Nedir.Org
 • 1
2493
19
Okunma
11182
Cevap
2
Soru :

Muvafakatname nereden alınır

Muvafakatname nereden alınır
Durum: Çözüldü
Tarih: 11 ay önce
Zeus 1 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


362020-01-27 13:30:01 #
Cevap :

Muvafakatname, gerekli durumlarda ilgili merciler tarafından vatandaştan istenen bir izin belgesi olarak tanımlanıyor. Muvafakatname sözcüğü sözlükte ''Herhangi bir konuda izin alınması gerekilen kişiden izin verildiğine dair üzerinde gereken bilgilerin yazılı olarak bulunduğu belge'' olarak geçiyor.

Muvafakatname, başka bir tanımla; Bireyin, şahsı dışında başka bir özel veya tüzel kişiyi, üzerindeki haklar ve izinler kapsamında yetkilendirilmesini sağlayan ve söz konusu şahsın özel bir kabul, yetki ya da izin belgesini ifade etmektedir.

ALINDIĞI YER: Muvafakatname, noterlerden alınabilir. Buna ek olarak, hali hazırda bulunan bir muvafakatname yine noterlerde düzenlenebilir.

Bknz: Muvafakatname

Muvafakatnamenin istendiği durumlar neler?

 1. Noterlerden temin edinilen muvafakatname genellikle aşağıdaki durumlarda ilgili kurumlarca talep edilir:
 2. Evli olan birey, yaşadığı evi satmak istediğinde mutlaka eşinden muvafakatname alması gerekir.
 3. 18 yaşın altında olanlar herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmesi için ailesinin iznini içeren muvafakatname istenir.
 4. Meskun mahallerde aynı parsel içerisinde ya da apartman altında ki gayri sıhhi müessese açılışlarında ya da müzikli, içkili mekan açılışlarında da ilgili belediyelerce istenilen bir belgedir.
 5. Miras yoluyla bir taşınmazın ya da taşıtın devir teslim işleminde devralan 18 yaşın altında ise muvafakatname istenir.
 6. Boşanmış ebeveynler, çocukları için pasaport almak istediğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksınızın muvafakatname şart koşulur.
Zeus 1 kişi beğendi
22020-02-25 18:23:52 #
Cevap :

Muvafakatname Nedir

Kısaca izin belgesi anlamı taşıyan bu kelime Muvafakat kelimesinden yani uzlaşma, onay verme kelimesimesinden türemiştir. Yani izin kağıdı, uzlaşma kağıdı anlamı taşır. Daha çok hukuki işlemler sırasında karşımıza çıkar. Alım, satım, ortaklık işlerinden şıkça geçer. Özünde bir işin yapılması için, hakkı bulunan kişilerin onayının alındığı belgedir.

Muvafakatname Örnekleri

Bknz: Muvafakatname Örnekleri
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Muvafakatname

Muvafakatname Nedir
Kısaca izin belgesi anlamı taşıyan bu kelime Muvafakat kelimesinden yani uzlaşma, onay verme kelimesimesinden türemiştir. Yani izin kağıdı, uzlaşma kağıdı anlamı taşır. Daha çok hukuki işlemler sırasında karşımıza çıkar. Alım, satım, ortaklık işlerinden şıkça geçer. Özünde bir işin yapılması için, hakkı bulunan kişilerin onayının alındığı belgedir.Örneklemek gerekirse muvafakatname günümüzde en genel kullanımıyla 18 yaşından küçük çocuklarımızı okumak için, yurt dışına çıkabilmesi için veya bir.. - Yazıya Git..

02 | Nereden Nereye

İki olay arasındaki ilişkiye şaşıldığını anlatır - Yazıya Git..

03 | Nereden

"Hangi yerden?" anlamına yer zarfı - Yazıya Git..

04 | Muvafakatname Örneği

Muvafakatname nedir? Okul için Muvafakatname nasıl yazılır ? - Soruya Git..

05 | Nereden geldiği belirsiz

Bulmacada 'Nereden geldiği belirsiz' sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

06 | Muvafakatname İPTAL ÖRNEĞİ

Muvafakatname İPTAL ÖRNEĞİ - Soruya Git..

07 | Nereden bulmaca

Bulmacada Nereden sorusunun 11 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×