Nedir.Org
 • 1
2131
30
Okunma
6577
Cevap
5
Soru :

İnsan hakları ve özgürlükler için kısa bir kompozisyon

lütfen kısa olsun... İnsan hakları ve özgürlükler için kısa bir kompozisyon

Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


242015-11-07 14:31:23 #
Cevap : İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerdir. İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. Diğer yandan insan hakları terimi bir ideali içerir. Bu terimi kullananlar, bu alanda olanı değil, olması gerekeni dile getirirler.
İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır.

Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.”
0 kişi beğendi
192015-11-07 14:31:51 #
Cevap : ÖZGÜRCE YAŞAM   Her insan eşit hak ve özgürlükler çerçevesinde doğar. Din, dil, ırk ve renk inanç ayrımı gözetmeksizin herkes eşit haklara sahiptir. İnsanlar haklarına göre bağımsız düşüncelere sahiplerdir. Bütün insanlar haysiyet ve hakları bakımından eşittir. Hiçbir ayrım yapmadan bütün haklardan ve özgürlüklerden yaralanabilir. Kişinin özü ile yaşamasını sağlayan insan haklarıdır. Çünkü, insan nerede olursa olsun hangi ülkede yaşıyor olsa bile dini, dili, inancı, rengi onu oluşturan unsurlardır. Kimseye hesap vermeden düşüncesini vb. şeyleri özgürce yapabilmesi söyleyebilmesi onun hakkıdır. En başta insan yaşama hakkına sahiptir. Özgürlüğü, sağlığı, eğitimi… Zaten akıl ve vicdana sahip bir birey hiçbir ayrım yapmadan birbirlerinin zihniyetine saygı duyarak onun haklarını bilir. Ve insanlar arasındaki kardeşliği göz ardı etmeden din, dil ayırmadan insanı olduğu gibi kabul edenler, sorumluluğunu da bilen insanlardır. Din, vicdan, düşünce özgürlüğüne sahip olan insanlar başka bir inanç dil vs. şeylerde fikirlerini özgürce söyleyebilir. Fakat kırıcı bir dille söylememeleri gerekir. Ne kadar da olsa saygı ön plandadır. Hiç kimse inandıklarından ya da konuştukları dilden olsun hiçbir şekilde biri tarafından yadırganamaz. Çünkü, bu ülkede hepimiz eşit haklara sahip bir şekilde yaşıyoruz. İnsan haklarının en kutsalı, öldürülmeme hakkını ifade eder. Yani, yaşama hakkını. Haklarımızdan biraz bahsedecek olursak; özel yaşam hakkı, düşünceyi açıklama hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı kültürel haklar düşünceyi açıklama hakkı. Bunlar temel haklarımızdan birkaçı. Haklarımızın güvence altına alınması için adil yargılanma sistemi de güvence altına alınmalıdır, sonuç olarak söyleyecek olursak; dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım bütün insanlar eşit haklara sahiptir.
                                                                            BÜŞRA ADLI   
0 kişi beğendi
192015-11-07 14:33:19 #
Cevap : Özgürlük, her bireyin herhangi bir kişinin, kurumun, topluluğun veya kurallar bütününün etkisinde, zorbalığında kalmadan istediği gibi hareket etmesi, istediği gibi yaşamasıdır. Özgürlüğün temelinde insan hakları yatar ve insan haklarından en önemlilerinden biri özgürlüktür.

Ancak özgürlük, başkalarının hakkını çiğneme, başkasına zarar verebilme yetkisini vermez. Özgürlüğün önemi hem tek tek insanlar için hem de devlet veya topluluklar için çok büyüktür. Özgür olmayan insan sürekli bir baskı altındadır. İstediği şeyi yapamayan, baskı altındaki insan ise bir gün patlamak zorundadır. İnsana en çok eziyet eden durumlardan biri özgürlüğünün elinden alınmasıdır. Bir söz vardır: ''Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım.'' demiş. Bu sözü özgürlük bazında da ele almak mümkündür. İnsan esaret altında olduktan sonra, istediği gibi yaşamayıp, istediği gibi gezip görmedikten sonra varlıklı yaşasa ne olur.

En önemli özgürlüklerden birisi de düşünce özgürlüğüdür. İnsanlar istediği gibi düşünebilmeli, istediği düşünceyi savunabilmeli ve bunu açıklayabilmelidir. Hiç kimse dininden, dilinden, mezhebinden, milletinden veya renginden dolayı yargılanmamalı, herkes istediği gibi yaşamalıdır. Türklerin de geçmişten beri en çok önem verdikleri değerlerden birisi özgürlüktür. Türklerde özgürlük kavramı önemli bir yer tutar. Bu nedenledir ki bilinen en eski Türk tarihinde bile atalarımız özgürlükleri uğruna savaşmış, ölmüş ve öldürmüşlerdir.

Özgürlük insanın gelişimini sağlayan, toplumların kalkınmasını sağlayan büyük bir değerdir. Esaret altında olan hiçbir devlet gelişemez, ilerleyemez. Bizler de öncelikle her türlü konuda özgürlüğümüzü kazanmak veya korumak için uğraşmalı, bu değere çok önem vermeliyiz.
0 kişi beğendi
172015-11-07 14:32:42 #
Cevap : Dünya üzerinde yaşayan her insan doğuştan bazı haklara sahiptir. Bu haklar özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Tüm inanlar dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı göz etmeksizin eşittir ve her insan özgürdür. İnsanlar kendi başlarına karar alma hürriyetine sahiptir. Bir birey sahip olduğu özgürlük hakları sayesinde düşüncelerini özgür bir şekilde, herhangi bir üst merceğin ya da bir kişinin baskısı olmadan ifade edebilmelidir. İnsanlar özgür bir şekilde karar alır ve aldıkları kararları uygulamaya koyarlar. Kimse kimsenin özgürlüğünü engelleme hakkına sahip değildir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki bir kişinin özgürlüğü diğer kişinin özgürlüğünün kısıtlandığı yerde biter. Özgürlük hakkımız var diye aklımıza esen her şeyi yapmamız mümkün değildir.Eğer yapacağımız bir hareket karşımızdaki kişinin özgürlüğünü kısıtlıyorsa bu noktada durmak gerekir.
0 kişi beğendi
152018-05-12 18:43:43 #
Cevap : İNSAN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜK
İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere denir. İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır. Bu hakları kullanmakta herkes eşittir. Diğer yandan insan hakları terimi bir ideali içerir. Bu terimi kullananlar, bu alanda olanı değil, olması gerekeni dile getirirler.İnsan hakları, tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanır. İnsan hakları, her bir bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir. Bir başka deyişle, birçok hakkın yanında bir sorumluluk da bulunmaktadır.“Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.”
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


Sosyal Bilgiler Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Jemal Toylyyeva
  Jemal Toylyyeva
  Belirtmemiş
 • Gürbüz Nesrin Selim
  Gürbüz Nesrin Selim
  Belirtmemiş
 • Emine deniz
  Emine deniz
  Belirtmemiş
 • Barış Ardıl
  Barış Ardıl
  Belirtmemiş
 • FOR FAYM
  FOR FAYM
  Belirtmemiş
 • Software10
  Software10
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • cansu gülderen
  cansu gülderen
  Belirtmemiş
 • meyeli58
  meyeli58
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • nursimsek
  nursimsek
  Belirtmemiş
 • Ceren Seyitoğlu
  Ceren Seyitoğlu
  Belirtmemiş
 • melek9878
  melek9878
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×