• 1
6
Okunma
1016
Cevap
1
Soru :

İsmin 5 halinin tanımı ve örnek

örnek hem cümle içininde hem de kelime olarak yazılsın
Bölüm: Türkçe
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


32015-04-10 16:31:05 #
Cevap : Yalın hali:
Ben sen o biz siz onlar

i hali:
beni seni onu bizi sizi onları

-e hali:
bana sana ona size bize onlara

-de hali:
bende sende onda bizde sizde onlarda

-den hali:
benden senden ondan bizden sizden onlardan

Aşağıdaki word dosyasında da sana ismin halleri konusu sunumu ve örnekleri hazırladım. Başarılar.
İsmin 5 halinin tanımı ve örnek

Sunum İçeriği

İsimler sesli ve sessiz uyumuna göre çeşitli hal ekleri alırlar. 1. YALIN HÂLTanım: İsimlerin hal eki almamış yalın durumudur.  Çocuk ağlıyordu.Biraz sonra çay içelim.En milli sanat şiirdir. 2. YÖNELME HÂLİ (-a,-e)Tanım: İsimlerin -e, -a eki almış şekilleridir. Kullanımı:1. Fiilin yönünü ve nereye yöneldiğini gösterir.  (Nereye? Kime?)Yarın okula gideceğim.Benimle kütüphaneye gelir misin?2. Zaman bildirir ve -a kadar anlamında kullanılır. (Ne zaman?)İş yarına biter.(İş yarına kadar biter.)Haftaya hazır olacak.(Haftaya kadar hazır olacak.)3. Miktar anlamı katar. (Ne kadar?)Kitabı yüz bine almış.Arabayı yirmi milyara satacak.4. İçin anlamı katar.Size bu iyiliği yaparım.(Sizin için bu iyiliği yaparım.)Sana bir kötülük düşünüyor.(Senin için bir kötülük düşünüyor.)5. Durum bildirir. Fiildeki işin nasıl yapıldığını gösterir. ( Nasıl?) Baş başa oturdular.Kol kola gezdiler. 3. BULUNMA HÂLİ (-da,-de)Tanım: İsimlerin -de, -da, -te, -ta eki almış şekilleridir.Kullanımı:1. Fiilin meydana geldiği yeri ve varlığın bulunduğu yeri gösterir. (Nerede? Kimde?)Çocuklar sokakta oyun oynuyorlar.Arkadaşlar kütüphanede kitap okuyorlar.2. Zaman bildirir. (Ne zaman?)Okullar eylülde açılacak.Saat üçte burada olacakmış. 3. Durum bildirir. Fiildeki işin nasıl yapıldığını gösterir. ( Nasıl?)Çocuklar ayakta konuşsun.Çamaşırları elde yıkıyormuş. 4. AYRILMA HÂLİ (-dan, -den)Tanım: İsimlerin -den, -dan, -ten, -tan eki almış şekilleridir.Kullanımı:1. Varlığın çıkıp uzaklaştığı yeri gösterir. (Nereden? Kimden?)Bu otobüs Ankara’dan geliyormuş.Öğrenciler okuldan çıktılar.2. Zaman bildirir. (Ne zaman?)Sabahtan yola çıkalım.Bu yemekler geceden kalma.3. Durum bildirir. Fiilin neden ve niçin yapıldığını anlatır. Olayın sebebini gösterir. (Niçin?)Sıkıntıdan başı ağrıyor.Onun bakışlarından çok korkuyorum.Uykusuzluktan ayakta duramıyorum.4. İki şey arasında karşılaştırma yapar.Ahmet Ali’den çalışkan bir çocuk.(Ahmet Ali’den daha çalışkan bir çocuk.)Hasan benden iyi futbol oynuyor.(Hasan benden daha iyi futbol oynuyor.)5. Bir şeyin neyden yapıldığını anlatır.Bu kapı tahtadan yapılmış.Kâğıttan uçak yapabilir misiniz? 5. BELİRTME HÂLİ (-ı,-i)Tanım: İsimlerin -ı, -i, -u, -ü eki almış şekilleridir.Kullanımı:Fiilin neyi etkilediğini gösterir. Fiilden etkilenen öğeyi gösterir. ( Neyi? Kimi? )Kapıyı açtı.Ağacı kesecekler.Babası çocuğu çağırdı. 
0 kişi beğendi


01 | İsmin Halleri

İsmin Halleri Nelerdirİsmin Halleriİsimleri isimlere, fiillere, edatlara bağlayan, diğer kelimelerle ilişki kurarak isimlerin cümlede görev kazanmasını sağlayan eklere isim hâl ekleri denir. İsimlerin bu ekleri alarak yüklendikleri görevlere ismin hâlleri denir.1. Yalın Hâl Eki yoktur.İsimlerin hiçbir hâl eki almamış hâlleridir. Çoğul, iyelik ve bildirme eki almış olabilir. Bu durumda da yalın hâlde sayılırlar.Ör: ev, okul, yol, çocuk, fikir, baba(sı), defter(ler), çalışkan(dır)…2. Belirtme (Yükleme) Hâli“-i” ekiyle yapılır.İsmin,.. - Yazıya Git..

02 | örnekleme

örnekleme : araştırılacak anakütlenin tamamı yerine onu temsil eden bir parça alınarak anakütle özelliklerinin belirlenmeye çalışılmasına örnekleme denir. anakütlenin tümünün araştırmaya konu olması pratik olmadığı gibi çoğunlukla buna olanak da bulunmayabilir. bu yüzden örnekleme yöntemi kullanılarak zaman, malzeme ve eleman bakımından önemli tasarruflar sağlanmaktadır.

örnekleme için iki ön koşul gerekir. bunlar; seçilen örneğin temsil yeteneği taşıması yani anakütlenin özelliklerini tam olarak yansıtabilmesi ve örnek.. - Yazıya Git..

03 | 5N 1K Yöntemi

Bu bir planlamadır. Yöntem metod analiz anahtarı da denir. Yazıya ait veriler bu plana göre toplanırsa eksik bilgi kalmaz, yeniden yazışmalara da gerek duyulmaz. Böylece zaman, emek, para kaybı olmaz. Okuyucu kafasındaki ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman, kim sorularının yanıtlarını yazıda bulabilmelidir.Ne ? Neden ? Nasıl ? Ne zaman ? Nerede ? Kim ?Planlama yaşamımızın her evresinde hareket şeklimiz olmalı. Plansız yapılan işler iyi sonuç vermez. Başarısızlıkların ana nedeni düşünmeden, planlamadan yapılan işlerden kaynaklanır. İş analizini de,.. - Yazıya Git..

04 | Örnek Muvafakatname

 Küçüğün Adı Soyadı :  Doğum Tarihi : Anne - Baba Adı :Velisi bulunduğumuz ......................................................... isimli çocuğumuzun .................................... İli Olimpiyat Hazırlık Eğitim Merkezi'ne kaydedilerek eğitim almasına; merkezin belirleyeceği şartlar dahilinde gündüzlü yahut yatılı olarak barınmasına, .................... branşında spor etkinliklerine katılmasına, lisanslı olarak yurt içi ve dışında yarışmalara katılmasına, bunun için pasaport düzenlenmesi, süre uzatılması ve yenilenmesine, vize.. - Yazıya Git..

05 | Örnek Mülakat Soruları

Bir mülakatta sorulabilecek örnek sorular;
Genel Sorular
Bize kendinizi tanıtın (2 dakikayı aşmamalı)
Neden bizim şirkete başvurdunuz?
Neden sizi seçelim?
Siz kendinizi nasıl tanımlardınız?
Arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?
Davranışsal Sorular
Bir projeye lider olarak atandığınızda, nasıl bir yönetim gösterdiniz?
İş planının gerisinde kaldığınız bir proje oldu mu? Anlatın.
Gerilim Soruları
Gelir gider hesapları ile oynayan bir çalışanı keşfettiğinizde ne yapardınız?Yazıya Git..

06 | 5 sayfalık 1 metin ve bütün ses olayları performans ödevim lütfen...

5 sayfalık metinde en az 2 sayfalık ses olayı bulun dedi hoca lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler - Soruya Git..

08 | 5 Sayfalık bir edebi metin

5 sayfalik bir edebi metin lazım hoca bir proje verdi yardimci olabilirsiniz - Soruya Git..

09 | 5.sınıf ünlü düşmesi ile ilgili testler

testlerden interneten soru olabilir arkadaşlar
- Soruya Git..

10 | 5 tane bileşik kesri sayı doğrusunda gösterme

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • yunuss0202
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Senden nefret etmişem
  Belirtmemiş
 • Poseidon
  Belirtmemiş
 • Hypatia
  Belirtmemiş
 • zeamays
  Belirtmemiş
 • mutsuzhatun1905
  Belirtmemiş
 • Sokakların çocuğu
  Belirtmemiş
 • çılgın türk
  Belirtmemiş
 • beste
  Belirtmemiş
 • viento
  Belirtmemiş
 • zeus
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Belirtmemiş
 • keskin
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya