Nedir.Org
 • 1
2
2
Okunma
361
Cevap
1
Soru :

Monografi Nedir

Monografi nedir örnekleri
Bölüm: Sözlük
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


02015-10-24 22:20:27 #
Cevap : Monografi Nedir?
1. anlam: Ünlü bir kimsenin hayatını kişiliğini eserlerini başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir.
2. anlam: Olay ve olguları olduğu gibi tanımlamaya yarayan çalışmalardır. örnek olayların incelenmesinden genel kurallara ulaşmayı sağlarlar. yani somut olaylardan genel ilkelere ulaşılır. bu yöntemde görüşme ve anket sık kullanılan araçlardır. İlk monografi çalışmalarını Fransız Le Play başlatmış, “işçi aileleri” üzerinde ilk kez monografi çalışmaları yapmıştır.
Monografi Örnekleri: Ömer Seyfettin'in hikâyelerinin yalnız dili üzerinde yapılan inceleme sonucunda, bu dilin, bilmedi­ğimiz pek özel bir yönünü ortaya koyan bir yazı, ince­leme (monografi) dir. Bizim edebiyatımızda, edebiyat tarihi ve bazı ede­biyat sanatçıları hakkında en güzel incelemeleri, Ord. Prof. Fuat Köprülü meydana getirmiştir. Cenap Şahabettin'in William Shakespeare, Mithat Ce­mal Kuntay'ın Mehmet Âkif, Hasan Âli Yücel'in Göthe hakkındaki Bir Dehanın Romanı adlı eserleri edebiyatımızdaki incelemeye, güzel birer örnektir.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Monografi

Ünlü bir kimsenin hayatını, kişiliğini, eserlerini, başarılarını ayrıntılarıyla ele alan veya bilimsel bir alanda özel bir konu ya da sorun üzerine yazılan inceleme yazısına monografi (tek yazı) denir.
 
Monografi ya da monograf Türkçe'ye Fransızca monographie sözcüğünden geçmiş olup, bilimsel alanlarda özel bir konu, sorun ya da kişi üzerine yazılmış, kendi başına bir bütün oluşturan kitaplara verilen isimdir.
 
Herhangi bir kimsenin yaşamının başkaları tarafından benimsenmesinde bir sakınca görülmeyen.. - Yazıya Git..

02 | Monografinin Özellikleri

1. Monografıde herhangi bir yer, bir eser, bir yazar, tarihî bir olay, bilimsel bir alana ait sorun özel bir görüşle veya bakış açısıyla değerlendirilebileceği gibi, bir konu üzerinde derinlemesine bir inceleme de yapılabilir.

2. Monografilerde kişi veya eser her yönüyle incelenir; araştırılır. Ancak bu şekilde ele alınan konunun o ana kadar gizli kalmış yönleri, tarafları belirlenir ve ortaya konur. Ayrıca sanatçı inceleniyorsa o sanatçıyı diğer sanatçılardan ayıran özel bilgilere ulaşılmış olur.

3. Monografiler olay.. - Yazıya Git..

03 | Monografi Kısaca

MERHABAToplumda sınırları belirlenmiş bir konunun, bir toplumsal birimin her yönüyle derinlemesine incelenmesidir. Monografi tekniğini kullanan araştırmacı inceleyeceği olayın ya da bir toplumsal birimin kapsamına giren grupların hepsini ele almak yerine örneklem olarak bunların birkaçını alarak derinlemesine tüm yönleriyle inceler. Burada önemli olan seçilen örneklerin, temsil ettiği bütünün özelliklerini taşımasıdır. Bu da araştırmacının o konuda oldukça geniş bir bilgiye sahip olmasını gerektirir. Monografi tekniği, yalnız bir sosyal grubun.. - Yazıya Git..

04 | Nedir.Org

→MERHABA←⇒Arkadaşlar:1.) Bu siteyi çok beğendim ama nasıl puan kazanılıyor? Açıklarsanız sevinirim.2.) Bir de çoğu kişiye arkadaşlık isteği attım mesaj attım ama kimse cevap vermedi lütfen cevap verin.→İYİ GÜNLER← - Yazıya Git..

05 | Nedir Bu Sanat Metni Konusu Ve Ana Fikri

KONUSU:  SanatANA FİKİR: Yapılan sanatı anlayabilmek için, başkalarının onun hakkında söylediklerini önemsemeden sanata olduğu gibi bakmak gerekir. - Yazıya Git..

06 | Nedir.Org Nedir

Nedir.Org Nedir Nasıl Çalışır ? Site Hakkında Bilgi ? - Soruya Git..

07 | Nedir hangi ögenin sorusudur

Nedir sorusu cümlede hangi ögenin bulunmasını sağlar? - Soruya Git..


Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. monografi nedir
 2. monografi nedir sosyoloji
 3. monografi nedir muhasebe
 4. monografi nedir felsefe
 5. monografi nedir edebiyat
 6. monografi nedir hukuk
 7. monografi nedir tdk
 8. monografi nedir edebiyat öğretmeni
 9. monografi nedir eodev
 10. monografi nedir pdf
Sözlük Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • mehmet sahin Okuyucu
  mehmet sahin Okuyucu
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×