Nedir.Org
 • 1
20592
0
Okunma
11
Cevap
1
Soru :

Konkordans

Konkordans
Durum: Çözüldü
Tarih: 6 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-05-16 05:10:41 #
Cevap : KONKORDANS kelime anlamı olarak uyum, uygunluk, ahenk demektir. Farklı sektörlerde farklı şekillerde anlamlandırılmıştır. Size bu cevabımda Tıp ve çeviri ile ilgili olanı açıklayacağım.  İlk olarak Tıp alanında ki açıklamayı göreceksiniz devamında ise çeviri ile ilgili olan açıklamayı yapacağım.

TIP ALANINDA Kİ KONKORDANS:

Konkardans; Eş hastalanma oranı anlamına gelen terimdir. Daha çok ikizlerinden biri bir hastalığa yakalandığında, diğerinin de yakalanma riskini ifade etmek için kullanılan bir tıp terimidir. Çevresel faktörlerden bağımsız sadece genetik geçişle oluşan hastalıklarda tek yumurta ikizlerinde konkordansın %100 olması beklenir. Şizofreni gibi multifaktöriyel hastalıklarda ise bu oran daha düşüktür. Bu da çevresel faktörlerin hastalığın patogenezinde etkisi olup olmadığını gösterir.

 ÇEVİRİ ALANINDA Kİ KONKORDANS:

Konkordans modülü, belirli bir kelime veya ifadeyi daha önce yaptığınız bütün çeviriler içinde aratarak tutarlı çeviriler yapmanızı sağlar. Arattığınız ifadeyi önceki çevirilerinizde bağlam içinde nasıl kullandığınızı görebilir, böylelikle çevirilerinizde tutarlılığı daha kolay yakalayabilirsiniz. Bir nevi kendinize özgü sözlüğünüz olarak düşünebilirsiniz. Konkordans araması Nubuto üzerinden iki şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki detaylı arama yapabileceğiniz Konkordans sekmesidir. 

aratmak istediğiniz ifadeyi girdikten sonra, arama yapmak istediğiniz dil çiftini veya çiftlerini seçip, aradığınız ifadeyi kaynak mı yoksa hedef metinde mi bulmak istediğinizi de belirttikten sonra arama yapabilirsiniz. Girdiğiniz ifadeyi yalnızca belirli müşteriler için yaptığınız çeviriler içinde aratmak isterseniz, müşteriler menüsünden bu seçiminizi yapabilirsiniz. Girdiğiniz ifade birden fazla kelime içeriyor ve girdiğiniz hali ile aratmak istiyorsanız exact match seçeneğini, belirlediğiniz dil çiftinin tersi yönünde aramaları da görmek istiyorsanız da reverse matches seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Aramanızı yaptıktan sonra, Metadata kutucuğunun yanındaki ok işaretine tıklayarak sonuçları arama puanına (arattığınız ifade daha uzun ve kompleks cümleler içinde yer aldığı segmentlerin puanı daha yüksek olur), müşteriye, projeye, oluşturma veya değiştirme tarihine, dosya adına veya segment ID’sine göre sıralayabilirsiniz.

Konkordans araması yapmanın ikinci yolu ise çok daha hızlı erişilebilir ve çeviri yaparken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Nubuto 9.6 sürümüyle gelen canlı konkordans menüsüne ulaşmak için tek yapmanız gereken, çeviri yaparken herhangi bir segmentin üzerine sağ tıklayıp konkordans seçeneğini seçmek. Ekranın alt kısmında açılacak olan bu modülde o an üzerinde çalıştığınız dil çifti üzerinde hızlı bir şekilde arama yapabilir, dilerseniz yine arama sonuçlarınızı farklı kriterlere göre sıralayabilirsiniz.

Canlı konkordans özelliğinin en kullanışlı yanlarından biri de arama yaptıktan sonra menüyü kapatmanıza gerek olmaması. Ekranın alt kısmında açılan bu modülün boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilir ve çeviriniz süresince istediğiniz anda kullanabilirsiniz.

Ekteki linkte kullanım şeklini bulabilirsiniz. 


Sunum İçeriği

0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


İlgili Aramalar
 1. konkordans nedir
 2. konkordans
 3. konkordans hadis
 4. konkordans ne demek
 5. konkordans ekg
 6. konkordans nedir coğrafya
 7. konkordansın kullanım zorlukları
 8. konkordans hadis kitabı
 9. konkordans kullanım zorluklarından biri
Genel Kültür Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • kayradilekk
  kayradilekk
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Memet64
  Memet64
  Belirtmemiş
 • ETRUSCAN
  ETRUSCAN
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×