Nedir.Org
 • 1
19446
1
Okunma
303
Cevap
1
Soru :

I. TBMM’nin (Gazi Meclis) özellikleri nelerdir? Açıklayınız.

4. I. TBMM’nin (Gazi Meclis) özellikleri nelerdir? Açıklayınız.
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 gün önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172021-01-13 22:18:13 #
Cevap :

İLK TBMM’ NİN ÖZELLİKLERİ


 1. İlk TBMM ile işgallere karşı oluşan direniş tek bir çatı altında toplanmıştır.
 2. İlk TBMM ile milletin iradesi ülke yönetiminde egemen kılınmıştır (Ulusal egemenlik gerçekleştirilmiştir.).
 3. Osmanlı Mebusan Meclisi milletvekilleri de TBMM’ye katılmışlardır. Bu yönüyle TBMM farklı görüşteki kişilere de açık olduğunu göstermiştir.
 4. TBMM güçler birliğini benimsemiştir. Bu nedenle “olağan üstü yetkilere sahip meclis” ya da “ihtilalci meclis” anlarını almıştır.
 5. İlk TBMM olağan dışı şartlarda kurulmuş. Türk Milleti’nin bağımsızlığına düşkünlüğünü ve bir o kadar tarihten gelen teşkilatçılığını göstermektedir.
 6. Kurtuluş Savaşı’ndaki bütün savaşlar ilk TBMM tarafından yönetildiği için bu meclise “savaş meclisi” de denilmiştir.
 7. Yeni Türk devleti’nin ilk kurumlarını kurması ve temel yasalarını kabul etmiş olması nedeniyle İlk TBMM “kurucu meclis” olarak da adlandırılmıştır
 8. TBMM’nin açılmasıyla Temsil heyetinin görevi sona ermiştir.
 9. İtilaf Devletleri temsilcilerine telgraflar çekilerek İstanbul Hükümeti ile imzalanacak olan hiçbir antlaşmanın kabul edilmeyeceği bildirilmiştir.
 10. İlk TBMM’de azınlık milletvekillerinin bulunmaması bu meclisin milliyetçi niteliklere sahip olduğunun göstergesidir.
 11. 23 Nisan 1920’de açılmış olan İlk TBMM,1 Nisan 1923’te seçimlerin yeniden yapılması için çalışmalarına son vermiştir.İkinci TBMM 11 Ağustos 1923 günü çalışmalarına başlamıştır.
 12. İlk TBMM halkın içinden doğan tamamen milli bir oluşumdur. Milletin işgaller kaşında gösterdiği doğal bir tepkidir. Mustafa Kemal Atatürk ise bu oluşumun lideridir.
 13. İlk TBMM ile meclis hükümet sistemi baz alınmıştır. TBMM başkanı aynı zamanda devlet başkanıdır.
 14. Savaş anında olmasından dolayı ve otoritesini sağlamak için İlk TBMM bütün yetkileri kendisinde toplanmıştır. Bu güçler yasama yürütme ve yargıdır. Günümüzde ise bu güçler farklı kurumlarda bulunmaktadır. Yasama yetkisi TBMM yürütme yetkisi hükümet yargı yetkisi ise bağımsız mahkemelerdedir.
 15. Milli birlik sağlamak için saltanat ve hilafet hakkında bir karar alınmıştır. İlk TBMM ‘nin öncelikli amaç ülkeyi düşmandan temizlemektir.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | I. Meşrutiyet

Islahat ve Tanzimat fermanlarının yayınlanmasının ardından sona ermeyen ülke, yönetim, ekonomi ve dış ülkeler ile olan sorunlar sona ermemiş, ülke yönetimi üzerinde baskılar artmıştır. Bu sorunların çözümü için meşrutiyetin ilan edilmesi baskıları artmıştır.  I. Meşrutiyet Avrupa’ ya eğitim için giden öğrencilerden aydın bir sınıf oluşmuş ve bunlara Jön Türkler (Genç Türkler veya Genç Osmanlılar) denmiştir. Bu grupta Namık Kemal, Ziya Paşa, Mithat Paşa ve Hüseyin Avni gibi aydınlar bulunuyordu. Jön Türkler devletin içinde bulunduğu.. - Yazıya Git..

02 | I. İktisat Kongresi

İzmir İktisat Kongresi veya I. İktisat Kongresi (17 Şubat-4 Mart 1923)[1], İzmir'de Banka-Han binasında toplanan 1135 delege ile yeni Türkiye'nin ekonomik sorunları tartışıldığı bir kongredir.[2] Dönemin Türkiye yönetici kadrosu Kurtuluş Savaşı ile kazanılan zaferden sonra prensip olarak siyasi ve ekonomik bağımsızlığı öngörmüştü. TBMM'nin bu dönemde başlıca uğraşı yurdu işgalden kurtarmak olsa da, öngörülen bu ekonomik bağımsızlık hedefinin nasıl gerçekleştirileceğine dair bir kongre yapıldı.

İzmir İktisat Kongresi Neden.. - Yazıya Git..

03 | I. Dünya Savaşı

I. DÜNYA SAVAŞI (1914-1918)Nedenleri :** Sanayi inkılabı sonucunda devletler arasında Pazar ve hammadde arayışından doğan sömürgecilik yarışı ve ekonomik rekabet** Ekonomik yarışın devletler arası bloklaşmalara sebep olması** Almanya ile Fransa arasında Alsac-e Lorainne (Alsas Loren) bölgesinden doğan çekişme** Rusya ile Avusturya – Macaristan İmparatorluğu arasında Ruslar’ın panislavizm politikasından doğan gerginlik** Ruslar’ın Osmanlı toprakları üzerindeki emelleri ve sıcak denizlere inme politikası** Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun.. - Yazıya Git..

04 | I. Bayezid

Bakınız : Yıldırım Bayezid - Yazıya Git..

05 | I. Meşrutiyet, Niçin Iı. Abdülhamit Tarafından Kaldırıldı

Soru: I.Meşrutiyet, niçin Padişah II.Abdülhamit tarafından kaldırılmıştır?Cevap: 1. I. Meşrutiyeti Sultan Abdülaziz'i tahtan indirip zorla 2. Abdülhamit'e ilan ettiren Genç Osmanlılar seçimlerden sonra kurulan meclis ile ülke yönetimine başladılar.2. Meşrutiyetin ilanından bir süre sonra başlayan 1877 - 78 Rus Savaşında alınan başarısız sonuçları bahane eden Padişah 2. Abdülhamid Meclis-i Mebusan-ı 13 Şubat 1878’de Kanuni Esasiye'yi askıya alarak meclisi kapatmıştır.3. Avrupa'nın desteği ile yapılan bu değişim beklenildiği gibi etkili.. - Yazıya Git..

07 | I. Dünya Savaşı sonunda İtilaf Devletleri ile Almanya ara...

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | I. Meşrutiyet’in, demokrasi ve insan hakları alanında getirdiği y...

I. Meşrutiyet’ in, demokrasi ve insan hakları alanında getirdiği yenilikler nelerdir? - Soruya Git..

10 | I. Dünya Savaşı’nın çıkış nedenleri nelerdir?

I. Dünya Savaşı’nın çıkış nedenleri nelerdir madde madde? - Soruya Git..


Tarih Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • sudenaz1551
  sudenaz1551
  Belirtmemiş
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • Almina 09
  Almina 09
  Belirtmemiş
 • İrem Beyza
  İrem Beyza
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • İrem Taze
  İrem Taze
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • Batuh
  Batuh
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×