Nedir.Org
 • 1
19446
13
Okunma
4955
Cevap
3
Soru :

İslam ve temel hak ve özgürlükler konulu bir kompozisyon

islam ve temel hak ve özgürlükler konulu bir kompozisyon

Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


202020-02-19 10:41:45 #
Cevap : Uzun Kompozisyon:
İslam dini bugün yaşanan sorunlara rağmen aslında özünde özgürlükler dinidir ve herkesin yaşam tarzına saygı göstermenin en güzel örneklerini de peygamber efendimiz göstermiştir. Bugün islamı baskı aracı olarak kullananlar ya islami anlayamadığından veya islamın adını kötüye kullanmak istediklerinden dolayı bunu yapmaktadır. Çünkü dinimizde aslında zorlama yoktur. 

Temel hak ve özgürlükler islama göre kutsal ve dokunulmazdır. İnsanların güven ve huzur içerisinde yaşamaları için bu hakların muhafaza edilmeleri gerekir. Bu hakların çiğnendiği ya da sorumsuzca sınırlandırıldığı bir tolumda insanların mutlu ve huzurlu yaşamaları mümkün değildir.

Haberlerde duyarız ramazanda oruç tutmadı diye dövülen insanları bu insan haklarına ve özgürlüklerimize yapılan bir saldırıdır ve islamiyette yeri yoktur. Herkesin ibadeti kendinedir ve allah ile kul arasındadır. Dinimiz allah ile kul arasına diğer dinlerde olduğu gibi aracı da sokmaz. Bu nedenle kimsenin kimseye zorlamaya hakkı yoktur. 

Peygamber efendimiz farklı görüş veya dinden insanlara her zaman saygı göstermiş ve kesinlikle saygısızlık edilmesine göz yummamıştır. İslamiyet kolaylıklar dinidir güzel huy ve davranışımızla zaten o insanlarda bizim yanımıza gelir ve bizi tanır demiş. Kesinlikle kimseye zorlama yapılmayacak demiştir. Ve o dönemde yaşayan insanların yaşam biçimlerine, ibadeti, kültürüne karışmamış tamamen kendi yaşam biçimlerini devam ettirmelerini sağlamıştır. Yine Fatih Sultan Mehmet'te istanbulu fethettiğinde insanların kesinlikle yaşam biçimlerine karışılmayacaklarını sözünü vermiş ve uygulamıştır.

Örneğin Medine vesikasıyla, medinede yaşayan tüm insanlara din ve inanç özgürlüğü de getirmişti. Sadece Müslümanların değil, diğer din mensuplarının da dinleri ve inançları güvence altına alınmıştı. 

Kuran-ı kerime bakarsak durum yine böyledir. Bakara suresinden “Dinde baskı, zorlama yoktur…(Bakara Suresi 256) der ve Kaf suresinde “Sen onların üstüne bir zorba değilsin. O halde, benim tehdidimden korkanlara Kur’an ile öğüt ver.” (Kaf Suresi 45) der.

Demek ki islamın temeli kuran-kerim ve peygamberi dinde zorlama yoktur deyip bunu böyle uygulamaya çalışıyorken bugün insanların yaptıkları zorbalıklar kendi yoldan çıkkmış fikirleridir. Bu tür zorbalıkları yapanların müslüman olduğuna inanmak çok mümkün değil çünkü dinimiz özgürlükler ve kolaylıkla dinidir. Dinimizi iyi öğrenirsek aslında dinimizin insan temel hak ve özgürlüklerine son derece saygılı olduğunu anlarız. Aslında dünyada tüm kötülüklerin en büyüğü cehalettir cahil insanlar dinide kendilerince yorumlayıp veya çıkarlarına göre yorumlayıp ya kullanıyorla yada kullanıyorlar. Bu nedenle dinimizi kendimiz araştırıp öğrenmeli, bu konuda bilgili olmalı ve kötüye kullananlara uymamalıyız. Yani oruç tutmayan br arkadaşımıza neden oruç tutmadığını sormamalı, rahatsız etmemeli ve zorlamamalız. O kendisi zaten merak ederse size sorar neden oruç tuttuğumuzu. Belkide hastadır onu rençide edip günaha girmiş oluruz. Belkide inanmıyordur bu onla allah arasında biz kimiz ki allahın özgür yarattığı bir bireyi zorlayarak yola getirelim allah isteseydi özgür yaratmaz veya zorla zaten yaptırırdı. Biz allahın kuluyuz allah rolü üstenip insanlara karışan baskı yapanlardan olmamalıyız. İslamiyette zaten bunu böyle söylüyor. Siz islamiyeti peygamber efendimizden, hz. ömerin adaletinden ve elbette kuran-ı kerimden öğrendiğinizde nasıl güzel bir din olduğunu anlayacaksınız.
0 kişi beğendi
52020-02-19 11:13:57 #
Cevap : Kısa kompozisyon:
İslamiyet özgürlük ve kolaylıklar dinidir. Bunu kuran-ı kerim ve peygamberimizin davranışlarından görmek mümkündür. Kuran-ı kerim dinde zorlama yok ve herkesin dini kendinedir derken peygamberimizde her türlü din ve inanç sistemini özgür bırakan, zorlamayan davranışlarda bulunmuş ve hepsine saygı göstermiştir.

Temel hak ve özgürlükler islama göre kutsal ve dokunulmazdır. İnsanların güven ve huzur içerisinde yaşamaları için bu hakların muhafaza edilmeleri gerekir. Bu hakların çiğnendiği ya da sorumsuzca sınırlandırıldığı bir tolumda insanların mutlu ve huzurlu yaşamaları mümkün değildir.

Bu nedenle sağlıklı ve huzurlu bir toplum için dinimizce kutsal sayılan bu değerlere hepimiz sahip çıkmalı ve diğer insanların haklarına ve fikirlerine saygı göstermeliyiz.
0 kişi beğendi
12020-02-19 11:05:39 #
Cevap : İsterseniz birde temel haklarımızı hatırlayalım:
1. Yaşama hakkı,
2. Kişi dokunulmazlığı,
3. Kişi hürriyeti ve güvenliği 
4. Özel hayatın gizliliği ve korunması
5. Yerleşme ve seyahat hürriyeti
6. Din ve vicdan hürriyeti.
7. Düşünce ve kanaat hürriyeti
8. Bilim ve sanat hürriyeti,
9. Basın ve yayınla ilgili hürriyetler
10. Toplantı hak ve hürriyeti
11. Mülkiyet hakkı,
12. Hak arama hürriyeti.
13. Temel hak ve hürriyetlerin korunması
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


Edebiyat Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Neutrino
  Neutrino
  Belirtmemiş
 • Mrtlmz
  Mrtlmz
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • kadir demir
  kadir demir
  Belirtmemiş
 • Metin acar
  Metin acar
  Belirtmemiş
 • Seval Özkan
  Seval Özkan
  Belirtmemiş
 • Hakan Yolcu
  Hakan Yolcu
  Belirtmemiş
 • hazretiserdar
  hazretiserdar
  Belirtmemiş
 • software10
  software10
  Belirtmemiş
 • hera
  hera
  Belirtmemiş
 • Kemal Kırdan
  Kemal Kırdan
  Belirtmemiş
 • Hypatia
  Hypatia
  Belirtmemiş
 • poseidon
  poseidon
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×