Nedir.Org
 • 1
2131
73
Okunma
12866
Cevap
3
Soru :

Mustafa Kemalin öğrenim hayatı süresince karşılaştığı güçlükler ve bu güçlüklere rağmen nasıl başarıya ulaştı?

....?_?

Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


542015-11-17 22:00:28 #
Cevap : Mustafa Kemal öğrenim hayatı boyunca bir çok güçlükler ile karşılaşmıştır. Fakat bu güçlükleri yenmiş ve başarılı olmuştur. Bunda Mustafa Kemal’in liderlik vasfının özellikleri, cesareti, ileri görüşlü olması gibi etkenler vardır. Mustafa Kemal Atatürk hedef koyması ve o hedefe emin adımlar ile yürümesi ile inatçı ve zekası sayesinde başarılarını elde etmiştir. Bunun yanında arkadaşları ile iletişimi, kriz yönetebilme becerileri de fazladır. Atatürk'ün aşağıda saydığımız özellikleri sayesinde Atatürk her türlü zorlukla karşılaşmasına rağmen bunların üstesinden gelmeyi bilmiştir. Dilerseniz Atatürkün bu özelliklerine tek tek değinelim. 

GÜÇLÜKLERE RAĞMEN ATATÜRKÜN BAŞARILI OLMASININ NEDENLERİ
SABIR VE DİSİPLİN ANLAYIŞI
Atatürk önemli düşünceler karşısında önce düşünür , inceler , araştırır ve tartışırdı.Sonra kesin kararını verirdi.Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.

MANTIKLILIĞI
Keskin bir mantık ve zekâ gücüne sahip olan Atatürk ,hayatı boyunca akıl ve mantığa büyük önem vermiştir.Bu özellik onun evrensel devlet adamı olarak tanınmasında büyük bir rol oynamıştır.’’Bizim akıl ,mantık ve zekâ ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir.’’ diyerek ülke sorunlarında mantık ve şuurla hareket edildiğini göstermiştir.

ÇOK CEPHELİLİĞİ
Atatürk çok cepheli bir liderdi.O hem fikir hem de hareket adamıdır.Yani bir taraftan Türk inkılabının hazırlayıcısı diğer taraftan da uygulayıcısı olmuştur.Hem düşünen hem de eserler veren Atatürk , çok yönlü bir lider olduğunu göstermiştir.

EĞİTİMCİLİĞİ
Atatürk toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için milli eğitim ile yakından ilgilenmiştir.O , ‘’ Eğitimdir ki bir milleti ya hür , bağımsız , şanlı , yüce bir toplum olarak yaşatır ; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.

YÖNETİCİLİĞİ
Mustafa Kemal iyi bir yönetici için gerekli özelliklere sahipti.Kibar davranışları , dürüstlüğü ,emir veriş tarzıyla örnek olmuştur.Gerek devlet yönetiminde gerekse askerlik hayatı boyunca hiçbir zaman maceraya yer vermemiştir.Atatürk ‘’Büyük kararlar vermek kâfi değildir.Bu kararları cesaret ve kesinlikle tatbik etmek lâzımdır.’’ diyerek verdiği kararlarda ısrarcı olmuş ve sonucun kendi istediği şekilde çözümlenmesi için uğraşmıştır.

BAŞKALARININ FİKRİNE HER ZAMAN ÖNEM VERİRDİ
"Dünyada hükümet için meşru olan tek bir prensip vardır ki, o da istişareden ibarettir. Hükümet için ilk ve temel şart yalnız ve yalnız istişare etmektir."
Daima bilgisine ve ahlakına güvendiği kişilerle fikir alış verişinde bulunmayı prensip edinmiştir.
0 kişi beğendi
02016-04-01 12:47:05 #
Cevap : Mustafa Kemal öğrenim hayatı boyunca bir çok güçlükler ile karşılaşmıştır. Fakat bu güçlükleri yenmiş ve başarılı olmuştur. Bunda Mustafa Kemal’in liderlik vasfının özellikleri, cesareti, ileri görüşlü olması gibi etkenler vardır. Mustafa Kemal Atatürk hedef koyması ve o hedefe emin adımlar ile yürümesi ile inatçı ve zekası sayesinde başarılarını elde etmiştir. Bunun yanında arkadaşları ile iletişimi, kriz yönetebilme becerileri de fazladır. Atatürk'ün aşağıda saydığımız özellikleri sayesinde Atatürk her türlü zorlukla karşılaşmasına rağmen bunların üstesi
0 kişi beğendi
02016-12-03 21:57:10 #
Cevap : MİLLİYETÇİ HAREKAT PARTİSİNİN 47. YILI !
0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Sosyal Bilgiler Bölümü Yeni Sorular


Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Hocrei Tedrisat Medresesi
  Hocrei Tedrisat Medresesi
  Belirtmemiş
 • melda343477
  melda343477
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Hypatia
  Hypatia
  Belirtmemiş
 • Ruru Rurururu
  Ruru Rurururu
  Belirtmemiş
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Poseidon
  Poseidon
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×