Nedir.Org
 • 1
19446
3
Okunma
5900
Cevap
1
Soru :

Ökaryot ve prokaryot farkları

Ökaryot ve prokaryot farkli ozelikleri. Yani Ökaryot ve prokaryot hücrelerin farkları nelerdir?
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 7 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-02-22 21:00:26 #
Cevap : 1- Ökaryot hücrelerde çekirdek olarak adlandırılan yapıyı sitoplazmadan ayıran çekirdek zarının üzerinde porlar (delik) bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise böyle bir yapı bulunmamaktadır.

2- Ökaryot hücrelerde mitoz bölünmenin gerçekleştiği sırada DNA (deoksiriboz nükleik asit) ile birlikte sıkılaşabilen proteinler bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde sıkılaşabilen protein bulunmamaktadır.

3- Ökaryot hücrelerde kompleks (Karışık) zarsı sitoplazmik yapılı organeller bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise ribozom dışında farklı bir organel bulunmamaktadır.

4- Ökaryot hücrelerde oksijenli solunum işlemi için özelleşmiş yani farklılaşmış sitoplazmik organel olan mitokondri bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise farklılaşmış bu tip bir organel bulunmamaktadır.

5- Ökaryot bitki hücrelerinden fotosentez işlemi için özelleşmiş sitoplazmik organel olan kloroplast bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise fotosentez için özelleşmiş böyle bir organel bulunmamaktadır.

6- Ökaryot hücrelerde karmaşık yapıya sahip olan sitoskeleton olarak adlandırılan mikrofilamentler, ara filamentler ve mikrotübüller bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise sitoskeleton olarak adlandırılan karmaşık yapı bulunmamaktadır.

7- Ökaryot hücrelerin kamçı (flagella) yapısı prokaryot hücrelerin kamçı (flagella) yapısından daha karmaşık ve daha kompleks bir yapıdadır.

8- Ökaryot hücrelerde endositoz ve fagositoz olarak adlandırılan, hücre zarıyla kese oluşturulup sıvı ve katı maddeleri hücre içine alma yeteneğine sahip mekanizmalar bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde endositoz ve fagositoz işlemi gerçekleşmemektedir.

9- Ökaryot bitkilerin hücrelerinin yapısında selüloz içeren hücre duvarları bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise selüloz içerikli hücre duvarı bulunmamaktadır.

10- Ökaryot hücreler bölünme evrelerinde kromozomların ayrılmasını sağlayan mikrotübül yapıdaki iğ ipliklerine sahiptir. Prokaryot hücrelerin kromozom bölünmesinde ise mükrotübül iğ iplikleri bulunmamaktadır.

11- Ökaryot hücrelerde diploidik vardır. Yani her hücrede genin iki kopyasının bulunması durumu ökaryot hücrelerde bulunmaktadır. Prokaryot hücrelerde ise diploidlik söz konusu değildir.

12- Prokaryot hücrelerde mayoz bölünme ve eşeyli üreme yoktur. Ökaryot hücrelerde ise eşeyli ve mayoz bölünme bulunmaktadır.

Bknz: Prokaryot Ve Ökaryot Hücrelerin Ortak Özellikleri
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Prokaryot Ve Ökaryot Hücrelerin Ortak Özellikleri

Her iki hücre türünün de canlı olmasından dolayı ortak özellikleri vardır. Bu ortak özellikleri maddeler halinde sıralayalım:1. İki hücre türünde de sitoplazma ve hücre zarı bulunmaktadır.2. Her ikisinde de hücre zarları seçici geçirgendir.3. Ribozomlar vardır.4. Prokaryot ve ökaryot hücrelerde protein senteziaynıdır.5. Hücreye ait genetik materyal bulunur ve sonraki nesillere aktarılır.6. Prokaryot ve ökaryotlarda solunum vardır.7. Glikoliz reaksiyonları aynıdır.8. Birçok ortak tepkime ve enzim sistemi vardır.9. Enerji olarak ATP kullanmak  her iki.. - Yazıya Git..

02 | Ökaryot Hücre ile Prokaryot Hücrelerin Farkları

Elektron mikroskobunun geliştirilmesiyle birlikte, biyologlar hücre içi yapıları inceleme fırsatı buldular. Bu araştırmalar sonunda canlılar aleminde iki temel hücre tipi olduğu ortaya çıktı: prokaryotik ve ökaryotik hücre. Yapısal olarak daha basit olan prokaryotik hücre yapısı sadece bakterilerde bulunur. Diğer bütün organizmalar yani protista, fungi (mantarlar), bitkiler ve hayvanlar, daha karmaşık olan ökaryotik hücre yapısına sahiptir.

Her iki hücre tipinde ortak olan özellikler:
* Benzer yapıda hücre zarı.
* Genetik.. - Yazıya Git..

03 | Ökaryotlar

Ökaryotlar
Ökaryotlar , hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar, Bakteriler ve Arkeler, tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.

Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdekYunanca eu, gerçek ve karyon, çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro-, evvel ve karyon çekirdek.. - Yazıya Git..

04 | Ökaryot Hücre

Canlıların en küçük yapısal ve işlevsel birimi hücredir. Hücreler, yapılarına göre prokaryot ve ökaryot hücre olmak üzere iki grupta incelenir.Ökaryot HücreZarla çevrili çekirdeğe ve zarlı organellere sahip olan hücrelere ökaryot (eu: iyi, gelişmiş -karyot: çekirdek) hücre denir. Öglena, paramesyum, amip, algler, mantarlar, bitkiler ve hayvanlar ökaryot hücre yapısına sahiptir.Ökaryot hücre ve canlı örnekleri şöyle sıralanabilir:1. Hayvan hücreleri2. Bitki hücreler3. Mantar hücreleri4. Öglena ve amip gibi tek hücreli protistalarÖkaryot canlılar.. - Yazıya Git..

05 | Prokaryotlar

Prokaryotlar
Prokaryotlar ya da Prokaryota; bakteriler, mavi-yeşil algler, riketsiyalar, aktinomisetler, ve mikoplazmaların gruplarının dahil olduğu; gerçek çekirdek zarları ve membrana bağlı organelleri olmayan, fosfolipid barındıran hücre duvarı ve tek helezonlu DNA molekülü hücre içinde serbest halde bulunan mikroorganizmaları kapsayan canlılar üstalemdir. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar,.. - Yazıya Git..

06 | Prokaryot ve ökaryotların farklılıkları

Prokaryot ve ökaryotların hücrelerin farklılıkları nelerdir? - Soruya Git..


Yeni Sorular Cevapsız Sorular Çözülemeyen Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. ökaryot ve prokaryot farkları
 2. ökaryot ve prokaryot hücre arasındaki farklar
 3. okaryot ve prokaryot fark
 4. ökaryot ve prokaryot transkripsiyon farkları
 5. ökaryot ve prokaryot ortak özellikleri
 6. ökaryot prokaryot farkları tablo
 7. ökaryot prokaryot farkları nelerdir
 8. ökaryot ve prokaryotlarda translasyon farkları
 9. ökaryot ve prokaryot hücre arasındaki farklar ve benzerlikler
 10. ökaryot ve prokaryot hücre arasındaki farklar 9. sınıf
Biyoloji Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • Lena yalçın
  Lena yalçın
  Belirtmemiş
 • Kulina
  Kulina
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • mervenur 25
  mervenur 25
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Memet64
  Memet64
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya