Nedir.Org
 • 1
19013
2
Okunma
206
Cevap
4
Soru :

Komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon

komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon
Bölüm: Türkçe
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


472020-11-25 13:51:19 #
Cevap :

Komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon

Toplumların birlikte yaşamasını sağlayan değerlerden biri yardımlaşma ruhudur. Birbiri ile yardımlaşmayı başarabilen toplumlar daima daha huzurlu ve güçlü olmuştur.
İslam dinimiz toplumsal yaşamın gerekliliğinin farkında olduğu için bayramlar düzenleyerek yardımlaşmayı teşvik etmiştir. Fitre ve zekat vererek toplumdaki düşkün ve yoksullara yardım edilmesini istemiştir. Çünkü toplumdaki bireylerin karınlarını doyması, huzurlu olması aynı zamanda toplumun huzurlu olması anlamına gelmektedir.
Dinimiz toplumsal anlamda güçlü kalmanın temellerini oturtmak istemiştir. Bunun için her Müslümanın önce kendisine sonra çevresine değer vermesi gerektiğini söylemiştir. Kendi karnımızı doyurduğumuz zaman komşumuzun karnını doymasına yardım etmemiz hem komşumuz hem kendimiz için güvenin temelini oluşturacaktır. Yani birlik olmanın duyusunun oluşmasına temel oluşturacaktır.
Toplumsal birliktelikte bencilliğe yer yoktur. Bencillik yapan kişiler toplum tarafından dışlanırken aynı zamanda toplum için tehdit olarak görülebilmektedir. Dinimiz bu gerçeğin ışığında bencilliği yasaklamıştır.
Dinimizde, inancımızda “komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” sözü ile bencilliğimizi bir kenara koyarak yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım etmemiz önemlidir. Bu yardımlara en yakın çevremizden yani komşularımızdan başlamamız gerektiği söylenmektedir. Çünkü komşumuz huzurlu olmalı ki bizde onlarla birlikte huzur içinde olalım.
 
 
Gün Işığı SakinolRey 2 kişi beğendi
172020-11-25 13:53:33 #
Cevap :

Komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon


Ülkemizde ve dinimizde komşuluk kavramı bizim için çok önemlidir. Bu konuda söylenmiş pek çok atasözü ve hadis vardır. Bu durum komşuluğa verilen değeri açıkça gözler önüne sermektedir. Birlikte yaşama ve komşuluk Türk milletinin en fazla değer verdiği kavramlardan biridir. Bizler komşuluk ilişkilerimiz sağlam olduğunda daha mutlu daha huzurlu bireyler haline geliriz. Komşuluk bizde neredeyse akrabalıktan bile daha fazla önem verilen bir kavramdır. Gerek dinimizin buyurduğu kurallar gerekse sosyal düzeni sağlayan kaideler doğrultusunda bir millet olarak komşuluğa çok fazla önem veririz.

Toplum içinde yaşayan insanlar her zaman yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalıdır. Bu hem sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek hem de insan olmanın gerektirdiği erdemleri taşımak adına çok gerekli bir durumdur. Bizler komşularımız zor durumda iken onlara yardım etmeli, gerektiğinde yanımızda yardımımıza koşacak birilerini bulabilmek için tanıdıklarımızın zor zamanında onların yanında olmalıyız. İnsanlar zor durumda olan kişilere yardım ettiklerinde hem sevap kazanır hem de diğer insanlara yardım etmiş olmanın verdiği huzurla mutlu olurlar. Yardımlaşmak her zaman çok değer verilen ve insan için olmazsa olmaz bir kavramdır.

Bireysel olarak ve toplumun huzuru açısından sadece kendimizi düşünmemeli her zaman yakınımızda olanların da mutluluğunu ve ihtiyacını düşünmeliyiz. Bunu başarabilirsek dünya daha huzurlu bir yer haline gelir. Komşularımıza ettiğimiz yardım elbette ki meyvesini vererek bizi mutlu bir ortam olarak geri döner.
 
SakinolRey 1 kişi beğendi
162020-11-25 13:56:04 #
Cevap :

Komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon


Komşuluk bizim kültürümüzde ta eskilerden beri büyük öneme sahiptir. Komşusuz yaşamak bu açıdan çok zordur. Çünkü evde acil bir şeye ihtiyacımız olsa hemen komşunun evine koşarız. Bir yere gitsek evimizi komşuya emanet ederiz. Komşu her zaman gereklidir. Bunu bilerek komşuluk ilişkilerine önem vermeliyiz.

Komşularımızı tanıyarak onlar hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Zira komşunun da iyisi ve kötüsü vardır. Zaten bir ev almaya kalktığımızda ilk olarak komşular hakkında araştırma yaparız. Çünkü komşunun güvenilir olması son derece önemlidir. Komşularımızla çok yakın olacağımız günler olacaktır. Onlarla birçok şeyi paylaşma durumumuz olacak. Komşunun güvenilir olması, yardımsever olması bundan dolayı çok önemlidir.

Komşuluk toplumsal dayanışmayı beraberinde getiren bir müessesedir. Komşularımızla hemen hemen her şeyimiz paylaştığımız anlar olabiliyor. Sevinçlerimizi, acılarımızı ilk olarak komşularımızla paylaşırız. Bu durumda komşuluk haklarına da dikkat etmeliyiz. Komşularımızın maddi durumu da bizi ilgilendirir. Mesela maddi durumu yerinde olmayan komşularımız olabilir. Onların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmalıyız. Komşusu açken tok yatan bizden değildir sözü aslında bu durumu çok iyi ifade etmektedir. Bu sözü aklımızdan çıkarmadan komşularımızın ihtiyaçlarını gözetmeliyiz.
 
 
SakinolRey 1 kişi beğendi
02020-11-25 14:04:45 #
Cevap :

Komşusu açken tok yatan bizden değildir kompozisyon


Toplum hayatında komşuluk ilişkisi vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Komşularımız olmadığı zaman bir elmanın yarısı gibi eksik kalırız. Çünkü komşumuz, hayatı acısıyla tatlısıyla paylaştığımız kimsedir. Bundan dolayı komşularımızın ne durumda olduğunu gözetmek zorundayız. Dinimiz de bu konunun önemine dikkat çekmektedir. Bencillik etmeden komşularımızı düşünerek
yaşamalıyız. Bizim karnımız tok olup da komşularımız açsa, buna gönlümüz razı olmamalıdır. Ancak komşularımızın durumu iyi olunca, onların karnı doyunca rahat etmeliyiz.

Peygamberimiz komşusu açken tok yatan bizden değildir sözü ile komşularımıza her anlamda destek vermeyi öğütlemiş. Biz de yalnızca kendi ailemizi değil, komşularımızı da düşünmeliyiz. Onlar açken karnımıza bir lokma ekmek giriyorsa bundan vicdanen rahatsız olmalıyız. Eğer sadece kendi tokluğumuzu düşünürsek, bu yaklaşım bir müslümana yakışmaz. Komşular arasında yardımlaşma ve dayanışma her zaman olmuştur. Çünkü evimize en yakın olan kişiler komşularımızdır. Hayatı her anlamda onlarla paylaşıyoruz desek yerinde söz söylemiş oluruz. Bundan ötürü bizde olan komşumuzda yoksa onlara da vermeliyiz.

Açlık, tokluk ne olursa olsun komşularımızın durumundan haberdar olmalıyız. Onların ihtiyaç duyduklarını temin etmeden rahat
etmemeliyiz. Sonuç olarak hayatı; iyi, kötü, acı, tatlı her açıdan paylaştığımız komşularımızın ne durumda olduğunu gözetmeliyiz. Yani bir şeye ihtiyaçları var mı, onu iyi analiz etmeliyiz. Zor durumda iseler onlara en güzel şekilde yardımcı olmalıyız.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Toksik Madde

Toksik yani zehirli madde. Canlı organizmaya (insan ve sıcak kanlı hayvanlara) ağız, solunum, deri ve enfeksiyon yolu ile girdiğinde normal fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmaları bozan veya fazla miktarda canlının ölümüne sebep olan kimyasal maddelerdir.Çok toksik madde (T+)
Çok az miktarlarda solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deri yoluyla emildiğinde insan sağlığı üzerinde akut veya kronik hasarlara veya ölüme neden olan maddelerdir.Toksik madde (T)
Az miktarlarda solunduğunda, ağız yoluyla alındığında, deri yoluyla emildiğinde insan.. - Yazıya Git..

02 | Kompozisyonda Dikkat Edilecek Kurallar

Kompozisyonda Dikkat Edilecek Kurallar:1. Giriş bölümünde; konuya genel bir başlangıç yapılır,giriş bölümünü okuyan biri gelişmede nelerden bahsedebileceğimizi anlayabilmelidir,bu bölümde örnek verilmez,ayrıntılara girilmez, ancak,şunun için,bundan dolayı gibi açıklama gerektirecek ifadeler kullanılmamalıdır.Bu bölüm tek paragraftan oluşur.giriş bölümü tek cümleden oluşmamalı.2. Gelişme bölümünde; konu açıklanmaya başlanır,örnekler verilebilir,atasözü, özdeyiş veya gözlemlerden yararlanılabilir,bu bölümde birden fazla yardımcı fikir.. - Yazıya Git..

03 | Kompozisyon

Kompozisyon Nedir
1. Ayrı ayrı parçaları bir araya getirerek bir bütün oluşturma biçimi ve işi.
2. Öğrencilere duygu ve düşüncelerini etkili ve düzgün bir biçimde anlatmaları için yaptırılan yazılı veya sözlü çalışma, tahrir, kitabet.
3. Sanat yapıtında, parçaların bir bütün içinde düzenli olarak bir araya getirilmesi.
4. XX. y.y. başına dek, betiler kullanılarak yapılan resim.
5. Çağımızda renk, çizgi ve yüzeylerin dengeli ve uyumlu biçimde bir araya getirildiği resim.
Kompozisyonun TanımıYazıya Git..

04 | Toksik

toksik: zehirli, zehirleyici - Yazıya Git..

05 | Kompozisyonda Konu

Konu, bir konuşmada, bir yazıda, bir eserde ele alınan düşünce, olay veya durumdur. Üzerinde söz söylenebilecek veya yazı yazılabilecek bir duygu, bir düşünce, bir haber, bir sorun, bir eşya, bir olay... kompozisyon için konu olabilir.
Yazmaya başlamadan önce konunun tespiti ve sınırlaması yapılmalıdır. Hakkında yazı yazmaya değer, ilginç, yazanın yeteneklerine ve geliştirilmeye uygun, bol kaynaklı konuların seçilmesinde yarar vardır.
Planlamanın daha kolay ve doğru yapılması, konunun iyi anlaşılmasına, sınırlarının iyi tespit.. - Yazıya Git..

06 | Kompozisyon yazmanın temeli ne

Kompozisyon yazmanın temeli nedir? - Soruya Git..

07 | Kompozisyon yazma kuralları nedir ?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | Kompozisyon nasıl yazılır

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Kompozisyon ile edebiyat arasındaki ilişki nedir

Kompozisyon ile edebiyat arasındaki ilişkiyi kısaca anlatır mısınız - Soruya Git..

10 | Toksik maddeden korunmak için neler yapılabilir

Toksik maddelerden korunmak için neler yapılabilir
- Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Yusuf DEMİR
  Yusuf DEMİR
  Belirtmemiş
 • Nursel Eymen Karaarslan
  Nursel Eymen Karaarslan
  Belirtmemiş
 • Abdüssamet Altı
  Abdüssamet Altı
  Belirtmemiş
 • halil UZUNOĞLU
  halil UZUNOĞLU
  Belirtmemiş
 • Beyzanur Çelik
  Beyzanur Çelik
  Belirtmemiş
 • Murat BAHAR
  Murat BAHAR
  Belirtmemiş
 • zekeriya500
  zekeriya500
  Belirtmemiş
 • İshak DURANOĞLU
  İshak DURANOĞLU
  Belirtmemiş
 • Dudu Çökelez
  Dudu Çökelez
  Belirtmemiş
 • yerdem25
  yerdem25
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Yusuf Ziya Caran
  Yusuf Ziya Caran
  Belirtmemiş
 • Derin Mavi-545
  Derin Mavi-545
  Belirtmemiş
 • Fatih Gençyiğit
  Fatih Gençyiğit
  Belirtmemiş
 • Dülger Balığı
  Dülger Balığı
  Belirtmemiş
 • Cengiz Incesu
  Cengiz Incesu
  Belirtmemiş
 • Dönmezler Dönmezler
  Dönmezler Dönmezler
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • Kenan17
  Kenan17
  Belirtmemiş
 • mecruh
  mecruh
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Angeel
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • Leydi34
  Leydi34
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Rabia 1
  Rabia 1
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×