Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
3
Cevap
1
Soru :

Mahalle Muhtarı bulmaca

Bulmacada Mahalle Muhtarı sorusunun 6 harfli cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-09-30 10:56:01 #
Cevap :
Bulmacada 'Mahalle Muhtarı' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Mahalle Muhtarı' sorusunun yanıtı 6 harflidir ve cevaba ise Muhtar yazabilirsiniz.


Diğer cevaplar:
Muhtar kelimesinin eş anlamlıları..
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 5 harfli ise cevaba Özerk yazabilirsiniz.
Sözlükte Muhtar Nedir:

Muhtar Tanımı Anlamı

1. Köy ve mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek için o köy veya mahallede oturanların seçtikleri kimse, köy muhtarı, mahalle muhtarı: “Bir sabah kalktım, sofaya muhtar önde bütün köylü yığılmış.” -H. E. Adıvar.
2. sf. mecaz. Her işe burnunu sokan.
3. sf. esk. Özerk: “Milletin ağzı torba değil ki, iki gözüm, dikesin. Herkes dilediği hikmeti savurmakta muhtardır.” -N. Hikmet.
4. Seçilmiş, seçkin.
5. Davranışlarında özgür olan, dilediğini yapan.
6. Köy ya da mahalle işlerine bakmak için halkın seçtiği kimse

Muhtar Nedir

Muhtar, köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetiminin başında bulunan kişidir. Kökeni Arapçadır ve "seçilmiş kişi" anlamına gelir.
 
Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Muhtar seçiminde siyasi partiler aday gösteremezler. Türkiye'de muhtarların görev süresi 5 yıldır. Muhtar köy tüzel kişiliğini temsil eder. Muhtar köye ilişkin kararlarını 4 azasıyla birlikte alır. Muhtar köyün yol, köprü, çeşme vb ortak mallarını inşa ettirir, inşa olunanların bakım ve onarımını yaptırır. Muhtar köyde yapılması gereken işleri imece usulu ile gerçekleştirir. Aynı zamanda muhtar, genel yönetimin temsilcisi sıfatıyla da yasaları ve hükümet emirlerini halka duyurur, köy içinde dirlik ve düzeni sağlar. Genel yönetimle ilgili işlerin köyde uygulanmasına yardımcı olur.
 
Görevini gereği gibi yapmayan muhtarlar köyün bağlı olduğu ilçe idare kurulu kararı ile görevden uzaklaştırılabilir. Muhtarın köy yararına olmayan kararını vali veya kaymakam bozabilir. Ancak mülki amirler, muhtarların yerine karar alamazlar; bozma sebeplerini gerekçesiyle açıklarlar ama bu asıl başbakanlığa aittir.


İlgili bulmaca soruları:
 1. mahalle muhtarı
 2. mahalle muhtarının görevleri
 3. mahalle muhtarı maaşı
 4. mahalle muhtarının görevleri nelerdir eodev
 5. mahalle muhtarının yetkileri
 6. mahalle muhtarını kim seçer
 7. mahalle muhtarı nasıl olunur
 8. mahalle muhtarı oyuncuları
 9. mahalle muhtarı nasıl yazılır
 10. mahalle muhtarının görevden uzaklaştırılması
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. mahalle muhtarı
 2. mahalle muhtarının görevleri
 3. mahalle muhtarı maaşı
 4. mahalle muhtarının görevleri nelerdir eodev
 5. mahalle muhtarı nereye şikayet edilir
 6. mahalle muhtarının yetkileri
 7. mahalle muhtarını kim seçer
 8. mahalle muhtarı nasıl olunur
 9. mahalle muhtarı nasıl yazılır
 10. mahalle muhtarı maaş
Günün Bulmaca CevaplarıGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • ETRUSCAN
  ETRUSCAN
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya