Nedir.Org
 • 1
2518
6
Okunma
3032
Cevap
4
Soru :

İklimin insan faaliyetlerine etkisi

iklimin insan faaliyetlerine etkisi Ne Kısa Ne Uzun ACİL!!!!!!!!!!
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


22015-12-06 15:58:26 #
Cevap : İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkileri
İklimin Giyinmemize, Kıyafetlerimize Etkisi
Bulunduğumuz bölgenin iklimi, insanların giyim şekillerinde değişikliklere yol açar. Yağmuru bol olan Karadeniz Bölgesi’nde şemsiye, yağmurluk, çizme gibi giysiler tercih edilir. Yazları sıcak geçen güney ve batı bölgelerinde insanlar açık renk, pamuklu, ince kıyafetleri tercih ederler. Kışları çok soğuk geçen doğu bölgelerimizde insanlar kalın ve soğuktan koruyan giyecekler giyerler.

İklimin Yerleşim ve Ev Türlerine Etkisi
Yıllık yağış miktarının bol olduğu ormanlık bölgelerin kırsal kesimlerinde ahşap evler yaygınken (Karadeniz Bölgesi), yıllık yağış miktarının az olduğu kurak ve yarı kurak bölgelerin kırsal kesimlerinde ise kerpiç evler (İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgeleri) yaygındır. İklim koşulları elverişsiz olan çok soğuk, çok sıcak ve kurak bölgelerde evler az sayıdadır. Buna bağlı olarak nüfus da azdır.

İklimin Beslenme ve Tarım Ürünlerine Etkisi
İklimin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisi oldukça belirgindir. Bir bölgedeki iklim tarım ürünlerinin çeşitliliklerini etkiler. Bir yerde bir ürünün yetişmesi iklime bağlıdır. Örneğin; yaz mevsiminin erken başladığı bölgelerde tarım ürünleri erken olgunlaşır. Yani her ürünün yetişme koşulları iklim açısından farklıdır. Bu nedenle, iklim çeşitliliği fazla olan bölgelerin tarımsal ürün çeşitliliği de fazladır. Örneğin; Akdeniz Bölgesi’nde birçok tarım ürünü erken yetişir. Bu ürünler beslenme şeklini de etkiler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde iklim koşullarından dolayı hayvancılık yapıldığından et yemekleri daha çok tüketilir. Yaz aylarında Karadeniz bölgesinde pamuğun yetişmesi için uygun sıcaklık bulunsa da pamuk yetiştirilemez. Çünkü Karadeniz bölgesinde iklime bağlı olarak yaz aylarında da görülen yağış pamuk tarımını engeller.

Bunlardan başka iklim günlük yaşantımızı da etkiler
Sisli havalarda hava, deniz ve kara ulaşımı aksar, aşırı yağış ve donma nedeniyle yollar bozulur, fırtına ve tipi ulaşımı aksatır. Çığ ve heyelan yol yapımını zorlaştırır. Kışların soğuk geçtiği bölgelerde yollar kapanabilir. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi, Bolu Dağı gibi.
0 kişi beğendi
12015-12-06 20:46:08 #
Cevap : karadeniz ve marmara kuzey kıyılarında yaz mevsimi sıcak olmaz kışlar ılık geçer her mevsim yağışlıdır. batıya doğru yağışlar azalır.
0 kişi beğendi
12016-12-03 21:50:48 #
Cevap : ikllime göre yiyecekler besinler değişir ve zenginleşmemiş yerlerin zenginleşmesini sağlar
0 kişi beğendi
02015-12-06 15:58:52 #
Cevap : İklimin insan ve çevre üzerine pek çok etkisi vardır. İklim, insanların yeryüzüne dağılışlarını, ekonomik faaliyetlerini, yiyecek ve giyeceklerini, fizyolojik gelişimlerini, karakterlerini,kültür faaliyetlerini etkiler. 

Bu etkilere ilaveten iklim: 
* Endüstrinin dağılışını etkiler. 
* Konut tipini ve malzemesini etkiler. 
* Ulaşım faaliyetlerini etkiler. 
* Turizm faaliyetlerini etkiler. 
* Tarım faaliyetlerini etkiler. 
* Tarım ürünleri çeşitliliğini etkiler. 
* Toprak oluşumunu ve verimlilik derecesini etkiler. 
* Yeryüzü şekillerinin oluşumunu etkiler. 
* Bitki örtüsü çeşitliliğini etkiler. 
* Göllerin oluşumunu ve göl sularının kimyasal özelliğini etkiler. 
* Akarsu debilerini ve rejimlerini etkiler. 
* Hayvan türleri ve dağılışını etkiler. 
* Dış kuvvetlerin etki alanlarını ve dağılışını etkiler. 
* Kayaların çözülme türünü belirler. 
* Erozyonu etkiler. 
* Kalıcı kar sınırı yükseltisini etkiler. 
* Denizlerin tuzluluk oranlarını etkiler.
0 kişi beğendi

01 | İnsan Sağlığında Spor Ve Beden Eğitiminin Önemi Nedir

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR KAVRAMLARI
1-Beden Eğitimi Nedir ?
Beden Eğitimi, bireyin fiziksel aktiviteler aracılığıyla, psikomotor, bilişsel ve toplumsal alanda gelişimine katkıda bulunan bir süreçtir.İnsanın, toplum kurallarına uygun olarak yaşaması, birbiriyle olan ilişkilerinin iyi örneğini verebilmesi, yardımsever, insan haklarına saygılı, dürüst davranması, zeki, ruhsal ve fiziksel yapı itibariyle sağlıklı olmasıyla bağlantılıdır.Beden Eğitimi, insanın sosyalleşebilmesi ve kişiliğini bulup doğru bir çizgi üzerinde yol almasında.. - Yazıya Git..

02 | İnsan

insan: hangi bilgi türünden, ideolojiden bakıldığına göre değişen insan, öncelikle toplumları kendini varetmesi sürecinde temel konu olarak gündeme gelir. insan için bugün söyleyeceğimiz, doğadan evrimle getirdiği özelliklerinin haricinde 23 bin gene sahip(inanç, düşünme, matematik, cinsel yasaklılık gibi) ve bu genlerin etkinliğini, verimliliğini, doğa yasalarına değil toplumun yasalarına ve insanlaşma yasalarına bağlamış canlıdır. insanın temel özelliklerinden biri, kişinin toplumsal varlık olmasıdır. insanın beyinsel gelişimi toplumun.. - Yazıya Git..

03 | İnsan Hakları İhlallerine Karşı Çözüm Önerileri

Soru: İnsan hakkı ihlallerine karşı sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir?Temel İnsan Hakları Nelerdira. Yaşama Hakkıb. Sağlık Hakkıc. Eğitim Hakkıd. Mülk Edinme Hakkıe. Seyahat Hakkıf. Haberleşme Hakkıg. Kanun Önünde Kendini Savunma Hakkıh. Hak Arama Hakkıi. Seçme ve Seçilme Hakkıj. Özel Yaşamın Gizliliği Hakkık. Devlet Hizmetlerinden Eşit Olarak Yararlanma Hakkı…Çözüm Önerileriİnsan hakları ihlallerine önlemenin en önemli yolu kanun ve yasalardır. Kanun ve yasalar insan haklarına önem verir ve korumaya çalışırsa sorunların büyük kısmı.. - Yazıya Git..

04 | İnsanlardaki İçgüdüler

Freud, içgüdüleri iki grupta toplar; cinsel içgüdüler ve benliği korumaya yönelik içgüdüler.

Fakat biz günümüzde insanda var olan, toplamına Libido (biyolojik enerji ya da güç) adı verilen içgüdüleri size sayacağız.

İnsani Güdüler Nelerdir
1. Beslenme İçgüdüsü
Daha doğumdan hemen sonra bebekte meme emme güdüsü olarak başlar.

2. Dışkılama İçgüdüsü
Doğumdan hemen sonra başlayarak, sindirim sonu oluşan atıklar ile kandaki yararsız, zararlı ya da fazla maddelerin serbestçe.. - Yazıya Git..

05 | İnsanlar neden kavga ederler

"İnsanlar neden kavga eder?" sorusunu eminim benden başka dünya var olduğundan bu zamana kadar geçen sürede milyonlarca insan düşünmüştür.İnsanlar neden kavga eder , neden anlaşamaz , neden ayrılırlar. Bu sorunun yanıtı aynı olsa da sorun her zaman kişiden kişiye göre farklılıklar gösterir.

Bana göre insanların kavga etmeleirnin en büyük nedeni iletişimsizliktir. İnsanlar anlaşılmadıkları , anlatamadıkları ve hazmedemedikleri şeyler yüzünden kavga ederler. Bunların yanı sıra doğuştan sinirli olanlar , aşırı kıskançlar ve.. - Yazıya Git..

06 | İnsanların doğuştan gelen temel hakları nelerdir

İnsanların doğuştan gelen temel hakları nelerdir - Soruya Git..

07 | İnsanda soluk alıp verme hızını etkileyen faktörler nelerdir...

İnsanda soluk alıp verme hızını etkileyen faktörler nelerdir - Soruya Git..

08 | İnsan hakları ve özgürlükler için kısa bir kompozisyon

lütfen kısa olsun... İnsan hakları ve özgürlükler için kısa bir kompozisyon - Soruya Git..

09 | İnsan kalbinde bulunan kapakçıkların görevleri nelerdir?

İnsan kalbinde bulunan kapakçıkların görevleri nelerdir? - Soruya Git..

10 | İnsanlar toplumdan nasıl etkilenir

İnsanlar toplumdan nasıl etkilenir - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Vurgun4
  Vurgun4
  Belirtmemiş
 • Fasterx
  Fasterx
  Belirtmemiş
 • Paksoy
  Paksoy
  Belirtmemiş
 • Jemka
  Jemka
  Belirtmemiş
 • Batuh
  Batuh
  Belirtmemiş
 • Dinconur
  Dinconur
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya