Nedir.Org
 • 1
20259
1
Okunma
265
Cevap
1
Soru :

Marshall planı ve Avrupa ekonomik işbirliği

Marshall planı ve Avrupa ekonomik işbirliği sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor


Verilmiş Cevaplar


152021-02-27 18:19:28 #
Cevap : Marshall Planı, ABD Dışişleri Bakanı George Marshall tarafından 5 Haziran 1947’de Harvard Üniversitesinde yapılan bir konuşmada ortaya konulan ve İkinci Dünya Savaşı‘ndan çıkan Avrupa ekonomilerini tekrar kalkındırmayı amaçlayan ekonomik yardım programıdır.

Yaklaşık 6 yıl süren İkinci Dünya Savaşı, bütün ülkelerin ekonomik kaynaklarını tüketmiş ve ve halkın ekonomik refahı üzerinde ağır bir tahribata yol açmıştır.

Bu durum Sovyetler Birliğinin komünizm propagandasını güçlendirmiş ve Avrupa ülkelerinde komünist partilerin iktidara gelmesini hedefleyen büyük işçi grevleri düzenlenmeye başlamıştır.

Bunun üzerine ABD, Avrupa ülkelerini maddi olarak güçlendirmesi gerektiğini kavramıştır.

Marshall Planının uygulanmasındaki ikinci amaç, dolaylı yoldan ABD ekonomisini güçlendirmektir. Çünkü Avrupa ülkelerinin alım gücünün sıfırlanmış olması, ABD üretimini ve ekonomisini de olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

Diğer bir deyişle ABD bu dönemde her ne kadar ekonomik olarak güçlü ve üretken olsa da ürettiği mallarının alıcı bulabilmesi, ancak Avrupa’nın ekonomik olarak güçlendirilmesiyle mümkündür.


Marshall Planının Sonuçları Nedir?

Türkiye dahil on altı Avrupa ülkesi Marshall yardımını planlı bir biçimde almak için 16 Nisan 1948’de Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü’nü (OECD) kurdular. ABD’ye her devletin ihtiyaçları rapor edildi.

Marshall Yardımı, Avrupa Kalkınma Projesi adıyla yapıldı. Avrupa’da bu yardımların sonucunda üç-dört yıl gibi kısa bir sürede tarım ve sanayi alanında büyük bir artış yaşandı.

Bu plan, Avrupa Birliği (AB) oluşturma düşüncesinde de etkili olmuştur.

Amerika bu program kapsamında ilk yıl 16 ülkeye (İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Portekiz, İrlanda, Yunanistan, Türkiye, Hollanda, Lüksemburg, İsviçre, İzlanda, Avusturya, Norveç, Danimarka ve İsveç) 6 milyar dolarlık bir ekonomik yardımda bulundu. Bu yardım ileriki yıllarda 12 milyar dolara ulaşacaktı.

Marshall yardımları sonucunda, Avrupa’daki sanayi üretimi savaş öncesine oranla % 25, tarımsal üretim ise % 14’lük bir artış gösterdi.

Marshall Planı çerçevesinde, Sovyetler ve Doğu Avrupa ülkelerine de yardım önerisinde bulunulmuş, ancak bu öneri reddedilmiştir.

Marshall Planını, Truman Doktrini‘nin bir uygulaması olarak değerlendiren Sovyetler, Marshall Planına karşılık olarak, kendi uyduları arasındaki ekonomik ilişkileri ve işbirliğini sıkılaştırmak adına, Sovyet Dışişleri Bakanı’nın adına gönderme yapan Molotof Planı adlı bir program ortaya koydu.

Çünkü Çekoslovakya başta olmak üzere bazı doğu bloku ülkeleri, Marshall Planı’na katılmak için büyük bir istek göstermişti. Hatta 1948 Şubat’ında meydana gelen Çekoslovak darbesinde de bunun büyük bir etkisi vardı.


Marshall Planının Türkiye’ye Etkileri Nelerdir?


Türkiye Marshall Planı kapsamında 1948-1952 yılları arasında yaklaşık 354 milyon dolarlık bir ABD yardımı almıştır.

Amerika ile yakın ilişkilerin kurulduğu ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez, ekonomi politikasına dışarıdan müdahalenin gerçekleştiği bu dönemde, Türkiye’nin ekonomik politikası önemli değişimler geçirmiştir.

Türkiye ekonomisinin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda ABD hükümetinin öne sürdüğü koşullar kabul edilmiştir. Bu kapsamda hükümet, ekonomik gelişmede sanayi sektörüne verdiği ağırlığı azaltmış, sanayi yatırımları büyük ölçüde terk edilmiştir.

Bunun yerine kamu yatırımları tarımda makineleşmeye ve karayolları inşaatına kaydırılmıştır. Çünkü Marshall Planı çerçevesinde Türkiye, bir sanayi ülkesi olmaktan ziyade Avrupa’nın gıda ve hammadde deposu olarak konumlandırılmıştır.

Ancak ne yazık ki, Türkiye Marshall Planıyla ne beklediği kadar büyük bir mali yardım alabilmiş, ne de ona verilen Avrupa’nın gıda ve hammadde deposu olma rolünü gerçekleştirebilmiştir.

Bu kapsamda Türkiye’de Marshall Planı’nın uygulanmasıyla ilgili olarak getirilen temel eleştiri;

Batı’nın yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu üzerinde kurduğu mali egemenliğin temel aracı olan kapitülasyonlardan Lozan Antlaşması‘yla kurtulan Türkiye’nin Mashall Planı ile tekrar Batı’nın mali egemenliği altına girdiği eleştirisidir.

Çünkü Türkiye, Marshall yardımıyla birlikte birçok alandaki sanayi girişimlerini bırakmak ve bazı malların üretiminden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Böylece Türkiye, Cumhuriyet’in kuruluşundan beri yaptığı birçok atılımında devamını getirememiştir.
0 kişi beğendi


Soru işaretli yere ne gelmelidir?

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Soru Sor Çözülemeyen Sorular
Bulmaca Sözlüğü Aöf Puanı Hesaplama En İyi 10 Kiralık Villa

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Genel Kültür Bölümü Yeni Sorular


Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • BİLGİNİN IŞIĞI
  BİLGİNİN IŞIĞI
  Belirtmemiş
 • Firlamaaaa
  Firlamaaaa
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Azrabahar
  Azrabahar
  Belirtmemiş
 • nalindag
  nalindag
  Belirtmemiş
 • dr4qula
  dr4qula
  Belirtmemiş
 • Kalbim Çıt Göz Yaşım Pıt
  Kalbim Çıt Göz Yaşım Pıt
  Belirtmemiş
 • Hazal özden
  Hazal özden
  Belirtmemiş
 • Ölüm perisi
  Ölüm perisi
  Belirtmemiş
 • Hayalperest kızı
  Hayalperest kızı
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • Kas
  Kas
  Belirtmemiş
 • sokratesla
  sokratesla
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Limon çiçeği
  Limon çiçeği
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Kaan13
  Kaan13
  Belirtmemiş
 • Hayatımın karamanı34
  Hayatımın karamanı34
  Belirtmemiş
 • Yuself
  Yuself
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
AÖF Test Çöz Uygulamamız
762.764 Soru
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×