Nedir.Org
 • 1
19446
1
Okunma
19
Cevap
3
Soru :

İletişimde kanal nedir

Iletişimde kanal nedir
Bölüm: Psikoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172020-10-28 20:10:30 #
Cevap : Kanal, mesajın göndericiden alıcıya iletildiği yoldur. Etkin bir iletişim için kullanılan kanal, mesaja uygun olmalıdır. Mesajın bozulmadan iletilmesi uygun bir kanalla mümkün olur.

Burada kastedilen uygunluk, mesajın türüne göre seçilecek kanalın uygunluğudur. Mükemmel bir kara yolu otomobil için önemlidir.

Ancak bir tren açısından hiçbir anlam ifade etmez. Bu bakımdan mesaj için uygun bir kanal, iletişim açısından bulunması gereken önemli bir unsurdur.

İletişimin unsurları şeması

Kanal, ışık, radyo, ses dalgaları, telefon kabloları ve sinir sistemi gibi mesajı taşıyan araçlardır.

İletişim kanallarını genel olarak kişiler arası ve kitle iletişimi olarak iki ana başlık altında sınıflandırarak açıklayabiliriz.

Kişiler arası iletişim kanalları, kaynak ile alıcının yüz yüze gelmesi durumunda, bireyin söz, yazı, resim, fotoğraf ya da hareketi ile olabilir.

Kitle iletişim kanalları, kaynak tarafından kodlanan bir mesajın, televizyon, film, gazete, video vb. kitle iletişim araçları ile iletilmesi durumunda gerçekleşir.

Kitle iletişiminde kullanılan kanallar, birey ya da grup olarak kaynağın mesajlarını çok sayıdaki alıcı gruplara ulaştırmasını sağlar.

İletişimin öğeleri şeması

İletişim kanalları, duyu organlarını uyarabilen ve belli fiziksel özellikleri olan araçlardır. Dolayısıyla iletişim kanalları, uyardıkları duyular açısından işitsel, görsel kanallar, dokunma, koklama, tat alma ile ilgili kanallar olarak da sınıflandırılırlar.

Alıcı, kod açmayı beş duyusunu kullanarak gerçekleştirebilir. Bir mesaj görülebilir, dokunulabilir, duyulabilir vb. bir özellik taşıyabilir.

Ne kadar çok duyu organı iletişimin gerçekleşmesi için kullanılırsa iletişim de o denli etkili olur.

iletişimde kanal

İletişimin etkili olabilmesinde, kanal seçiminin çok büyük önemi vardır. Hangi kanalın seçileceği, iletişimin amaçları, alıcının özellikleri ile zaman ve mekânın sınırlılıklarına bağlı olarak değişir. İletişimde, kime, ne için, neyi iletmek istediğimiz ile kullanacağımız kanal arasında da sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Kitle iletişiminde kanal seçimi;


 1. En az maliyetle en çok sayıda kişiye hangi kanalların ulaşabileceği,
 2. Hangi kanalların en çok etkiye sahip olduğu,
 3. Hangi kanalların kaynağın amaçlarına daha çok uygunluk taşıdığı,
 4. Hangi kanalların mesaj içeriğine daha uygun olduğu gibi birtakım ölçütlere göre belirlenir.
0 kişi beğendi
152020-10-28 11:18:53 #
Cevap : İletişimde mesajın göndericiden alıcıya ulaşmasını sağlayan ortam, yöntem ve teknikler demektir.
0 kişi beğendi
02020-10-28 11:20:27 #
Cevap : Mesajın kaynaktan hedefe ulaştığı yol kanaldır. Kanal; söz, yazı, rakam, beden dili hareketleri gibi araçlardır.
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | İletişimde Kanal

Kanal, mesajın göndericiden alıcıya iletildiği yoldur. Etkin bir iletişim için kullanılan kanal, mesaja uygun olmalıdır. Mesajın bozulmadan iletilmesi uygun bir kanalla mümkün olur.Burada kastedilen uygunluk, mesajın türüne göre seçilecek kanalın uygunluğudur. Mükemmel bir kara yolu otomobil için önemlidir.Ancak bir tren açısından hiçbir anlam ifade etmez. Bu bakımdan mesaj için uygun bir kanal, iletişim açısından bulunması gereken önemli bir unsurdur.Kanal, ışık, radyo, ses dalgaları, telefon kabloları ve sinir sistemi gibi mesajı taşıyan.. - Yazıya Git..

02 | İletişimde Mesaj

Bir yaşantıya ait duygu ve düşüncenin kodlanarak sözlü, sözsüz veya yazılı bir anlatımla alıcı kişiye ulaşmasını sağlayan sembollere mesaj denir. Sembollerin tek başlarına bir anlamları yoktur.Sembollere anlamları gönderici ve alıcı yükler. Eğer alıcının verdiği ve göndericinin algıladığı anlamlar birbirlerine uygun ise "tam iletişim" söz konusu olur. Mesajlar, bir vericiden çıkan duygu ve düşüncelerin, alıcının duyu organlarınca algılanmasına yöneliktir.Mesaj alıcıya ait ne kadar çok duyu organına ulaşırsa anlatım o ölçüde güçlü.. - Yazıya Git..

03 | Kanalizasyon

Pis ve atık suların özel kanallar aracılığıyla belli merkezlerde toplanıp atılmasını sağlayan sistem, şebeke Cümle 1: Türkiye Büyük Millet Meclisi ...kapalı oturumlar yapabilir... - Anayasa - Yazıya Git..

04 | İletişimde Alıcı (Hedef)

İletişim sürecinde kaynağa hedef olan kişi, grup ya da kitleye iletişim sürecinde alıcı denir. Alıcı bir kişi, örgütlenmiş bir grup, örgüt ya da toplum olabilir.İletişimin gerçekleşmesi için en az iki kişiye ihtiyaç vardır. Bunlardan biri kaynak, diğeri alıcıdır. İnsan kendisiyle kurduğu iletişimin dışında, tek başına bir iletişim kuramayacağına göre, mutlaka alıcı veya alıcılar gerekir. Kodlanmış mesajı alan ve kodunu açan kişi alıcıdır.Alıcı; mesajı taşıyan sembolleri algılayıp anlam vererek iletişimi sonlandırır ya da kendisi.. - Yazıya Git..

05 | İletişimde Kaynak (Gönderici, Verici)

İletişimde Kaynak Nedir
Gönderici olmadan iletişim kurulamaz. İletişimde en önemli sorumluluk göndericiye aittir. Çünkü iletişim sürecini başlatan ve mesajı kodlayarak gönderen odur. Vericinin yoğun ve etkin bir iletişim kurabilmesi için alıcının mümkün olduğu kadar çok duyusuna ulaşması gerekir.Gönderici, iletişimi başlatan veya iletiyi gönderendir. İletişim ilk önce göndericinin zihnindeki düşüncelerle ortaya çıkar. Kaynak, sahip olduğu tecrübe ve bilgilere göre bir mesaj oluşturur.Mesajı iletmeden önce onu "kod"lar. Bir düşünceyi.. - Yazıya Git..

06 | Kanal dönüt baglam ile ilgili örnekler

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | İletişimde kitle iletişim araçlarının önemi

Iletısımde kitle ıletısım araclarının onemı nedir - Soruya Git..

10 | Kanal Ark bulmaca

Bulmacada Kanal Ark sorusunun 4 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..


Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. iletişimde kanal nedir
 2. iletişimde kanal nedir örnek
 3. kitle iletişimde kanal nedir
 4. iletişimin öğeleri kanal nedir
 5. iletişimin kanal engelleri nedir
Psikoloji Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Serdal Kayali
  Serdal Kayali
  Belirtmemiş
 • Burak Körkuş
  Burak Körkuş
  Belirtmemiş
 • Dillen
  Dillen
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • kardelen cik
  kardelen cik
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • Betül Yanık
  Betül Yanık
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Süleyman Geyik
  Süleyman Geyik
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×