Nedir.Org
 • 1
343
3
Okunma
3642
Cevap
3
Soru :

İnsanlara karşı sorumluluklarımız nelerdir

Diğer insanlara karşı sorumluluklarımız nelerdir
Durum: Çözüldü
Tarih: 10 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-04-21 19:20:49 #
Cevap :
 1. Hiç kimseye zarar vermemek: Insanlarin canina, malina, konutuna, hürriyetine, namus ve serefine tecavüz etmek dinimizce yasaktir. Bunlar insanlarin dokunulmaz haklaridir. Müslüman, baskalarinin hakkina saygi göstermek, insanlara zarar verici her türlü fiil ve davranistan sakinmakla görevlidir. Gerçek Müslüman olabilmenin bir sarti da budur.
  Peygamberimiz söyle buyurmustur: "Müslüman, diger Müslümanin dilinden ve elinden zarar görmedigi kimsedir."( Hadis-i Serif: Riyazüssalihin)
 2. Baskalarina yardim etmek: Insanlara tatli sözlü ve güler yüzlü davranmak, fakirlere yardim etmek, yoksullarin ihtiyaçlarini karsilamak, kimsesizleri korumak, düseni kaldirmak, yolunu sasiranlara yol göstermek dinimizin emri, iyi ahlâki olmanin geregidir.
 3. Büyüklere saygi, küçüklere merhamete göstermek: Anne ve Babamiza, büyük kardeslerimize, ögretmenlerimize ve yasça bizden büyük olanlara saygi göstermek, bizden küçüklere kimsesizlere, güçsüz ve yetimlere merhamet etmek, yardimci olmak önemli bir ahlâk kuralidir.
  Peygamberimiz (s.a.v.) bu konunun önemini hakkinda söyle buyuruyor: Büyüklerine saygi göstermeyen, küçüklerimize merhamet etmeyen bizden degildir.
 4. Dargin durmamak: Müslümanlar arasinda herhangi bir sebeple darginlik olursa, vakit geçirmeden darginlar hemen barismalidir. Peygamberimiz: "Bir müslüman diger din kardesi ile üç günden fazla dargin durmasi helal olmaz." Buyurarak dargin durmamanin kötü bir davranis oldugunu bildirmistir, uzun süre küs duranlarin büyük günah isledikleri belirterek söyle buyrulmustur: "Bir kimse Müslüman kardesi ile bir sene küs durursa onun kanini dökmüs gibi günaha girmis olur."(Riyazüssalihin)
 5. Darginlari baristirmak: "Mü'ninler ancak kardestirler. O halde iki kardesinizin arasini düzeltiniz."Hucürat süresi 10 Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz de : "Sadakalarin en hayirlisi dargin olan kimseleri baristirmaktir."(Seçme Hadisler) buyurarak darginlari baristirmak çok hayirli bir davranis oldugunu bildirmistir.
 6. Dostlari ziyaret etmek: Müslümanlar uygun zamanlarda yakinlarini, büyüklerini ve baba dostlarini ziyaret etmelidir.
 7. Misafirleri agirlamak: Misafirleri agirlamak dinimizin tavsiye ettigi iyi davranislardan biridir. Misafir severligin milli geleneklerimizin önemli bir yeri vardir. Türk Milleti, tarih boyunca misafirlere karsi iyi davranisi ile taninan millettir.
 8. Davete gitmek: Bir Müslümanin eger sakincali bir durumu yoksa, din kardesinin davetine gitmeli, verecegi yemege katilmalidir. Bu davranis Müslümanlar arasindaki sevgiyi artirir. Peygamberimiz bu konuda söyle buyurmustur: "Sizden birinizi din kardesi dügün yemegine veya benzeri seye davet ederse gitsin."  (Cam'us-Sagir) Sevgili Peygamberimiz zengin, fakir ayirimi yapmaz, bir hizmetçi davet etse bile giderdi.
 9. Din kardeslerinin Iyiligini istemek: Müslüman, din kardesleri için iyi düsüncelere sahip olamli, kendisi için sevip istedigi iyi seyleri din kardesleri için de arzu etmelidir. Iyi ahlâki olgun bir Müslüman olabilmenin ölçüsü budur.
 10. Büyüklerinin Ellerini öpmek: Müslümanlar, saygilarini göstermek maksadiyle, bilginlerin ve büyüklerin ellerini öpebilir.
 11. Baskalarinin kusurlarini arastirmak: Bir Müslüman din kardesinin özel hayatini arastirmaz. Gördügü kusurlari baskalarina yaymaz. Din kardesini baskalarinin yaninda kötülemez. Gördügü hatali davranislarini kirmadan, incitmeden uygun sözlerle düzeltmeye çalisir.
 12. Kötülük yapanlari bagislamak: Iyi ahlâkli bir insan kendisine yapilan fenaliklari bagislar. Hatta bagislamakla kalmaz, kötülüklere karsilik iyilik yapar. Bu davranis ahlaken olgunlasmis Müslümanlarin yapacagi çok güzel bir davranistir.
  Sevgili Peygamberimiz:
  "Üç güzel huy kimde bulunursa yüce Allah o kimseye rahmeti ile cennete kor." buyurdu. O huylar nelerdir? diye sorulunca su cevabi verdi:
  - Sana vermeyene sen verirsin,
  - Sana gelmeyene sen gidersin,
  - Sana zulmedeni bagislarsin.
 13. Hastalari ziyaret etmek: Müslüman, hasta olan din kardesini ziyaret etmeli, sagliga kavusmasi için dua etmeli, hastalari üzecek söz ve davranislardan sakinmalidir.
 14. Cenazelere katilmak: Ölen din kardesinin cenaze namazini kilmak, onu kabrine kadar götürmek, din kardesi için Allah'tan rahmet dilemek ve dua etmek, Müslümanlarin dünya hayatindan ayrilip ahirete göçen din kardeslerine yapmalari gereken önemli bir görevdir.
0 kişi beğendi
22020-04-21 19:24:04 #
Cevap : Diğer insanlara karşı sorumluluklarımız:
 1. Yasaların gerektirdiği kurallara uymak
 2. Vergi vermek
 3. Haklarını ve sorumluluklarını bilerek ona göre hareket etmek
 4. Seçme ve seçilme hakkını kullanmak
 5. Askere gitme görevini yerine getirmek
 6. Kanun ve toplum kurallarını benimseyerek bunlara saygılı olmak
 7. Demokrasi, özgürlük, eşitlik gibi kavramları benimseyerek bunlara uygun davranmak
 8. Diğer bireylere karşı saygı ve sevgi dolu olarak toplumun huzurunu bozmadan yaşamak
 9. Şiddetten uzak durup her zaman barışı savunmak
 10. Her türlü çıkarcılığa ve ayrımcılığa karşı çıkarak bu tarz davranışlardan uzak durmak.
0 kişi beğendi
12020-04-21 19:27:58 #
Cevap : Genel olarak topluma karşı vazife ve sorumluluklarımızı maddeler halinde şöyle ele alabiliriz:
 1. Topluma karşı sorumluluklarımızın başında, birbirimizi sevmek ve karşılıklı haklarımıza saygı göstermek gelmektedir.
 2. Toplumsal görevlerimizden biri de iyilikte yardımlaşmak, muhtaçlara yardım elini uzatmaktır.
 3. İmkan ve olanaklar ihtiyaca göre en uygun bir şekilde kullanılmalı, ahlakî ölçülere göre gereken yerlere, gerektiği kadar harcanmalıdır. Bunların toplumun zararına kullanılması; harcamada lüks ve israftan kaçınılmalıdır.
 4. Çalışmak, üretmek ve kazanmak bireysel bir hak olduğu gibi, aynı zamanda kendimize, ailemize ve topluma karşı bir vazifedir Kendimizin ve bakmakla yükümlü olduğumuz aile fertlerinin ihtiyaçlarını karşılamak, yakınlarımıza ve topluma yük olmamak için çalışmak, sosyal görevlerimiz arasındadır.
 5. Toplumsal görevlerimizden bir diğeri de, kamu mallarını korumak, haksız yollarla bunları elde etmeye çalışmamaktır. Bu haklar, af, sulh gibi bir yolla ıskat edilemez, kaldırılamaz veya değiştirilemez. Toplumda bütün fertlerin, bu hakları koruma, kollama hak ve sorumluluğu vardır.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Karşılaştırma Cümleleri

Karşılaştırma Cümleleri (Özet) : İki kavram, nesne, eser, kişi arasında yapılan kıyaslamaya karşılaştırma denir. Karşılaştırmada benzerlik, farklılık, üstünlük gibi değişik durumlar ifade edilir. Yani karşılaştırmanın hangi yönden yapıldığı ortaya konur. Bu durumda benzetme ve karşılaştırma edatları kullanılır.

Karşılaştırma Cümleleri (Detay)Aralarında ilişki kurulabilecek iki varlığın, eserin, insanın ortak ve farklı yönlerinin açıklanmasıdır. Karşılaştırma için mutlaka iki insan, iki grup, iki yapıt, iki kavram.. - Yazıya Git..

02 | Karşıt Anlamlı Cümleler

KARŞIT ANLAMLI CÜMLELER

Anlam bakımından birbirinin zıddı olan sözcüklerin kullanıldığı cümlelerdir. Bu tür cümlelerde konu genellikle aynı, fakat konuya bakış açısı farklıdır.

Adamın yüzündeki yumuşak ifade bizimle konuşurken birdenbire sertleşmişti.
Dışarısı günlük güneşlik, sımsıcak, halbuki burada paltolarımız bile bizi ısıtmaya yetmiyor.
Derin boğazlara girdiğinde coşup köpüren ırmaklar, düze inince miskinleşiyor.
- Yazıya Git..

03 | Karşıtlık Bildiren Cümleler

Nitelik ve durumları birbirine büsbütün aykırı olan kavram­ların bir arada kullanılmasıdır. Karşıtlıkta bir kişi ya da kavram ile ilgili aykırı kavramlar bir arada dile getirilir.

* O sakin, beyefendi, kibar insan gitmiş; kaba, kavgacı, kibirli biri onun yerini almıştı.
* Bir insanın karşıt durumları anlatılmıştır.
* Şu cümlede de karşıtlıklar vardır:
* İki saat önce ortalık çok sakindi, şimdi göz gözü gör­müyor; önce bir rüzgâr, ardından fırtına başladı.

Örnek Soru: (1983-ÖSS)Yazıya Git..

04 | Karşıdan Karşıya Nasıl Geçilir

Yolda Karşıdan Karşıya Nasıl Geçilir Yola inmeden önce kaldırımın / banketin kenarında durunuz.
Önce Sola, daha sonra sağa, tekrar sola bakılarak yol kontrol edilir, eğer araç gelmiyorsa veya çok uzak mesafedeyse yol dik olarak koşmadan hızlı adımlarla yürünür,
Yolun ortasına gelindiğinde tekrar sağa bakılarak,
yine koşmadan hızlı adımlarla yürünür ve geçiş tamamlanır. Çocuklar için trafik kuralları
Yaya geçitlerinin bulunduğu yerleden geçin
Işıksız kavşaklarda çapraz geçmeyin yaya geçitlerinin.. - Yazıya Git..

05 | Karşıtlık Bağlaçları

“ama, fakat, lâkin, yalnız, ancak, ne var ki, ne yazık ki”

“ama, fakat, lakin” aynı anlamlı bağlaçlardır. “yalnız, ancak, ne var ki, ne yazık ki” de bunlara yakın bağlaçlardır.

- “ama, fakat, lâkin, yalnız, ancak, ne var ki, ne yazık ki” bağlaçları, aralarında zıtlık bulunan iki ayrı ifadeyi, cümleyi birbirine bağlar.

Çok tembeldi, ama başarılı oldu.
Yemek az, ama doyurucu.
Yerinde ve zamanında konuşmaya dikkat ediyorum, ama bazen yanlış anlaşılıyorum.
Hızlı yürüdü,.. - Yazıya Git..

06 | Karşıt kültür gruplarına örnek

karşıt kültür gruplarına örnek - Soruya Git..

08 | Karşı kültür nedir

Karşı kültür ne demek - Soruya Git..

09 | Karşıdan karşıya geçerken dikkat edilmesi gereken kurallar

karşıdan karşıya geçerken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir - Soruya Git..

10 | Karşılaştırma nedir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • hera
  hera
  Belirtmemiş
 • beste
  beste
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Veysel UĞRAŞ
  Veysel UĞRAŞ
  Belirtmemiş
 • Sara Ahmad
  Sara Ahmad
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • Cansu123
  Cansu123
  Belirtmemiş
 • Meryem Bilici
  Meryem Bilici
  Belirtmemiş
 • Bora123
  Bora123
  Belirtmemiş
 • Hatice Kösem
  Hatice Kösem
  Belirtmemiş
 • Yusuf-11
  Yusuf-11
  Belirtmemiş
 • MANON ÖZGÜR
  MANON ÖZGÜR
  Belirtmemiş
 • Abdullah Özsabuncu
  Abdullah Özsabuncu
  Belirtmemiş
 • biryanlız
  biryanlız
  Belirtmemiş
 • ichbinsultan
  ichbinsultan
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Youtube Krallığı - EYBT
  Youtube Krallığı - EYBT
  Belirtmemiş
 • ahmetemre69
  ahmetemre69
  Belirtmemiş
 • Mehmet Anıl Çetin
  Mehmet Anıl Çetin
  Belirtmemiş
 • gezegenimiz Dünya
  gezegenimiz Dünya
  Belirtmemiş
 • Muhammedabdullah
  Muhammedabdullah
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Ercan28
  Ercan28
  Belirtmemiş
 • Melekkkkargunnn
  Melekkkkargunnn
  Belirtmemiş
 • Mecruh
  Mecruh
  Belirtmemiş
 • zekeriya500
  zekeriya500
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×