Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
4
Cevap
1
Soru :

Leşker bulmaca

Bulmacada Leşker sorusunun cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-09-29 22:00:02 #
Cevap :
Bulmacada 'Leşker' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Leşker' sorusunun yanıtı birden fazladır. Bu nedenle bulmacanızdaki boşluk sayısına ve harf dizilişine göre aşağıdaki cevaplarımızdan birini seçmelisiniz.


İşte cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 4 harfli ise cevaba Ordu yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Asker yazabilirsiniz.
Diğer Cevaplar:
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 9 harfli ise cevaba Kalabalık yazabilirsiniz.
 2. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 2 harfli ise cevaba Er yazabilirsiniz.
Ordu kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Kalabalık (9 harfli)
Asker kelimesinin Eş Anlamlıları:
 1. Er (2 harfli)
Sözlükte Ordu Nedir:

1. Bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü: “Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi / Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi” -Y. K. Beyatlı.
2. Bu topluluğun başlıca bölümlerinden her biri: “Dördüncü Ordu Karargâhına gidiş, artık bir mabede çıkılıyor gibi baş döndürür.” -F. R. Atay.
3. Amaç, nitelik vb. yönlerden benzeyen insanların bütünü.
4. Çok sayıda insan, kalabalık.
5. Askerin toplandığı, toplu olarak bulunduğu yer, ordugâh, karargâh, makar.
6. öz. a. (o'rdu) Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Ordu Nedir

Ordu, bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü ya da herhangi bir askeri kuvvetin en büyük birliği. Ordular 4 ila 6 kolordudan oluşur. Günümüz orduları çoğunlukla en az orgeneral rütbesine haiz askerler tarafından komuta edilir.Ordunun görevi devlete karşı gelecek iç ve dış tehditlere karşı koymaktır.Buna karşın günümüzde veya geçmişte çeşitli ülkelerde ordunun yönetime el koyması da görülmüştür.

Ordunun Bölümleri

1. Kara Kuvvetleri
2. Deniz Kuvvetleri
3. Hava Kuvvetleri

Bazı ülkelerde bu üç bölüme ek olarak Sahil Güvenlik, Jandarma, Deniz Piyadeleri, Uzay Kuvvetleri, Deniz Hava Kuvvetleri, Hava İndirme Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, Askeri İstihbarat, Topçu Kuvvetleri, Roket Kuvvetleri, Füze Kuvvetleri ve Askeri Tıp Servisi gibi alt bölümler de orduların bünyelerinde vardır.
 
Bazı ülkeler ise kendi silahlı kuvvetlerine içinde Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri vb. kuvvetler bulunmasına rağmen "silahlı kuvvetler" ismi yerine "ordu" ismini verir (Örn: Çin Halk Ordusu, Vietnam Halk Ordusu vb.). Bazı ülkeler ise, Kara Kuvvetlerini silahlı kuvvetlerin ana ve baş ordusu olarak kabul eder ve Kara Kuvvetlerinin bayrağını veya amblemini silahlı kuvvetlerin amblemi yapar.


Sözlükte Asker Nedir:

1. Orduda görev yapan erden generale kadar herkes: “Adına ve şimdi gördüğüm şahsiyetine zaten hayran olduğum büyük askerin bu alakası beni heyecana düşürmüştü.” -İ. A. Gövsa.
2. Askerlik görevi veya ödevi: Askerden dönmek.
3. Er: “Dışarıda kolları kırmızı beyaz işaretli askerlerin taşıdığı boş sedyeler süratle uzaklaşıyor.” -N. Hikmet.
4. sf. Topluluk düzenine saygısı olan, disiplinli: Asker adam.
5. sf. Yurdunu iyi koruyan, kahraman özelliği taşıyan: Asker millet.

Asker Nedir

Asker; orduda görevli, erden mareşale kadar rütbeyi haiz kişi. Askerlik yükümlülüğü altına giren şahıslar (erbaş ve er) ile özel yasalarla silahlı kuvvetlere katılan ve resmi bir kıyafet taşıyan kişilerdir. Askerlerin aslî görevi ülkelerinin topraklarını iç ve dış tehditlere karşı savunmaktır.
 
Askerler aslî vazifelerinin yanı sıra -ihtiyaca bağlı olarak- arama-kurtarma, tıbbî yardım, yangın söndürme, asayişi sağlama, meslekî eğitim gibi çok geniş bir yelpazedeki görevleri de yerine getirirler.

Askerliğin Etimoloji

Türkçeye Arapçadan geçmiş olan[1] asker sözcüğünün kökeninin Latince exercitus (ordu)[2] sözcüğü olduğu yönünde görüşler vardır ancak bu iddia ses bakımından problemlidir.[3] Sözcüğün Türkçede asker şahıslar için tekil olarak kullanımı, "askere gitmek", "askere yazılmak" vb. deyimlerden muhtemelen 19. yüzyılda türemiştir.[3] Eski Türkçedeki karşılığı su'dur. Subaşı ise erbaşlar için kullanılırdı.[4]

Askerliğin Tarihçesi

Askerlik, insanlık tarihindeki en eski mesleklerden biridir. Sosyal hayata geçişle birlikte insanoğlunun toplu güvenlik ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyaç öncelikle grup üyesi erkeklerin -avcı ve toplayıcılığa ilaveten- aynı zamanda kolluk gücü olarak görev yapması ile sağlanıyordu. Zamanla kaynakların idaresi ve paylaşımındaki gelişmeler ve değişim araçlarının kullanılmaya başlaması ile yegane görevi topluluğun savunma ve saldırı ihtiyaçlarını karşılamak olan askerler ortaya çıktı.

Kaynakça

 1.^ "asker." Güncel Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu. Erişim: 9 Ekim 2012.
 2.^ "exercitus" Latinwordlist.com. Erişim: 1 Ocak 2013.
 3.^ a b "asker." Nişanyansözlük.com. Erişim: 1 Ocak 2013.
 4.^ "subaşı."Nişanyansözlük.com. Erişim: 1 Ocak 2013


İlgili bulmaca soruları:
 1. leşkeri bazar
 2. leşker ne demek
 3. leşkeri bazar cami
 4. leşker
 5. leşker asakir
 6. leşker kıyafeti
 7. leşkeri
 8. leşkeri tayyibe
 9. leşker ne demek osmanlıca
 10. leşker nedir
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. leşker ne demek
 2. leşkeri bazar
 3. leşkeri bazar cami
 4. leşker
 5. leşkeri bazar sarayı
 6. leşker asakir
 7. leşker kıyafeti
 8. leşkeri
 9. leşker-i tayyibe
 10. leşker nedir
Günün Bulmaca CevaplarıGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • Lilisaya
  Lilisaya
  Belirtmemiş
 • fikiratolyesi
  fikiratolyesi
  Belirtmemiş
 • Memet64
  Memet64
  Belirtmemiş
 • Baro
  Baro
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • leylasen666
  leylasen666
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×