• 1
23
Okunma
6789
Cevap
2
Soru :

İnsanda soluk alıp verme hızını etkileyen faktörler nelerdir

İnsanda soluk alıp verme hızını etkileyen faktörler nelerdir
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


22015-11-21 16:35:20 #
Cevap : Solunum Hızını Etkileyen Faktörler (Kısaca)
1.Sinir impusları
2.Kaburga kaslarının kasılıp gevşemesi
3.Diyaframın Kasılıp gevşemesi
4.Akciğerde ki basınç azlığı ve fazlalığı
5.Kanda ki CO2 konsantrasyonu (CO2 artarsa asitlik artar ve solunum hızlanır)

Solunum Hızı Konusu (Detay)
Solunum hızı, kandaki karbon dioksit miktarına göre düzenlenir. Kandaki karbon dioksit oranı arttığında kan pH’sı düşer yani ortamda asitlik artar. Bu durum omurilik soğanındaki solunum merkezinin uyarılmasına neden olur. Buna bağlı olarak diyafram ve kaburgalar arası kaslar kasılır. Diyafram düzleşir ve kaburgaların uçları yukarı kalkar. Bu durumda göğüs boşluğunun hacmi artar. Akciğerlerdeki hava basıncı atmosfer basıncının altına düştüğünden dışardaki hava akciğerlere dolar. Bu olaya soluk alma denir (Şekil 1.2.11.a). Böylece alveollerdeki oksijen yoğunluğu artar. Oksijen, alveolleri saran kılcal damarlardan difüzyonla kana geçerken, kandaki karbon dioksit alveollere geçer. Soluk alma olayında enerji harcanır. Soluk verme sırasında diyafram kası ve kaburgalar arası kaslar gevşer. Bu sırada diyafram kası göğüs boşluğuna doğru kubbeleşir. Kaburgalar arası kaslar gevşediğinde kaburgaların uçları aşağıya doğ- ru iner, göğüs boşluğunun hacmi azalır. Akciğerlerdeki hava basıncı atmosfer basıncının üzerine çıktığı için akciğerlerde sıkışan hava dışarı verilir. Bu olaya da soluk verme denir (Şekil 1.2.11.b). Soluk verme sadece göğüs boşluğunun hacminin azalmasına bağlı gerçekleşmez. Aynı zamanda akciğerlerin geri yaylanma basıncının da etkisi vardır. Bu basınç, akciğerlerin yapısındaki elastik lifler etkisiyle ve pleura boş- luğundaki sıvı tabakasının oluşturduğu yüzey gerilimiyle sağlanır. Soluk verme, enerji harcanmadan gerçekleşen pasif bir olaydır.

Canlıda gaz alış verişinin denetimi omurilik soğanı ve beyindeki solunum merkezleri tarafından gerçekleştirilir. Metabolik faaliyetlerin hızlı olduğu dönemde (koşma, çeşitli egzersizler vb.) dokularda dolayısıyla da kanda karbon dioksit miktarı artar. Kandaki karbon dioksidin çoğu alyuvarlarda su ile birleşerek karbonik asidi oluşturur. Böylece kandaki asitlik artar. Bu durum solunum merkezini etkiler ve soluk alıp verme hızlanır. Karbon dioksit miktarının azalmasıyla kan pH'sının düzenlenmesi yani homeostasi sağlanmış olur. Ayrıca adrenalin ve tiroksin hormonları metabolizma hızını arttırdığı için solunum hızının artmasında rol alır.

İnsanda soluk alıp verme hızını etkileyen faktörler nelerdir...

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
02015-11-21 16:40:39 #
Cevap : SOLUNUM HIZINI BELİRLEYEN ETKENLER
1. VÜCUT ISISI : Vücut ısısı yükseldiğinde solunum hızlanır (sayısı/hızı artar). Her 0.6°C ısı artışına, karşılık dakikadaki solunum sayısı 4 artar
2. HAREKET : Vücudun oksijen ihtiyacı arttığı için solunum sayısı artar / solunum hızlanır
3. AĞRI VE ENDİŞE : Solunum sayısı artar
4. İLAÇ ETKİLERİ : Solunum merkezini baskılayan ilaçlar kullanıldığında : solunum yavaşlar
5. SİGARA İÇME : Uzun süre sigara içen kişilerde solunum sayısı artar
6. HASTALIKLAR : Hastalığın etkisine göre yavaşlama, hızlanma ya da düzensiz solunum oluşabilir. Özellikle beyinde bir sorun varsa düzensiz solunum görülür.
0 kişi beğendi


01 | İnsanda Y Kromozomuna Bağlı Kalıtım

Y kromozomunun X ile homolog olmayan kısmındaki genlerle gerçekleşen kalıtımdır. Her zaman sadece erkeklerde ortaya çıkar ve haploittir. Dişilerde hiçbir zaman bulunumaz ve fenotipik olarak da ortaya çıkmaz. Erkekler Y Kromozomu olmazsa gelişemezler. Çünkü Y kromozomunun homolog olmayan kısmında erkek özelliklerinin gelişmesini başlatan genler bulunur. İnsandaki bazı özellikler sadece babadan oğula geçer ve sadece erkek çoçuklarına aktarılır.Kulak kıllığı,balık pulluluk,yapışık parmaklılık Y kromozomuna bağlı kalıtımına örnektir.(Arkadaşlar.. - Yazıya Git..

02 | İnsanda Y Kromozomuna Bağlı Kalıtım Örnekleri

Kulak KıllığıY kromozomuyla kalıtımı gerçekleşir.Sadece bu geni taşıyan erkek çocuklarda gözlenir. Ergenlik çağına ulaşıldığı zaman kulağın kenarından uzun kıllar çıkar.Balık PullulukTüm vücut dikenli balık pulları gibi bir örtüyle kaplanmıştır.Yapışık Parmaklılıkİkinci ve üçüncü ayak parmakları ördeklerde olduğu gibi bir zarla birbirine bağlanmıştır. - Yazıya Git..

03 | Soluk Borusu

Gırtlakla bronşlar arasında bulunan, yaklaşık 12 cm uzunluğunda, havanın akciğerlere girip çıkmasını sağlayan boru - Yazıya Git..

04 | Soluk Soluğa Kalmak

Akciğerlere çekilen, akciğerlerden atılan hava veya ciğerlere hava alıp verme, nefes Cümle 1: Sonra biz sıra dağların tepelerini bazen bir ağaç yahut bir orman parçası ile sorguçlansa da çok kere gökyüzünün mavi zemeni üstünde sert çizgilerle yürüyor görmeğe alışmışızdır. - R. N. Güntekin - Yazıya Git..

05 | Soluklaşmak

Gerçek rengini yitirmek, rengi solmak Cümle 1: El evine girilir mi sorgusuz sualsiz? - R. N. Güntekin - Yazıya Git..

06 | Soluk alıp verme ve nabız sayımızı artıran hareketlerdir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

07 | İnsanda içgüdü var mıdır

İnsanda içgüdü var mıdır - Soruya Git..

08 | Insanda en önemli organ hangisidir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Soluk alma sırasında meydana gelen değişimler nelerdir

Soluk alma sırasında meydana gelen değişimler nelerdir - Soruya Git..

10 | Soluk borusunun yapısı ve görevleri nelerdir

Soluk borusunun yapısı ve görevleri nelerdir - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Miesser
  Belirtmemiş
 • Selocann27
  Belirtmemiş
 • Atanur Yıldız
  Belirtmemiş
 • Pandacıkk0227
  Belirtmemiş
 • Sokakların çocuğu
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya