yuself
  Yuself
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
AÖF Test Çöz Uygulamamız
762.764 Soru
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×