Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
3
Cevap
1
Soru :

Kadın Başlı Aslan Heykeli

Bulmacada Kadın Başlı Aslan Heykeli sorusunun 6 harfli cevabı nedir?

Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Kolay Bulmaca Cevabı Bulma RobotuVerilmiş Cevaplar


152021-03-03 23:20:05 #
Cevap :
Bulmacada 'Kadın Başlı Aslan Heykeli' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Kadın Başlı Aslan Heykeli' sorusunun yanıtı 6 harflidir ve cevaba ise SFENKS yazabilirsiniz.


Diğer cevaplar:
SFENKS kelimesinin eş anlamlıları..
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 7 harfli ise cevaba İsfenks yazabilirsiniz.
Sözlükte SFENKS Nedir:
heykel 14.yy da memluklar tarafindan top bataryalarinin talim hedefi olarak kullandildigi icin ustunde kalici zararlar olusmustur. gunumuzde hala nasil restore edilecegi oldukca buyuk bir tartisma konusu.sfenks yagmurlar,kum ve daha bir cok dogasal nedenlerden dolayi oldukca yipranmis durumda.buyuk gize sfenksinin m.o 2520`de keops`un oglu kefren`in mimarlari tarafindan onun adina yapilan bir mezar kompleksi amaciyla yontulmus.dunyanin tanrisi olan firavun`un en guclu hayvanlardan biri olan aslan ile birlestirilmesi firavun`un gucunu simgeliyordu.heykelin gunes kultu ile olan ilgiside kusku goturmez bir gercek cunku sfenks gunesin simgesi olan horusla ozdeslestirilmis. 54m uzunlugunda 20m yuksekliginde, bati-dogu yonunde uzanan buyuk sfenks,nil nehri`ne bakiyorve nehir yoluyla gelenleri karsiliyordu.zamanla mısır,yunanistan ve suriye`de de baska sfenskler ortaya cikmistir.bugun uzmanlar sfenksleri uc tip halinde siniflandiriyor;gize`deki gibi yere cokmus olanlar,oturanlar ve hareket halinde gosterilenler..oturanlara buyuk iskenderin luksor tapinaginda bulunan sfenks i ornek gosterilebilir. sfenks terimi yunancadaki 'sphinghein'den geliyor ve bogmak anlamini tasiyor.bu da thebai mitindeki sfenksin bilmecelerine dogru yanit veremeyenleri oldurmesinden kaynaklaniyor. bilmece ise : hangi yaratik sabah 4,oglen 2 ,aksam 3 ayak ustunde yurur ve bacaklari ne kadar coksa o kadar zayiftir?cevap ise insan dir.cevabi bilen olursa sfenks de kendini oldurucektir ve oidipus bilmeceyi biliyor.baska bir efsanneye gore ise oidipus tarafindan olduruluyor. mısır a gelince sfenks mısırca 'sezp-anhe' (yasayan goruntu) demek. ama mısır ve yunan sfenksleri arasinda bir baglanti kurulmuyor nedeni ise mısır sfensk inin erkek( firavun erkek oldugu icin sfenks de onun bir goruntusu temsili)yunan sfenks inin ise mitolojik bir hayvan ve disi olusu.ancak her 2 side olu kultune baglidir. restorasyonlar m.s 2000 :sag arka bacak onarildi ve kumlardan temizlendi. yunan-roma doneminde kumun gelisini onlemek amaciyla barikatlar kuruldu. 1798 `de napolyon tarafindan temizlik calismalari yapildi. 1978`de bir isci tarafindan dev heykelin altinda bir galeri kesfedildi.bu su erozyonun ilk kaniti oldu. 1979`da kuzey kanadi restore edildi. 1981 `de bacaklardan taslar dustu ve onarim 1987`ye kadar dek surdu. 1989`da yeniden saglamlastirildi. 1990`da getty vakfinin calismalari baslatildi.bu da unesco ve eski mısır orgutu tarafindan yonetildi
0 kişi beğendi


Hangi inek diğerlerinden farklı oturuyor?Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..
Benzer Sorular

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Günün Bulmaca Cevapları


Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • melsal
  melsal
  Belirtmemiş
 • Ayşenur Canbaz
  Ayşenur Canbaz
  Belirtmemiş
 • Sissi
  Sissi
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Efe Cömert
  Efe Cömert
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • melda343477
  melda343477
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Kaan14
  Kaan14
  Belirtmemiş
 • ronahi
  ronahi
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • biryanlız
  biryanlız
  Belirtmemiş
 • Limon çiçeği
  Limon çiçeği
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Kas
  Kas
  Belirtmemiş
 • Yıklımış bir
  Yıklımış bir
  Belirtmemiş
 • Yıkık1adam
  Yıkık1adam
  Belirtmemiş
 • Suskun1
  Suskun1
  Belirtmemiş
 • Aşkın karamanı
  Aşkın karamanı
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Kaan13
  Kaan13
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
eBulmaca Uygulamamız
589.845 Cevap
İNDİR - Şimdi App Store'da.
eBulmaca Uygulamamız
589.845 Cevap
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×