Nedir.Org
 • 1
343
3
Okunma
1775
Cevap
2
Soru :

Kalp masajı ne olduğu zamanlarda yapılır

Kalp masajı ne zaman, neden yapılır

Bölüm: Sağlık
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172020-02-10 09:40:29 #
Cevap :

CPR Nedir?
CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) uygulaması kalbin ve solunumun aniden durması gibi acil vakalarda uygulanan yöntemlerin bütünüdür. Bu uygulama, kalp masajı ve suni solunum olarak da bilinmektedir. İnsanlarda kalp durması ya da nefes alamama gibi durumlarda en geç dört dakika içinde CPR uygulaması yapılırsa, hastaların % 7’si sorunsuz şekilde hayata geri dönmektedir. İlk dört dakika içinde genellikle herhangi bir beyin hasarı oluşmamaktadır. Bu sürede CPR uygulamasına başlanırsa kalıcı bir hasar olmadan hastayı kurtarma şansı yüksektir. 4-10 dakika arasında beyin hasarı başlar. 10 dakikadan sonra beyinde kalıcı ve ciddi hasarlar oluşmaya başlar. Bu nedenle CPR en kısa sürede uygulanması gereken bir ilk yardım yöntemidir.

CPR hangi durumda uygulanmalıdır;

Kardiyak arrestlerin vakasının % 75 ‘i evlerde meydana geldiği söylenilmektedir. Kardiyak arrest vakasında kalp aniden durur. Böyle bir durum söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden 112 Hızır acil servisin aranması gerekir. Ancak acil servis gelinceye kadar, hastanın hayatta kalabilmesi için CPR uygulaması uygulanmalıdır. Kalbi duran bir hastaya zamanında CPR uygulanmadığı zaman, hastanın beyni 5 ila 10 dakika içinde zarar görmesi söz konusudur.

CPR uygulaması nasıl yapılır;

CPR öncesinde kişinin kaza veya atak öncesi başka bi rahatsızlığı oluşup oluşmadığı hızla kontrol edilmeli ve cpr öncesi pozisyonu ona uygun olarak verilmelidir.

Boyun travması şüphesi varsa alt çene itme işlemi uygulanarak solunum yolu açık hale getirilir. Travma şüphesi yoksa, bir elle kişinin alnı diğer elle de çenesi tutularak hastanın başı geriye doğru itilir.

Solunum yolunda sıkıştırıcı bir madde varsa cpr öncesi temizlnemesi gerekmektedir.

cpr  cpr  

0 kişi beğendi
172020-02-10 10:21:59 #
Cevap : Eğer hasta da bilinç ve solunum belirtileri yoksa sert bir zemine yatırılarak dış kalp masajına başlanır.

Kalp Durması Nedir:
Bilinci kapalı kişide, büyük atardamarlardan nabız alınamaması durumudur. Kalp durmasına 5 dakika içinde müdahale edilmezse dokuların oksijenlenmesi bozulacağı için beyin hasarı oluşur. Kişide solunumun olmaması, bilincin kapalı olması, hiç hareket etmemesi ve uyaranlara cevap vermemesi kalp durmasının belirtisidir.
0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Sağlık Bölümü Yeni Sorular


Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Tuna Çetin
  Tuna Çetin
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×